background image
חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים המעוניינים בשיניים לבנות
כמה עולה? מאות שקלים
זמן טיפול- מפגש עד שני מפגשים
תוצאות- חיוך מושלם באחריות

⁨הלבנת שיניים⁩

חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים המעוניינים בשיניים לבנות
כמה עולה? מאות שקלים
זמן טיפול- מפגש עד שני מפגשים
תוצאות- חיוך מושלם באחריות

אם יצא לכם להסתכל במראה או בתמונה ולחלום על חיוך טיפה יותר בהיר? אתם ממש לא לבד. הלבנת שיניים היא עסק גדול ויש מגוון שיטות ופתרונות שונים, החל מטכנולוגיות חדישות כמו טיפולי לייזר ועד ערכות הלבנה ביתיות. מגוון האפשרויות עשויה להיות מבלבלת בייחוד אם אתם שוקלים לעבור הלבנת שיניים בפעם הראשונה. נוסף על כך, חלק מהמוצרים שאתם רואים מפורסמים באינטרנט אינם יעילים ואף לא בטוחים לשימוש. במדריך זה נסקור את שיטות ההלבנה השונות לקבלת חיוך בהיר יותר ושיניים לבנות.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים טיפולי שיניים אסתטיים בעיקר באמצעות מילואות או ציפויי חרסינה איכותיים, הלבנת שיניים במגוון שיטות כולל בשיטת הלייזר והסדים ובאמצעות טיפולים נוספים במחירים ללא תחרות! והחודש, מבצע מיוחד על הלבנת שיניים, הנחה משמעותית שלא נוכל לחשוף באתר האינטרנט שלנו בשל הוראות משרד הבריאות והאגף לבריאות השן. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


היסטוריה של הלבנת שיניים

אנשים מתעסקים בלובן החיוך שלהם כבר אלפי שנים. במצרים העתיקה שיניים לבנות היו סימן לעושר. המצרים היו מורחים משחה שהייתה תערובת של חול וחומץ יין בעזרת מקל דמוי מברשת שיניים. אך נורא מכך הרומאים השתמשו בשתן, זה עבד כי השתן מכיל אמוניה אך תודה לאל יש היום פתרונות אחרים. במאה ה- 17 לפני שרופאי שיניים היו ישות נפרדת, ספרים טיפלו בבריאות הפה. זה כלל פעמים רבות עקירת שיניים אך גם הלבנת שיניים ע”י שיוף כתמים באמייל והנחת חומצה ציטרית. ברור מאליו, שלא מומלץ לעשות זאת בבית.

למרבה המזל בשנת 1960 רופאי שיניים זיהו את התכונות המלבינות של peroxide שהינה תחמוצת. גילוי זה התגלה במקרה כאשר השתמשו בפרוקסיד כטיפול אנטיספטי לחניכיים אך רופאי השיניים שמו לב כי השיניים שנחשפו לחומר החלו להלבין עם הזמן. רק לאחר 20 שנה נוספות יצאו לשוק חומרים מסחריים להלבנת שיניים. סדים דנטליים ממולאים בג’ל סמיך להלבנה המכיל carbamide peroxide, זוהי טכניקה שהשימוש בה עדיין נפוץ כיום.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים טיפולי שיניים אסתטיים בעיקר באמצעות מילואות או ציפויי חרסינה איכותיים, הלבנת שיניים במגוון שיטות כולל בשיטת הלייזר והסדים ובאמצעות טיפולים נוספים במחירים ללא תחרות! והחודש, מבצע מיוחד על הלבנת שיניים, הנחה משמעותית שלא נוכל לחשוף באתר האינטרנט שלנו בשל הוראות משרד הבריאות והאגף לבריאות השן. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


סיבות להכתמה וצביעות בשיניים

האם חשבתם פעם מדוע שיניכם אינן לבנות כפנינים מלכתחילה? האמת היא שהשיניים שלנו לא אמורות להיות כל כך לבנות. למרות שהאמייל המצפה את השיניים הוא לבן כחלחל הוא בעל שקיפות והדנטין הצהוב שמתחתיו יכול להשתקף. ככל שאנו מתבגרים האמייל מתדקק לכן זה נורמלי שהשיניים מצהיבות או נעשות כהות עם הזמן. אצל אנשים רבים ההצהבה של השיניים מואצת בשל דברים שהם אוכלים, שותים וגורמים חיצוניים נוספים. להלן גורמים להאצת הצהבה של השיניים:

פירות יער - על אף נוגדי החמצון הבריאים לגופנו הגוון הכהה שלהם נוטה להכתים שיניים.

רטבים - רטבים בצבעים בוהקים כמו קארי ורוטב עגבניות כן יכולים לתרום להכתמה של השיניים, החומציות בעגבניות מכפילה את תרומתם להכתמת שיניים.

קפה - הצבע הכהה והחומציות של הקפה הם גורמים חשובים המשפיעים על צבע שינייך.

תה - תה שחור עשוי להיות יותר מזיק מקפה. אפילו תה צמחים בהיר יכול לשחוק את האמייל ולגרום להכתמתו.

יין - יין אדום מכיל תרכובת כימית הקרויה טנין אשר אחראית להפיכת השיניים לבעלות גוון אפרפר יותר. יין לבן אינו מקושר ישירות להכתמת שיניים אך עשוי להפוך כתמים קיימים לכהים יותר.

משקאות ממותקים - זוהי עובדה ידועה שמשקאות ממותקים מעלים את הסיכון לעששת, אך כיוון שהם עושים זאת באמצעות שחיקה חומצית של השיניים הם גם גורמים לשיניים להפוך כהות יותר עם הזמן.

עישון - הניקוטין והזפת שבעישון סיגריות יכולים להכתים שיניים במהרה. עם השנים השיניים של מעשנים כבדים הופכות לחומות.

סמכים אורתודנטיים - התקנת סמכים אורתודנטיים לצורך יישור שיניים עשויה להותיר את השיניים פחות לבנות לאחר מכן.

נראה שהדרך הכי טובה להלבין שיניים היא להימנע מדברים שמכתימים אותם. אך אנו יודעים שזה לא כזה פשוט, כך שתוך כדי שאתם לוגמים מהקפה שלכם נמשיך לפרט כיצד ניתן לתקן את הנזקים. ניתן לצמצם את ההשפעה של מאכלים מכתימים על ידי אכילתם עם מזונות המונעים הכתמה כמו גבינות, חסה, סלרי, גזר, תפוחי עץ וכרובית. מזונות אלו עוזרים לנקות את השיניים באמצעות חיכוך או על ידי נטרול החומציות שפוגע באמייל. לא משנה כמה קשה תתאמצו לשמור על חיוך לבן, עדיין יגיע זמן בו תשקלו הלבנת שיניים.


שיטות להלבנת שיניים

ישנן הרבה שיטות שנחקרו ונוסו להלבנת שיניים כיום, בין היתר: ג’לים להלבנת שיניים, רצועות (סטריפים) להלבנת שיניים, הלבנת שיניים בסדים, חומרים מלבינים, הלבנת שיניים בלייזר, הלבנת שיניים באור כחול, משחות שיניים מבהירות, שטיפות פה וגם דרכים טבעיות או שיטות ביתיות להלבנת שיניים כגון מריחת שמן קוקוס.

מבולבלים? אל דאגה, הכל יתבהר בהמשך המדריך. השיטה הכי טובה להלבנת שיניים תלויה בעלות שאתם מוכנים להשקיע, המהירות בה אתם רוצים לראות תוצאות, שרידות התוצאה, וכמה חוסר נוחות אתם מוכנים לספוג בתהליך. השיטות אותם נסקור בהמשך מתאימות לשיניים טבעיות בלבד, שיטות אלו לא עובדות על סתימות, ציפויים, כתרים ושיניים מלאכותיות.


⁨הלבנת שיניים⁩

הלבנת שיניים במרפאה

אם יש לכם כסף להשקיע, מומלץ לבקר אצל רופא השיניים לבירור לגבי הלבנת שיניים. לא רק שטיפולי הלבנת שיניים מרפאתיים הם יעילים הם גם בטוחים יותר והרופא יוכל לסייע לכם אם תתקלו בתופעות לוואי במהלך התהליך. ישנם מספר סוגי הלבנה עיקריים במרפאת השיניים אותם נסקור כעת.

הלבנת שיניים בלייזר - בהלבנת שיניים בלייזר משתמשים בלייזר כדי להאיץ את ההשפעה של הג’ל המרוכז המונח על שינייך. הלבנת שיניים בלייזר נחשבת לשיטה יקרה, אולם היא היחידה שבאמצעותה תקבלו שיניים לבנות כמעט באופן מיידי. זו גם הסיבה שקוראים להלבנת שיניים בלייזר גם הלבנה בשעה. רופא השיניים יניח סכר גומי כדי להגן על החניכיים שלכם ואז יכסה את השיניים בחומר מלבין שבדרך כלל מכיל מי חמצן. על ידי הארה בלייזר על שינייך ההלבנה מתרחשת מהר יותר לעומת שאר הטיפולים. בשיטת טיפול זו נראה תוצאות אחרי טיפול אחד בלבד, יחד עם זאת היא מלווה בסיכון גבוה יותר לרגישות בשיניים לאחר הטיפול.

הלבנת שיניים בזום - הלבנת שיניים בזום מבוססת ופועלת באופן דומה להלבנת שיניים בלייזר, רק במקום לייזר משתמשים במנורת led שמאיצה את פעולת החומר המלבין. תוצאות השיטה הן מעט פחות עוצמתיות, אך הסיכון לרגישות בשיניים מופחת, וזמן הטיפול מתארך (בד”כ נדרשים שני טיפולים שאורכם 45-60 דק’. לאחר מכן ניתן ״לחזק״ את התוצאות המתקבלות באמצעות הלבנה ביתית וגם כדי להאריך את פרק הזמן שתוצאות הטיפול בזום ישמרו.

הלבנת שיניים בסד - מדובר בשיטה מעט זולה יותר להלבנת שיניים המוצעת על ידי חלק מרופאי השיניים. רופאי השיניים מתאימים סד לפיך ונותנים לך ערכה של מזרקים (שמספיקה לשבוע עד שבועיים) עם ג’ל המוחדר אל הסד בבית. הג’ל המסופק הוא בדרך כלל חזק יותר מחומרים בערכות DIY (עשה זאת בעצמך), ומשיג תוצאות טובות יותר מאשר ערכת הלבנה ביתית. בהלבנת שיניים בסדים רופא השיניים יקח מידות של שינייך כדי לייצר שני סדים עבורך (אחת לכל לסת). ברגע שהסד (סד סיליקוני) מוכן תוכל לבצע את תהליך ההלבנה בביתך.


הלבנת שיניים ביתית

הלבנת שיניים LED - ערכות הלבנה באמצעות אור כחול הם אפשרות נוספת אם אתם מעוניינים בטיפול שניתן לבצע בבית. ערכה זו כוללת בדרך כלל ג’ל או סרום להלבנה שמניחים על השיניים ישירות או בתוך מגש המוכנס אל הפה. לאחר מכן משתמשים באור לד כחול כדי לשפעל את חומר ההלבנה. בחלק מהערכות מניחים את המגש במים חמים ואז סוגרים את הפה עליו כדי לקבל הטבעה של צורת השיניים, בשיטות אחרות משתמשים בסדים בגודל סטנדרטי ובהם ממלאים את הג’ל. הבעיה בשיטות הללו אשר מבוצעות בבית היא זליגת הג’ל בקלות ופגיעה בחניכיים, ובנוסף, לא תמיד החומר מכסה את השיניים באופן אחיד. ישנן חברות שמאפשרות למטופל להניח את החומר המלבין ישירות על השיניים לפני שמכשיר ה- LED מוכנס לפה. אצל חברות מסוימות המספקות הלבנה ב- LED מספיקות 10 דק’ ביום, וניתן לבצע 30 שימושים, אפילו פעמיים ביום כדי להאיץ את התוצאות. ישנן חברות שמניחות בתוך הג’ל פורמולות להפחתת רגישות כך שגם אנשים עם שיניים רגישות יכולים להשתמש בהם. בישראל הלבנה ביתית ב- LED פחות פופולרית.

סדי הלבנה עם ג’ל מלבין - אם אתם מחפשים חלופה זולה לערכות ה- LED שניתן לרכוש ללא מרשם, יש מגוון רחב של ערכות הלבנה הכוללות סד וג’ל מלבין. ערכות אלו זולות יותר אך התוצאות הרבה פחות טובות וגם התוצאות שמושגות לא מחזיקות מעמד לאורך זמן, נוסף על כך ייתכן והמרכיבים בהם מזיקים יותר. יש לזכור שהג׳ל ברוב הערכות הביתיות עלול לדלוף ולגרום לכאב וצריבה בפה. בנוסף קשה יותר לקבל כיסוי אחיד של החומר אם הסד אינו מותאם באופן יציב לפה.

רצועות להלבנת שיניים - רצועות להלבנת שיניים ניתן לרכוש באינטרנט או בחנויות פארם. הרצועות מונחות ישירות על השיניים, כך שזוהי שיטה קלה ונקייה יותר לעומת סדים עם ג’ל. לחברות רבות יש רצועות שאינן מכילות מי חמצן אך עדיין מתבססות על תחמוצת מסוימת כדי להלבין את השיניים. בדרך כלל צריך להניח את הרצועות לכ- 30 דקות. ישנן חברות רבות בשוק המציעות רצועות הלבנה. לחברת CREST יש רצועות הלבנה שנבדקו בקפדנות ע”י ה- ADA ונמצאו יעילות ובטוחות לשימוש. אך יש לזכור שלא כל החברות שמייצרות רצועות הלבנה עומדות באותם סטנדרטים.

עטים להלבנת שיניים - למעשה מדובר בצינור המכיל ג’ל אשר מונח ישירות על השיניים באמצעות המברשת המובנית. שיטה זו מכילה מי חמצן לרוב. משתמשים אוהבים את השיטה הזו כיוון שהיא נוחה וניתן לקחת אותה איתך לכל מקום ולהשתמש בה בזמן הפנוי. הטיפול אורך כשבוע-שבועיים 2-4 פעמים ביום למשך 10-30 דק’ כתלות בהוראות היצרן. חלק מהחברות טוענות שניתן להבהיר את השיניים בצורה זו בכ 4-5 דרגות. אולם התוצאות הן האינדיבידואליות ומשתנות.

משחת שיניים מלבינה - בטח ראיתם גרסה של משחת השיניים האהובה שלכם שהיא מלבינה וחשבתם לעצמכם שלא יזיק לנסות. ובכן, זה עשוי להזיק, משחות שיניים מלבינות משתמשות בחומרים אברזיבים ששורטים את האמייל של השן. בשימוש ממושך משתמשים רבים חווים רגישות מוגברת. נוסף על כך, משחות שיניים מסירות כתמים מפני השטח בלבד, לעומת שינוי של צבע השיניים עצמן, כך שאם גוון שינייך הוא צהבהב, שימוש במשחת שיניים מלבינה לא ישנה זאת. אולם ניתן להשתמש במשחות אלו כדי להאריך את התוצאות של שיטות אחרות. זוהי השיטה הכי זולה שקיימת, דבר שהופך אותה לפופולרית כדי לתת בוסט קל לחיוך. בנוסף ישנן מברשות שיניים מסוימות שמעוצבות בצורה שנועדה להסיר כתמים טוב יותר.


הלבנת שיניים רגישות

חלק מהמטופלים מתארים את החוויה ככאב בלתי נסבל לאחר הלבנת שיניים. אם יש לכם שיניים רגישות או חוויתם רגישות בעבר זה רעיון טוב לדבר עם רופא השיניים שלכם על החששות הללו. רופא השיניים יוכל לספק הרגעה לכאב באמצעות תכשירים מקומיים אם אתם חווים כאבים לאחר הלבנה. אם חשבתם להשתמש בערכה ביתית תחשבו שוב, לא היינו ממליצים. חומרים שאינם מכילים מי חמצן, גורמים לפחות רגישות אך הם גם בדר”כ פחות יעילים. שימוש בחומרים המכילים פלאוריד ואשלגן ניטרט יכולים להפחית את הכאב למינימום.


טיפים לשמירת השיניים לבנות לאחר הלבנה

אין טיפולי הלבנה שתוצאותיהם קבועות, אך ניתן לנקוט במספר צעדים אשר יבטיחו שהשפעה תחזיק זמן ממושך. צמצמו במאכלים ומשקאות אשר מכתימים את השיניים. אם אתם שותים משקאות ממותקים או חומציים מומלץ לשתות עם קש כך תרחיקו את הנוזל מהאמייל. לאחר אכילת מאכלים מכתימים שטפו את הפה במים, דבר זה עשוי להפחית את הסיכוי להכתמה, בנוסף מומלץ ללעוס מסטיק ללא סוכר.

כמובן יש להקפיד על צחצוח והעברת חוט דנטלי. אנשים רבים מוצאים שקל להם יותר לשמור על חיוך לבן באמצעות מברשת שיניים חשמלית. כמו כן, חשוב לבקר את רופא השיניים והשיננית בקביעות, זה יסייע לכם להישאר ללא אבנית ורובד חיידקי אשר תורמים לעששת והכתמה של השיניים.


האם הלבנת שיניים היא בטיחותית?

השיטה הכי בטוחה להלבין את השיניים היא באמצעות רופא שיניים מוסמך. רופאי שיניים מיומנים בביצוע הלבנת שיניים במגוון שיטות, ויכולים לאבחן מקרים בהם לא מומלץ לבצע הלבנת שיניים, לדוגמא אנשים עם מחלת חניכיים או אנשים שיש להם כתרים. ערכות להלבנת שיניים ביתיות הן פתרון טוב עבור אנשים רבים, אך תהיו בטוחים שבחרתם טוב לפי המלצות, ביקורות ותוצאות מוכחות. אם אתם מודאגים לגבי הסיכונים שבהלבנת שיניים, מומלץ להתייעץ לפני כן עם רופא השיניים שלכם.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!