background image
חשוב לדעת

מי מתאים? מטופלים המעוניינים בהליך מהיר
כמה עולה? ההרדמה מתומחרת לפי שעה
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- בהתאם להליך

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

חשוב לדעת

מי מתאים? מטופלים המעוניינים בהליך מהיר
כמה עולה? ההרדמה מתומחרת לפי שעה
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- בהתאם להליך

רוב האנשים לא נהנים לבקר אצל רופא השיניים. למעשה כ- 75% מהאוכלוסיה סובלים מחרדה או פוביה דנטלית ברמה כזו או אחרת. פעמים רבות ילדים “רוכשים” חרדה דנטלית מההורים. כיום יותר ויותר מטופלים הסובלים מחרדה דנטלית מבקשים לעבור טיפולי שיניים בהרדמה מלאה.

טיפולי שיניים בהרדמה כללית אינם נפוצים במיוחד ברפואת שיניים, הם שמורים למקרים קשים ומסובכים, לדוגמא: מטופלים בעלי צרכים מיוחדים, מקרים שיקומיים מורכבים או מטופלים בעלי פוביה דנטלית שאינם מסוגלים לעבור טיפולי שיניים תחת אופציות אחרות של סדציה.יחד עם זאת, כיום מספר רב יותר של אנשים נזקק לטיפולי שיניים בהרדמה כללית, דבר זה נובע מעלייה בתוחלת החיים של אוכלוסיות מסוימות כתוצאה מהתקדמות המדע. ישנם אנשים שבשל צרכים פיזיים או נפשיים מיוחדים נדרשים לעבור טיפול שיניים בהרדמה כללית. לעיתים הרדמה כללית היא הדרך היחידה לבצע טיפול שיניים באנשים מסוימים.

בשלוש העשורים האחרונים, הטיפול הרפואי שניתן לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים בשל ליקויים או הגבלות פיזיות או נפשיות, השתפר ונהיה שכיח יותר. כתוצאה מכך ניתן לראות יותר טיפולי שיניים בהרדמה כללית. נוסף על כך, חלו התקדמויות בשיטות ובטכנולוגיות הרדמה כללית, וכיום הרדמה כללית היא בטוחה יותר מבעבר.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מהי הרדמה כללית?

הרדמה כללית (מכונה גם הרדמה מלאה) היא למעשה מצב של חוסר הכרה נשלט ומבוקר באמצעות אמצעים תרופתיים, הכולל אובדן חלקי או מלא של רפלקסים מגנים, כולל אי היכולת לשמור על נתיב אוויר או להגיב להוראות מילוליות ודורש תמיכה בפעיליות חיוניות כגון נשימה. המטופל אינו זוכר או מרגיש דבר בעת הפרוצדורה, ולא ניתן להעיר את המטופל גם לא באמצעות גירוי מכאיב. לעיתים ישנה ירידה בתפקוד הקרדיווסקולרי בעת הרדמה כללית. הרדמה כללית יכולה להתבצע בבית חולים או אמבולטורית (מרפאתית), על אף שיש בחדר רופא מרדים, רופא השיניים צריך להיות בעל הכשרה בהרדמה כללית.

רופא השיניים צריך לעבור הכשרה מיוחדת ולהיות בעל אישורים מתאימים כדי לבצע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, לחלופין הטיפול מתבצע יחד עם רופא מרדים. בעת ההרדמה הכללית מנטרים את קצב הלב ושאר סימנים חיוניים. טיפול שיניים בהרדמה כללית מצריך החדרת טובוס (צינור) לשמירה על נתיב אוויר, כיוון שברפואת שיניים הטיפול מתבצע בחלל הפה לרוב יוחדר טובוס אפי. על אף שהמטופל אינו בהכרה, נהוג לבצע גם הרדמה מקומית. הרדמה מקומית מפחיתה את הכאב הפוסט-אופרטיבי, וכך המטופל יהיה יותר נינוח ותהיה לו חוויה פחות טראומטית מהפרוצדורה.

החיסרון הכי גדול של טיפולי שיניים בהרדמה כללית מלבד הסיכונים הכרוכים בתהליך, זה שזה לא מסייע להתגבר על פחדים או חרדה דנטלית, כיוון שלאורך התהליך המטופל מחוסר הכרה. יחד עם זאת, עבור אנשים רבים בעלי פוביה דנטלית, זוהי הדרך היחידה לעבור טיפול שיניים ולהימנע מהזנחה דנטלית.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

הכנה ובדיקה לפני הרדמה כללית

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה מתרחשים לרוב בבית חולים כיוון שהרדמה כללית כוללת סיכונים בשל אופייה, הסיכון עבור רוב האנשים הוא קטן, אך יש אנשים שאצלם הסיכון גבוה בהרבה בשל מגוון סיבות או מחלות רקע. לכן, כולם צריכים לעבור סדרה של בדיקות ובירורים בטרם מתבצעת הרדמה כללית. בדיקות אלו כוללות בין היתר: בדיקות דם ושתן, מדידת לחץ דם, תפקודי קרישה, צילומי רנטגן (לעיתים כולל צילום פנורמי או הדמיית CT) ואק”ג.

עליך לפגוש את רופא השיניים והרופא המרדים לייעוץ בדרך כלל יום לפני הפרוצדורה. במהלך הייעוץ יוחלט אם הרדמה כללית מתאימה במקרה שלך בהתאם להיסטוריה הרפואית, התרופות אותן אתה נוטל והבדיקות מקדימות. לא כל המטופלים מתאימים להרדמה כללית במרפאה, מטופלים מסוימים יכולים לעבור טיפולי שיניים בהרדמה כללית רק בבית חולים. במהלך פגישת היעוץ יוסבר לך על הסיכונים והיתרונות שבהרדמה כללית ותקבל מענה לכל השאלות שלך, כולל הנחיות לפני ואחרי הפרוצדורה. בין היתר תקבל מידע לגבי הפסקת שתייה ואכילה לפני ההליך. בנוסף עליך לחתום על טופס הסכמה מדעת לאחר הסבר על התהליך והסיכונים שבו.


כיצד מתבצעת הרדמה כללית ומדוע?

ישנן מספר דרכים להשרות הרדמה כללית בין היתר באמצעות מסכת נשימה, זריקה, או מחט המוחדרת לווריד. תהליך השראת הרדמה כללית הוא דיי פשוט: מחט מוחדרת לוריד ביד או ברגל, מונחת מסכה עם גז הרדמה לנשימה, ברגע שאתה מורדם, מוחדר טובוס לשמירה על נתיב אוויר.

עבור אנשים הפוחדים ממחטים, ניתן לספק קודם כל מסכה עם גז הרדמה ולאחר מכן להחדיר את המחט לוריד. לאחר התעוררות מהרדמה כללית תצטרכו לבלות בהתאוששות לפני שתוכלו להשתחרר הביתה. תדרשו להגיע עם מלווה שיוכל להחזיר אתכם הביתה בבטחה.

מבצעים טיפולי שיניים בהרדמה כללית בעיקר עבור פרוצדורות כגון: השתלת שיניים כולל הזזת עצב בלסת, השתלות שיניים בכל הפה, השתלת שיניים מורכבת המצריכה הרמת סינוס או השתלת עצם, ניתוח אורתוגנטי, עקירות שיניים מרובות, ניתוח להסרת גידול סרטני בחלל הפה, ניתוח לתיקון שפה ו/או חיך שסוע.


אינדיקציות וסיבות לטיפולי שיניים בהרדמה כללית

משתמשים בהרדמה כללית לטיפולי שיניים רק במקרים שלא ניתן להשתמש בשיטות מרפאתיות שונות לצורך טיפולי שיניים כגון:

  1. מטופלים בסיכון מבחינה רפואית - בשל מגוון בעיות כגון מחלות לב, הפרעות במערכת הדם, אלרגיות להרדמה מקומית, אי ספיקת כליות או לב, אפילפסיה בלתי מאוזנת וכו’ אשר הופכות את הטיפול הדנטלי הרגיל למסוכן או מסובך.
  2. מטופלים שלא יכולים או לא מסוגלים לשתף פעולה כתוצאה מליקויים נפשיים (מטופלים בעלי צרכים מיוחדים), פיזיים או מפאת גילם הצעיר.
  3. מטופלים שצריכים לעבור טיפול שיניים נרחבים ומורכבים בבת אחת.
  4. מטופלים שעברו טראומה נרחבת בפנים או שברים מרובים במקסילה (הלסת העליונה).
  5. ניסיון טיפולי שלא צלח תחת שיטות סדציה ושיטות התנהגותיות.

קונטרה אינדיקציות לטיפולים בהרדמה

קונטרה אינדיקציות (התוויות נגד טיפולי שיניים בהרדמה כללית) לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה הם דומות לכל ניתוח המבוצע תחת הרדמה כללית. לצורך הערכת המטופל ישנם הקריטריונים של איגוד המרדימים האמריקאי אשר משתמש בסקלה שנקראת ASA להערכה אם המטופל מסוגל לעבור הרדמה כללית ובאילו תנאים.

ן ןן ןןן IV V VI
מטופל בריא ללא הפרעה פסיכולוגית או פיזית. אין צורך בהתאמות מטופל עם מחלה סיסטמית קלה עד בינונית. יתכן צורך בשינויים כתלות במצב, בניתוח או בסטטוס הפיזי מטופלים עם מחלות סיסטמיות חמורות והפרעות לפעילות אך אינם מוגבלים. מטופלים שעשויים לחוות סיבוכים לאחר ניתוח. נדרש בירור ויעוץ רפואי מטופל עם מחלה סיסטמית חמורה שמגבילה את הפעילות ומהווה סכנת חיים מיידית. חייב להיות בבית חולים. מצבים אוראליים דורשים טיפול דחוף כדי למנוע סיבוכים מטופל חולה במצב קריטי. הטיפול צריך להיות מוגבל לשמירה על המטופל בחיים מטופל במוות מוחי

חוקרים מציעים שהטיפול בהרדמה כללית בחלק מהחולים בדרגת ASA III וכל החולים בדרגת ASA IV צריך להתבצע במסגרת בית חולים. בין היתר בקטגוריה זו ישנם אנשים בעלי תפקוד לבבי ירוד או מטופלים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית וצוואר קצר כיוון שהמניפולציה של דרכי אוויר אצלם מסובכת יותר. ביתר המקרים בדרגות ASA I+II ובחלק מהמטופלים בדרגה III ניתן לטפל במרפאות חוץ בהתאם לקריטריונים מקצועיים.

לפני הפרוצדורה נדרשת בדיקה מקיפה של חלל הפה. אך במקרים מסוימים במטופלים בעלי צרכים מיוחדים לדוגמא ניתן לבצע הערכה מקיפה של חלל הפה רק תחת הרדמה מלאה. בהתאם לבדיקת חלל הפה ובהתייחס למצב הרפואי הכולל של המטופל מתוכננת תוכנית טיפול מפורטת. תוכנית הטיפול מושפעת ממצב חלל הפה, המצב הכללי של המטופל, הרגלי תזונה והרגלים נוספים של המטופל, תוחלת חיים צפויה ויכולת המטופל לתחזק ולשמר את הטיפולים בעתיד.


טיפולי שיניים בהרדמה כללית סיכונים

תחלואה- תופעה שאינה גורמת למוות, יכולה לכלול תופעות מדרגה קלה כגון כאבי ראש ועד למוגבלות קבועה כגון שיתוק. סיכון נוסף שקיים בהרדמה כללית הוא תמותה. הסיכונים שבהרדמה כללית עולים ככל שדרגת ה- ASA של המטופל עולה. במרפאה פרטית לא מטפלים במטופלים בדרגת ASA III ומעלה עם עודף משקל, מחלה לבבית, COPD, מחלות לב ואפילפסיה לא מאוזנת, אלא רק בבית חולים. בהרדמה כללית תחלואה יכולה להיגרם מעצם ההרדמה עצמה ולא רק בשל מינון יתר.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!