background image
חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים להם מחסור בעצם
כמה עולה? תלוי במספר השתלים
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- קבועות לעשרות שנים

השתלת עצם בלסת⁩

חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים להם מחסור בעצם
כמה עולה? תלוי במספר השתלים
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- קבועות לעשרות שנים

מהו שתל עצם ומי עשוי להזדקק להשתלת עצם? לעיתים, שתלי עצם בלסת התחתונה ו/או בעליונה נחוצים לפני החדרת שתלים דנטליים או לצורך מטרות שונות ברפואת שיניים משקמת. השתלת עצם בשיניים היא הליך ניתוחי שנעשה בדרך כלל בלסת שהיא ״חלשה מדי״ עבור החדרת שתל דנטלי הווה אומר אין מספיק עצם הן מבחינת רוחב (ורטיקל) והן מבחינת גובה (אנכי) שתעמוד בלחצים של השתל. כדי לבצע השתלת שיניים מוצלחת, צריך עצם בקוטר ובעובי מסוים כמו גם צפיפות עצם מסוימת על מנת שהשתל יקלט ויעוגן היטב בלסת. השתלת עצם באופן כללי היא פרוצדורה לא פשוטה ואין זה משנה היכן היא מתרחשת בגוף, השתלת עצם בחלל הפה איננה יוצאת דופן בהקשר הזה. השתלת עצם בפה נשמעת כמו תהליך כואב ומפחיד, אך למעשה זה לא חייב להיות כך, והתוצאה בטווח הרחוק בדרך כלל שווה את התהליך.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


שתלי ותחליפי עצם

משתמשים בשתלי עצם בדרך כלל ברפואת שיניים משקמת כאשר המטרה היא להחזיר נפח לעצם הלסת לפני החדרת שתלים דנטליים, לאחר טראומה משמעותית, מחלה או תקופת זמן ממושכת ללא שיניים, עצם הלסת עשויה להזדקק לשיחזור לפני החדרת שתל. הלסת יכולה לאבד חלק מצפיפותה, דבר ההופך אותה ללא כשירה לקבלת שתל דנטלי. שתלי עצם הם דרך לבנות עצם, ע”י החדרת עצם ממקום אחר בגוף או אפילו מגוף אחר. אבחון חוסר בעצם מתבצע באמצעות צילום פנורמי או צילום תלת מימדי CT בשן ספציפית, בלסת ספציפית או בשתי הלסתות. להשתלת עצם בלסת העליונה קוראים הרמת סינוס (פתוחה - מצריכה השתלת הרבה עצם, סגורה - מצריכה מעט עצם), להשתלת עצם בלסת התחתונה אין שם מיוחד.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


תחליפי עצם ושתלי עצם שמשתילים בלסתות

ישנם הרבה חומרים שונים המשמשים כתחליפי עצם, אולם ניתן לסווג אותם באופן כללי לשלוש קבוצות:

אלוגרפט (Allograft) - שתל שמגיע ממקור אדם (שאין קשר גנטי בינו לבין התורם), בד”כ תורם חי או מתורם שאינו בחיים. את העצם קוצרים לרוב ממפרק הירך או מעצם האגן שהוא מקור מועדף מבחינת איכות העצם - עצם האגן מכילה כמות גבוהה של תאים שיוצרים עצם חדשה). לא משתילים אותה סתם כמובן והיא עוברת מספר עיבודים בהם הקפאה, הקרנה ואף תהליך המשלב חומרים כימיים בכדי לנטרל העברת זיהומים. החיסרון המרכזי של שימוש בעצם ממקור אלוגני מבלי להתייחס לאפשרות שיעברו מחלות הוא התלות האבסולוטית באיכות העצם שמגיעה מהתורם.

אוטוגרפט (Autograft) - שתל ממקור עצמי (שתל עצמוני), שנלקח ממקום אחר מגוף המטופל, בשתל עצם שכזה אין אפשרות שמערכת החיסון תדחה את השתל ולכן קליטתו מובטחת, כמו כן הוא מצריך זמן החלמה גבוה יחסית של בין 9 חודשים עד שנה (תלוי באיזה לסת משתילים אותו) ויש לו חסרונות גדולים כמו כאבים לא פשוטים, זיהום, הגבלות בתנועת הלסת וגם ספיגת עצם מהירה וגדולה עד להתקנת השתל ולכן אנחנו פחות אוהבים להשתמש בקצירה עצמית מהמטופל ונמנעים מלבצע השתלה ממקור עצמי במרפאה.

תחליף עצם מסוג אלופלסטיק (Alloplastic) - תחליף עצם שמיוצר בדרך כלל מחומרים כמו בטא טריקלציום פוספט, הידרוקסיאפטיט, ביואקטיב גלאס או קלציום קרבונט - שהם למעשה מינרלים טבעיים. באמצעות השתלת עצם מסוג אלופלסטיק, בונים למעשה עצם חדשה, ומצד שני היא עוברת ספיגה מבוקרת בתוך פרקי זמן סבירים ובשונה מאוטוגרפט ששם הספיגה מהירה. תחליפי עצם סינתטיים אידיאליים אמורים להיות בעלי תאימות ביולוגית (שאינם נדחים ע״י הגוף), בעלי חוזק דומה לחוזק של עצם לסת ספוגית או קורטיקלית שאותם הם מחליפים כמו כן התחליפים צריכים להיות בעלי אלסטיות זהה לעצם לסת רגילה על מנת למנוע שבירה תחת עומסי הלעיסה.

ישנם חומרים נוספים המשמשים כשתלי עצם, כמו שתל עצם ממין אחר לדוגמא ממקור פרות (בקר). מחיר השתלת עצם בלסת תלוי רבות בסוג שתל העצם בו משתמשים וגם באיזה לסת הניתוח מתבצע, השתלת עצם בלסת העליונה מחיר - תלויה באופי הניתוח, הרמת סינוס סגורה תעלה פחות מהרמת סינוס פתוחה, השתלת עצם בלסת התחתונה אמורה להיות זולה יותר מהרמת סינוס והשתלת עצם בלסת העליונה.


השתלת עצם בלסת⁩

ניתוח השתלת עצם

מלבד סיווג לפי חומר שתל העצם ניתן לסווג את השתלת העצם בפה בהתאם לגודל הניתוח אם הוא קטן או גדול. ניתוח השתלת עצם בלסתות יכול להיות תהליך מאוד פולשני וגדול כתלות במידת אובדן העצם או דרגת מחלת החניכיים ממנה סובל המתרפא. ניתוח טיפוסי אורך בדרך כלל כ- 45 דק’ עד שעה.

עקירת שיניים והשתלת עצם - לעיתים נדרשת עקירה בטרם החדרת השתל הדנטלי. זה נכון במיוחד במקרים בהם מחלת חניכיים השפיעה על שינייך עד לכדי הצורך בעקירתן והחדרת שתלים במקומן. לא כל המטופלים נזקקים לניתוח לפני החדרת השתלים. אך חלק מהמטופלים זקוקים להשתלת עצם כדי למנוע אובדן עצם ולסייע לגדילת עצם לפני החדרת השתל.

השתלת עצם לאחר מחלת חניכיים - השתלת עצם בפה נפוצה גם לאחר מחלת חניכיים חמורה שגרמה לאובדן עצם. רופא השיניים שלך יוכל להמליץ לך על ההשתלה כפתרון למחלה פריודונטלית. מחלה פריודונטלית הינה מחלת חניכיים חמורה שהתקדמה לכל מערכת התמיכה של השיניים - פריודונטיום, וגרמה לאובדן עצם.

שימור מכתשית - מחלת חניכיים ואובדן שיניים עשויים לתרום לאובדן עצם לעיתים נדרש לבצע השתלה לאחר עקירת שן מאחר והעצם באזור נחלשת. שימור מכתשית מתרחש לאחר עקירת שן. בדרך כלל הגוף יספוג בהדרגה את העצם אלא אם יוחדר שתל עצם או שתל דנטלי באזור אתר העקירה. שימור מכתשית כולל החדרת חומר עצם למכתשית השן שנעקרה. בדרך כלל לאחר פרוצדורה זו האתר מחלים לאחר כשישה חודשים ואז ניתן לבצע השתלת שיניים.

בלוק שתל עצם - השתלת בלוק עצם בדרך כלל דרושה באזור העקירה וזאת בהנחה כי לא בוצע מיד לאחר העקירה שימור מכתשית. מקרה נוסף שבו נדרש בלוק עצם הוא במקרה של מחלת חניכיים חמורה. מחלת חניכיים חמורה או טראומה משמעותית יכולות לגרום לאובדן עצם נרחב אשר יצריך בלוק עצם כדי לבנות עצם חדשה. בתהליך זה מוסרת חתיכת עצם מאזור אחר בלסת ומקובעת למקומה החדש בעזרת ברגים. לאחר מספר חודשי החלמה מהשתלת העצם הגוף יהיה מוכן להחדרת שתל דנטלי.

הרמת סינוס - הרמת סינוס נדרשת בדרך כלל כאשר יש אובדן עצם משמעותי בלסת העליונה. בתהליך זה הסינוס מורם (נדחק) כדי ליצור מקום לשתל עצם על חשבון חלל הסינוס. השיטה הכי נפוצה, היא פתיחת חלון בעצם ודחיפתו מעלה כדי לחשוף את הסינוס. ממברנת הסינוס מורמת והחלל מתחתיה ממולא עם חלקיקים של שתל או תחליף עצם. לאחר מכן החניכיים נתפרות חזרה למקומן. תהליך ההחלמה דורש בדרך כלל לפחות ארבעה חודשים (עד שנה החלמה) בטרם ניתן יהיה לבצע השתלות שיניים.


סיבוכים והחלמה מההליך

חשוב לדון עם הרופא שלך לגבי הסיבוכים האפשריים הקיימים בתהליך ההשתלה. סיבוכים אפשריים של התהליך כוללים:

דחיית השתל או תחליף העצם - גוף המטופל דוחה את השתל, הגוף מתייחס לשתל כאל גוף זר ודוחף אותו החוצה במקום לגדל עצם חדשה סביבו.

זיהום - אם התהליך מתבצע בסביבה מזוהמת או שאין הקפדה לאחר הניתוח שאתר ההשתלה נקי, יש סיכון לזיהום.

השתלת עצם בלסתות מבוצעת בדרך כלל במרפאה והיא איננה דורשת אשפוז בבית חולים. תהליך ההחלמה הוא בבית. השתלת עצם דורשת זמן החלמה משמעותי. אך קחו בחשבון שמה שאתם עושים זה למעשה מוסיפים עצם נוספת ללסת שלכם ומחכים שהעצם תתאחה, בהתחשב בכך שישה חודשים עד שנה זה לא דבר כל כך גרוע. ההחלמה הראשונית לאחר השתלת עצם אורכת כשבועיים. בתקופת זמן זו אתם עשויים לחוות מספר דברים כאשר ביום הניתוח תחוו:

  1. דימום - דימום רב וחשוב להחליף תחבושות באתר הפרוצדורה באופן תכוף.
  2. נפיחות - סביר לצפות לנפיחות באזור. כתלות בחומרת הניתוח יתכן והנפיחות תערב יותר מאשר את פיך ועשויה לכלול גם את הלחיים, אזור העיניים ובצידי הפנים. קרח היא דרך טובה להפחית את הנפיחות ולהקל על הכאב הנובע ממנה.
  3. כאבים - התהליך עשוי לגרור כאבים ואי נוחות. החדשות הטובות הן, שהרופא ירשום לך מרשם למשככי כאבים שיעזרו להקל על הכאב. רופא השיניים יצייד אותך במרשם של משככי כאבים ואנטיביוטיקה. כשבועיים לאחר הניתוח תצטרך:
  4. נטילת אנטיביוטיקה - יתכן ורופא השיניים ינחה אתכם ליטול אנטיביוטיקה לאחר הניתוח. חשוב ליטול את האנטיביוטיקה לפי ההנחיות ובמינון המתאים, כיוון שזיהום הינו סיבוך נפוץ.
  5. דיאטה - בשבועות הראשונים תצטרכו לאכול כמו תינוק, בעיקר מזונות רכים ובעיקר נוזלים. מוצרי חלב אינם מומלצים כיוון שהם עשויים להכיל חיידקים שיכולים לסכן את אתר הניתוח.
  6. שמירה על היגיינה אורלית - לאחר הניתוח תצטרכו לנקוט מספר צעדים כדי לשמור על חלל הפה נקי. רופא השיניים ינחה אתכם. הוראות אלו יכללו קרוב לוודאי גם שטיפות פה.
pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!