background image
חשוב לדעת

מי מתאים? מטופלים המעוניינים בהליך מהיר
כמה עולה? תלוי בכמות השתלים
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- קבועות לעשרות שנים

השתלות שיניים

חשוב לדעת

מי מתאים? מטופלים המעוניינים בהליך מהיר
כמה עולה? תלוי בכמות השתלים
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- קבועות לעשרות שנים

האם אתם שוקלים לבצע השתלת שיניים כדי להחזיר או לשפר את החיוך? מדובר בהחלטה גדולה גם במונחים כספיים וגם מבחינת ההליך הנדרש, לכן הכנו מדריך מפורט כדי לסייע לכם להגיע להחלטה מודעת. במאמר הבא אנחנו נענה על הרבה מאוד שאלות כגון: מהו שתל דנטלי? אילו סוגי שתלים דנטליים קיימים? במה כרוכה השתלת שיניים וכיצד היא מתבצעת שלב אחר שלב? לאחר שנענה על השאלות הללו נפרט על החומרים השונים מהם מייצרים שתלי שיניים ואיך הם משפיעים על העלות של שתלים דנטליים וגם איפה ניתן לחסוך. נסקור גם את ההבדלים בין שיניים תותבות, גשרים בשיניים ושתלים דנטליים הן מבחינת איכות השיקום והן מבחינת המחירים להחזרת המנשך התקין. מטרתינו היא לספק את המידע הדרוש להחלטה האם השתלות שיניים הם הפתרון המתאים עבורך.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מהם שתלים דנטליים ואיך הם עובדים?

שתל הוא שורש שן מלאכותי שמוחדר באופן כירורגי לעצם הלסת. משתמשים בשתל כדי להחזיק שן פרוסטטית או סדרה של שיניים במקום. מבחינה זו, שתלים דנטליים מתפקדים בצורה דומה לשורש של שן טבעית. אנשים רבים משתמשים במונח “שתל” ומתכוונים לכל ההחלפה של השן אך למעשה המונח שתל דנטלי מתייחס רק לחלק שמוחדר לתוך העצם. נפרט על יתר המרכיבים השונים בהמשך. משתמשים בשתלי שיניים במקרה של תאונה שגרמה לאובדן של שן אחת או יותר ובמצבים רפואיים בהם יש חוסר שיניים. בנוסף, אנשים בוחרים בשתלים מסיבות קוסמטיות בלבד. התוצאה היא שיניים מלאכותיות שנראות, מרגישות ומתפקדות כמו שיניים טבעיות.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


למי מתאימים שתלים דנטליים?

מועמד טוב להשתלות שיניים צריך להיות בעל חניכיים בריאות ועצם שיכולה לתמוך בשורש החדש. שתל מוצלח דורש חניכיים בריאות ועצם. מטופלים עם רקע של מחלות בחלל הפה כמו מחלת חניכיים או מועמדים שאיבדו עצם בעקבות אבצס בשן עשויים לא להתאים לניתוח השתלת שיניים. יחד עם זאת בהרבה מקרים ניתן לבצע השתלת עצם כדי לחזק את עצם הלסת לפני החדרת שתלים.

אלטרנטיבה אחת למטופלים שלא יכולים לקבל שתלים קונבנציונליים היא השתלת מיני-שתלים. שתלי מיני דומים במבנה שלהם לשתלים דנטליים רגילים אבל הם צרים יותר, רוחבם כרוחב קיסם שיניים, כלומר דרושה פחות עצם כדי להחזיקם במקום. אם נאמר לכם שאינכם מועמדים טובים להשתלות שיניים כיוון שחוויתן אובדן עצם או שצפיפות העצם שלכם נמוכה, ייתכן ומיני שתלים הם עדיין אופציה רלוונטית עבורכם. היתרון הגדול של מיני-שתלים הוא בדרך כלל שניתן להתאימם בביקור יחיד ואין צורך לחכות שלושה עד שישה חודשים ועד שהשתלים יקלטו.

השתלת שיניים היא בחירה נהדרת ואידאלית להחלפת שן או מספר שיניים חסרות בפה. השתלות שיניים מספקות למטופלים את היכולת ליהנות מלעיסה נאותה ופונקציה אוראלית, יחד עם שימור של טונוס השרירים בפנים, כמו כן השתלות שיניים גורמות לכך שהמטופל יוכל לחייך בביטחון.

השתל הדנטלי דורש שתי פאזות: פאזה כירורגית ופאזה שיקומית. בנוגע לפאזה הכירורגית מטופלים צריכים לבחור כירורג מנוסה בעל ציוד נדרש ועם ניסיון בתחום. אם שתל מוכנס בצורה לקויה זה עשוי להוביל לנזק עצבי קבוע, זיהומים ועוד. בנוסף יש לוודא שהשתלים הם מסוג איכותי אשר מאושר ע”י ה- FDA האמריקאי (מינהל המזון והתרופות בארצות הברית) או קיבל לכל הפחות אישור CE (משרד הבריאות האירופאי) ונבדק במחקרים קליניים כדי להפחית תופעות לוואי במהלך השתלות שיניים ולאחריהן.


סוגי שתלים דנטליים

ישנם שני סוגים עיקריים של שתלים דנטליים. הראשון הוא שתל אנדוסטלי (תוך גרמי). שתלים אלו מוחדרים לעצם הלסת ומחזיקים שן מלאכותית אחת או יותר במקום דרך מאחזות. הם נראים כמו בורג קטן בצורה צילינדרית או מתכנסת. הסוג השני הם שתלים סאב פריאוסטלים (תת רקמתיים). שתל זה הוא בסיס מתכתי המוכנס מתחת לחניכיים אבל מעל עצם הלסת. השיניים המלאכותיות מותאמות באותה צורה. שיטה זו היא פחות נפוצה ומהווה אלטרנטיבה למטופלים עם עצם שטוחה שלא תספק תמיכה לשתלים אנדוסטליים.


חומרי שתלים דנטליים

ישנם חומרים שונים המשמשים ליצירת שתלים המוכנסים לתוך עצם הלסת ואשר מתפקדים כמו שורש של שן. שתלי טיטניום הם בשימוש נפוץ ונחשבים לסוג הכי טוב לדעת כירורגים רבים. זוהי מתכת חזקה, ביוקומפטבילית לעצם לסת, משמע לא גוררת תגובה ועצם גדלה סביבם בטבעיות במשך הזמן. השתלים אינם מיוצרים מטיטניום טהור כיוון שהוא רך מידי, למעשה מדובר במגוון סגסוגות שפותחו. עלות השתלים משתנה לפי החומרים. עבור אנשים שאינם אוהבים את הרעיון של שתלים מתכתיים בגופם, ישנו מגוון חומרים קרמיים או פולימרים קיימים. האלטרנטיבה הכי נפוצה לשתלי טיטניום היא שתלי זירקוניה. למרות שחומר זה מכיל עקבות של מתכות הוא מסווג כחומר קרמי.

אז איך מחליטים מה הכי טוב עבורך? שתלי טיטניום נמצאים בשימוש זמן רב יותר משתלי זירקוניה. כתוצאה מכך בוצעו יותר מחקרים שבדקו את הבטיחות, יעילות ושרידות של שתלי טיטניום, לכן רופאים רבים מרגישים יותר בנוח להמליץ לבחור בשתלי טיטניום. ישנו גם עניין של רב-גוניות. שתלי טיטניום מגיעים בצורת שני חלקים: שתל ומאחזת. כיוון שהמאחזת מותאמת באופן נפרד ישנה גמישות לגבי מיקום הכתר המונח מעליה. לעומת זאת, שתלי זירקוניה מגיעים כיחידה אחת ללא מאחזת נפרדת.

מחקרים מסוימים מציינים שלמרות שזירוקניה בעלת חוזק גבוה ביותר, היא נוטה ליותר פגמים לעומת טיטניום. מיקרו-סדקים ונקבוביות בחומר יכולים לגרום לחומר להישבר משמע לזירקוניה יש אחוז גבוה יותר של כישלונות. לבסוף, מחירם של שתלי טיטניום נמוך ממחירם של שתלי זירקוניה. כל הסיבות הנ”ל מצביעות על כך שטיטניום היא האופציה הטובה ביותר, אלא אם אתה רוצה באופן ספציפי להימנע ממתכות או שאתה אלרגי לאחת מן המתכות בסגסוגת. כדאי להיוועץ ברופא השיניים.


תותבות לעומת גשרים לעומת שתלים

גשר בשיניים - יש לזכור ששתל מתייחס לשורש מלאכותי שמוחדר כדי להחזיק שיניים מחליפות במקומן. כעת נסקור את מגוון האפשרויות להחלפת השיניים בפה. כאשר חסרה שן אחת, על גבי השתל יותאם כתר בודד. זהו מצב שונה מאשר כתר המותאם על גבי שן. אלטרנטיבה אחרת לשקם שן חסרה היא באמצעות גשר המונח על גבי שיניים הסמוכות לשן החסרה. החיסרון של גשר מסורתי הוא הצורך בהסרת חומר שן (השחזה של אימייל השן). כאשר חסרות שתי שיניים או יותר ברצף, ניתן להשתמש בגשר על גבי שתלים. במקום להכניס שתל עבור כל שן חסרה ניתן להחדיר שני שתלים שיכולים לתמוך בשורה של שלושה או ארבעה כתרים מחוברים.

תותבות על גבי שתלים - אם מחליפים את כל השיניים בלסת, תותבת על גבי שתלים יכולה להיות פתרון. תותבת זו מורכבת משיני פלסטיק או חרסינה המחוברות לבסיס אקריל בצבע חניכיים. שיניים תותבות מסורתיות ״יושבות״ על החניכיים ומוחזקות במקומן עם דבק בעת הצורך, תותבת על גבי שתלים נתפסות אל מאחזות שהן הרבה יותר יציבות. שיניים תותבות על גבי שתלים מתאפיינות בהרבה פחות בעיות של דיבור ואכילה מאשר שיניים תותבות מסורתיות. בנוסף, אין סכנה שהתותבת תשלף ממקומה באמצע דיבור או ארוחה. יתרון נוסף של שתלי שיניים זה שהם יכולים לייצב את הלסת, למנוע אובדן עצם, ולשמר את הצורה הטבעית של קו הלסת.

שיקום פה מלא על גבי שתלים - למרות ששתלים המחליפים שן בודדת ותותבות על גבי שתלים עולים יותר לעומת שיטות אחרות, הם יכולים להיות זולים יותר בטווח הרחוק כיוון שהם מעוצבים כך שהם ישרדו לאורך שנים רבות. מטופלים שאיבדו את כל שיניהם יכולים לשקול התקנת סט שלם של שתלים לצורך שיקום פה מלא. בניגוד לתותבות על גבי שתלים שיקום זה הוא קבוע. אנשים רבים מעדיפים שיקום קבוע מאשר שיקום שצריך להסירו כדי לנקות. המחיר תלוי בכמות השתלים הדרושה. לא בהכרח צריך להכניס שתל עבור כל שן חסרה, כיוון ששתל יחיד הוא חזק מספיק כדי לתמוך במספר שיניים אם הוא ממוקם נכון. פתרונות כמו שיקום לסת שלמה על ידי 4 שתלים (שיטה המכונה אול און 4), מאפשרים לשקם סט שלם של שיניים על ידי שימוש בארבע שתלים בלבד בלסת התחתונה. הלסת העליונה דורשת שישה שתלים כיוון שהצפיפות שלה נמוכה יותר. השתלים ממוקמים בזווית של 30-45 מעלות בין אחד לשני כדי לתת להם אחיזה גבוהה יותר. שתי אופציות אלו זולות יותר מאשר השתלת שיניים מסורתית שדורשת 8-10 שתלים בלסת. צריך לדעת ששיטות אלו קיימות רק בשתלי טיטניום כיוון ששתלי זירקוניה לא יכולים להיות ממוקמים בזוויות חדות. יתרון נוסף לשיטה זו, הוא שהניתוח כולו בדרך כלל מתבצע ביום אחד, כך שלא תצטרך לבקר אצל רופא השיניים ביקורים מרובים ולכן גם מכנים את השיטה השתלות שיניים ביום אחד.


השתלות שיניים

כיצד מבוצעות השתלות שיניים?

השתלות שיניים יכולות להתבצע על ידי רופא שיניים בעל הכשרה מתאימה, מומחה לחניכיים או כירורג פה ולסת.

הכנה להשתלות שיניים - צילום רנטגן יראה את המצב העדכני של השיניים ועצם הלסת. לפני הניתוח תבוצע בדיקה קפדנית. רופא השיניים יבחן את קרבת העצבים והסינוסים לאזור הדורש טיפול. בדרך כלל תהליך זה מערב צילום פנורמי של הלסת, אך לעיתים נדרשים אמצעי הדמייה נוספים. טומוגרפיה ממוחשבת – CT היא אמצעי ההדמייה המדויק ביותר הקיים. הדמייה זו תאפשר לכירורג להעריך את המצב העדכני של עצם הלסת והמבנים האורליים. תתבצע גם בחינה של מצב השיניים והחניכים, קיימים מצבים שמצריכים הכנה לפני ביצוע השתלות שיניים. מטופלים עם עצם בצפיפות נמוכה או עצם שנפגמה יצטרכו קודם כל השתלת עצם כדי לחזק את עצם הלסת. תהליך זה בדרך כלל כרוך בהסרת עצם מאזור אחר בגוף והחדרתה באזור בו ימוקמו השתלים. העצם מהאתר התורם בדרך כלל נלקחת מחלק אחר בלסת, מהשוק או הירך. תהליך זה דוחה את תהליך ההשתלה ומאריך אותו כיוון שנדרשת החלמה של בין 3 חודשים לשנה לפני שהעצם תוכל לתמוך בשתלים. דבר נוסף שעשוי להאריך את התהליך הוא עקירות מקדימות. אם ישנה שן הרוסה או עששתית שצריכה להעקר לפני תהליך ההשתלה בדרך כלל יש צורך לחכות חודש חודשיים בין שלב העקירה לשלבים הבאים. יחד עם זאת ישנם מקרים בהם ניתן לעקור שן ולהחדיר שתל באותו יום (טכניקה המכונה העמסה מיידית).

החדרת שתל - תהליך החדרת שתלים דנטליים אינו מצריך אשפוז לילה בבית חולים. תהליך זה מתבצע בקליניקה של רופא השיניים לרוב תחת הרדמה מקומית. מטופלים חרדתיים יכולים לבקש לבצע את התהליך תחת סדציה הניתנת לווריד כך שהתהליך יהיה פחות מלחיץ ואם מבקשים לסיים עם ההליך ביום אחד אפשר גם לעבור השתלות שיניים בהרדמה כללית או הרדמה מלאה. רופא השיניים שלך ייעץ לך מה הכי טוב עבורך בהתבסס על מספר השתלים המתוכנן, מורכבות הטיפול ורמת החרדה שלך. התהליך עצמו כולל כמה שלבים. בשלב ראשון מבוצע חתך בחניכיים כדי לחשוף את העצם. לאחר מכן נקדח חור בעצם היכן שהשתל ימוקם בלסת. לאחר מכן השתל מוברג למקום. זוהי פרוצדורה קשה עם מרווח טעות קטן. רופאי שיניים צריכים לעבור הכשרה מיוחדת כדי שידעו היכן ואיך למקם את השתלים כך שישרדו כמה שיותר זמן. ברגע שהשתל ממוקם, החניכיים נתפרות כדי להגן על המקום מזיהומים שעשויים להיכנס בעת לעיסה או אכילה. בעת תהליך ההחלמה שיכול להמשך בין ארבעה לשישה חודשים מתרחשת אוסאואינטגרציה שזהו תהליך שבו השתל מתאחה עם עצם. זו גם הסיבה שמשתמשים בשתלים מטיטניום שהם ביוקומפטבילים עם גופינו.

התקנת המאחזת - ברגע שתהליך האוסאואינטגרציה הושלם המאחזת מותקנת. זוהי אקסטנציה בולטת מן ההחניכיים המחברת בין הכתר לשתל. כדי להתקין את המאחזת יש לפתוח את החניכיים מעל השתל. זוהי פרוצדורה המבוצעת בקליניקה תחת הרדמה מקומית. לאחר מכן סוגרים את החניכיים סביב ולא מעל המאחזת. כתר זמני יכול לכסות את המאחזת אם מדובר בשן קדמית. לעיתים אפשר להניח שתל ולחבר אליו מאחזת בניתוח בודד. לא נצפו תופעות שליליות לטווח רחוק כל עוד ניתן לאזור זמן החלמה מספק. יתכן ורופא השיניים שלך יוכל להתאים לך כתר זמני, תותבת או גשר זמני עד שהחניכיים סביב המאחזת יחלימו. לאחר כשבועיים החניכיים מחלימות וניתן להתחיל לבצע את הכתרים.

התאמת הכתרים - ברגע שפיך החלים לחלוטין תגיע אל רופא השיניים לצורך תהליך הכנת הכתרים. לאחר לקיחת מידות רופא השיניים יעצב את השן החלופית כך שתתאים לאזור החסר. הצבע של הכתר יותאם לשיניים בסביבה כדי ליצור מראה טבעי עד כמה שניתן. דבר זה חשוב במיוחד כאשר מדובר בשן קדמית. הרבה עבודה הולכת על תכנון, ומיקום שתלים.

החלמה - לאחר כל שלב הגוף יצטרך זמן להחלים. הרגשת אי נוחות בתקופת ההחלמה היא נפוצה ויכולה לכלול: חניכיים או פרצוף נפוח, חניכיים או עור פצוע, כאב באזור השתל ודימום קל. זה נורמאלי להרגיש כאב ונפיחות לאחר הניתוח. רוב הכירורגים משתמשים בתפרים הנספגים כאשר הפצע מחלים. אם נעשה שימוש בתפרים שאינם נספגים יש צורך בביקור נוסף כדי להסירם. הסימפטומים שצוינו לעיל אמורים להחלש בימים שלאחר השתלת שיניים. אם אתם מרגישים שהנפיחות או הדימום מחמירים יש ליצור קשר עם רופא השיניים באופן מיידי. יתכן ואתם זקוקים לאנטיביוטיקה או משככי כאבים חזקים. רופא השיניים בדרך כלל ימליץ על אכילה בצד השני של הפה או להמנע ממאכלים קשים ודביקים כמה ימים לאחר השתלות שיניים כדי לאפשר לשתלים להיקלט. תצטרך לבקר אצל רופא השיניים יותר בתכיפות כדי שהוא יכול לבצע מעקב. ברגע שהתהליך יסתיים והחלמת לגמרי תוכל לאכול באופן רגיל. שיניים על גבי שתלים הם בדרך כלל חזקות כמו שיניים טבעיות. יחד עם זאת יש חשיבות עליונה לצחצח ולהעביר חוט כל יום כדי לשמור על החניכיים השתלים ושאר השיניים בריאים.


כמה עולה השתלת שיניים?

קיים קושי להשוות מחירי שתלים דנטליים כיוון שיש משתנים רבים. מחיר השתלות שיניים תלוי בגורמים כגון: מצב החניכים והשיניים הקיימות, בריאות הפה באופן כללי והטיפולים הנלווים שצריך לבצע עוד לפני השתלת שיניים (עקירות, טיפולי שורש וכדומה), מצב עצם הלסת - אם יש צורך בהשתלת עצם או הרמת סינוס, כמה שיניים מוחלפות וכמה שתלים דרושים, מיקום השתל אם זה בלסת עליונה או תחתונה, האם האזור קדמי או אחורי, סוג השן המחליפה וכדומה.

שימו לב שלעיתים רופאי שיניים מציעים שתלים זולים יותר, שהם באיכות פחותה. למרות שבהתחלה יש חיסכון הם לא מחזיקים מעמד זמן רב ובסופו של דבר תשלם על כך יותר בטווח הרחוק. כאשר מדובר במשהו חשוב כמו שינייך האופציה הזולה היא לא הכי טובה, לרוע המזל המחיר של שתלים דנטליים הוא גבוה. רופא שיניים יוכל לספק מחירים משוערים ללא יעוץ, אך לא תוכל לקבל הצעת מחיר סופית מבלי שעברת בדיקה של השיניים, חניכיים ומצב העצם. ישנם רופאים שמתמחרים שתל כמחיר בודד ואילו אחרים מציגים את המחיר לפי החלקים השונים כך שתוכל לראות את המחיר של כל מרכיב בתהליך.

חשוב להבין מה כוללת הצעת המחיר שקיבלת, האם היא כוללת? ייעוצים,מטבעים, צילומי רנטגן, צילום CT, מעקבים, כל חלק של השתל - השתל עצמו, מאחזת, כתר/ גשר/תותבת, כל התהליכים הכירורגיים, ניתוחים משלימים הדרושים - השתלת עצם או הרמת סינוס במקרה של אובדן עצם. מחיר של שתל להחלפת שן בודדת ככלל עלות של שיקום שן על גבי שתל להחלפת שן בודדת (כולל שתל, מבנה וכתר מחרסינה מאוחה למתכת) נע בין 3,000 ש״ח ל- 4,500 ש״ח וצפונה, כאשר הכתרים איכותיים יותר המחיר יעלה עוד יותר (כתרי זירקוניה). פעמים רבות החלפת שן קדמית עולה יותר. אם קיימים מספר שתלים בודדים העלות עבור כל שתל פוחתת מעט. מיני שתלים אמורים להיות זולים יותר משתלים קונבנציונליים כיוון שהחומר עולה פחות והתהליך הוא יותר פשוט.

נשאלת השאלה האם שתלים דנטליים שווים את המחיר? שתלים הם התשובה לחסר שיניים. אם למטופל חסרה שן או יותר יש לכך השלכות שליליות מעבר לאי נוחות אסתטית. יש מגוון השלכות שליליות לחסר שיניים, בין היתר קושי באכילה, דיבור ואובדן מבנה הלסת התקין. מחיר השתלות שיניים משתנה בהתאם למצבך, מצב החניכיים והשיניים הקיימות בפה ועצם הלסת. יחד עם זאת היכולת לאכול ארוחה נורמאלית או לחייך בפה מלא זה בעייתי כאשר חסרות לך שיניים, ולכן המחיר של השתלים שווה את הכסף.


יתרונות וחסרונות של השתלות שיניים

יתרונות - היתרונות של השתלת שיניים ברורים ורבים בהם: פתרון קבוע בעל שרידות ארוכה לאובדן שיניים, יציב ועמיד, לא יכול ללכת לאיבוד – כיוון שהשיקום הינו קבוע, אין בעיות דיבור, אכילה רגילה, מרגיש ונראה כמו שן טבעית, אין הנחיות ניקוי מיוחדות או צורך בשימוש בדבק כמו למשל בשיניים תותבות, לא משפיע על שיניים בריאות סמוכות וכמובן אחוזי הצלחה של 90-95%.

בעיות פוטנציאליות לאחר השתלות שיניים - יש כמה חסרונות לשתלים. חשוב להיות מודעים לכך לפי ההחלטה אם ללכת על השתלה דנטלית. יש להיות מודעים שיש צורך בביקורות תכופות כאשר מבצעים השתלות שיניים. אנשים מסוימים מרגישים לא בנוח עם פרוצדורה פולשנית, נפיחות וכאבים לאחר השתלת שיניים, סיכון קטן לזיהום לאחר הניתוח, השתלים עשויים לפגוע בסינוסים או בעצבים, מטופלים שלא מקפידים על היגיינה אורלית נאותה עשויים לחוות סיבוכים. על אף שהם פתרון לטווח ארוך ייתכן ויהיה צורך להחליפם לאחר עשור או יותר.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!