background image
חשוב לדעת

מי מתאים? ילדים החל מגיל 11
כמה עולה? בין 6,900 ל- 18,000
זמן טיפול- 6 חודשים עד שנה וחצי
תוצאות- חיוך מושלם באחריות

יישור שיניים לילדים

חשוב לדעת

מי מתאים? ילדים החל מגיל 11
כמה עולה? בין 6,900 ל- 18,000
זמן טיפול- 6 חודשים עד שנה וחצי
תוצאות- חיוך מושלם באחריות

אם נאמר לכם שילדכם זקוק לסמכים אורתודנטיים או שאתם חושדים שילדכם זקוק ליישור שיניים, בוודאי עולות לכם שאלות רבות בראש כגון מתי זה הזמן הכי מתאים להתחיל טיפול אורתודנטי, איזה טכניקות מתאימות יותר לילדים, איזה שיטות טיפול נהוגות בילדים, מהן הטכניקות המובילות הקיימות (Invisalign), כמה עולה יישור שיניים לילדים, האם עדיף לעבור יישור שיניים פרטי ולא יישור שיניים בקופת חולים, במדריך זה נעשה סדר ונענה על רוב השאלות הבוערות.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים יישור שיניים בעיקר באמצעות קשתיות שקופות מבית אינויזליין הנחשבת למובילה בעולם. אצלנו כל נער או ילד עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני (סורק אינטרא אוראלי שנמצא במרפאה) שתאפשר לכם ההורים לראות כיצד יראו השיניים של הילדים בסוף התהליך והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, כחלק מתחילת ההליך תוכלו לקבל צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מתי להתחיל יישור שיניים לילדים?

על אף שניתן לעבור יישור שיניים בכל גיל, בדרך כלל יישור שיניים לילדים יעיל יותר בילדים שעצמותיהם עדיין גדלות ומתפתחות. הטיפול מתחיל כאשר רוב השיניים הקבועות בקעו ובסביבות גילאים 10-14. אולם ישנם ילדים שיתחילו טיפול בגילאים 7-8 אם יש סיבה רפואית לכך. הרבה תלוי בסוג הבעיה, ובכמה שיניים קבועות בקעו.

טיפול מוקדם יכול לסייע ל: הדרכת גדילת עצם הלסת, הזזת השיניים לעמדה נכונה ברגע בקיעתן, הקטנת הסיכוי לפגיעה בשיניים בולטות, פינוי מקום לבקיעת שיניים קבועות, הפחתת הסיכון לשיניים כלואות, שיפור אסתטיקת הפנים ועוד.

לא כל הילדים צריכים להתחיל טיפול אורתודונטי מוקדם, לעיתים עדיף לחכות שעוד שיניים יבקעו. אין מסגרת זמן קבועה שבה מתחילים טיפול אורתודנטי. ברוב המקרים לא כדאי להתחיל יישור שיניים אצל ילדים אם כל או לפחות רוב השיניים הקבועות בקעו. כל ילד הוא שונה, אך רוב הילדים מתחילים לאבד את שיני החלב בגיל 6 והם ימשיכו לאבד שיני חלב עד סביבות גיל 12. תהליך של יישור שיניים לפני שבקעו רוב השיניים הקבועות משמעותו תהליך נוסף של יישור שיניים בעתיד.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים יישור שיניים בעיקר באמצעות קשתיות שקופות מבית אינויזליין הנחשבת למובילה בעולם. אצלנו כל נער או ילד עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני (סורק אינטרא אוראלי שנמצא במרפאה) שתאפשר לכם ההורים לראות כיצד יראו השיניים של הילדים בסוף התהליך והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, כחלק מתחילת ההליך תוכלו לקבל צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מתי מומלץ לבקר אורטודנט מומחה?

מומלץ לקחת את ילדך לרופא שיניים כל חצי שנה לבדיקה כללית ולבדיקת התפתחות השיניים. רופא השיניים יפנה אתכם במקרה הצורך לאורטודנט מומחה (Specialist Orthodontist). אורטודנט הוא רופא שיניים המתמחה ביישור שיניים. סימנים שעשויים להצביע על כך שילדך זקוק ליישור שיניים: אובדן מוקדם או מאוחר של שיני חלב, שיניים צפופות, שיניים שבקעו בעמדה לא נכונה, מנשך פתוח, קושי בלעיסה או אכילה, נשיכת לחי ומציצת אצבע או מוצץ אחרי גיל 6.

אורתודנטים רבים ממליצים להגיע לביקור סביב גיל 7 כאשר השיניים הקבועות מתחילות לבקוע. בגיל זה בעיות של עמדה יהיו ברורות לאורטודנט והוא יוכל לתכנן את הטיפול גם אם הטיפול יתחיל כמה שנים מאוחר יותר. זיהוי הצורך ביישור שיניים בגיל מוקדם, משמעותו שילדך יטופל בצורה היעילה ביותר. אך גם אם ילדך בגיל ההתבגרות, זה לא אומר שמאוחר מדי להתחיל בטיפול.


סוגי יישור שיניים לילדים

השיטות ליישור שיניים לילדים הן דיי דומות לאלו של מבוגרים, אך לחלק יש מאפיינים מיוחדים עבור ילדים.

סמכים מתכתיים - סמכים מתכתיים הם דרך יעילה והכי נפוצה ליישור שיניים לילדים, כמו כן הם השיטה הכי זולה היום. בשיטה זו על כל שן מותאם סמך ממתכת וחוט מתכתי מחבר את כל הסמכים (קוביות ברזל). באמצעות הידוק החוט במקומות מסוימים מבצעים התאמות, ובכך האורתודנט מזיז את השיניים לעמדה תקינה. כהורה ייתכן ואתם זוכרים את הסמכים הללו כמשהו עצום ולא נוח. למרבה המזל, הטכנולוגיה התקדמה רבות ב- 25 שנים האחרונות, והסמכים הם הרבה יותר קטנים ממה שהיה מקובל בעבר. נוסף על כך יש להם אלמנט כיפי לילדים כיוון שניתן לעצב אותם בצבעוניות עם גומיות אלסטיות בצבעים שונים. סמכים מתכתיים הם שיטה יעילה ליישור שיניים המתאימה למגוון בעיות, הטיפול אורך לרוב בין 18-24 חודשים. ילדים זקוקים לעזרה מיוחדת בניקוי השיניים והסמכים, כיוון שקל לחיידקים ולמזון להיתקע בסמכים. מברשת חשמלית לילדים יכולה להקל על העניין. שיטה זו נפוצה בכל אחת מקופות החולים ובעיקר בקופת חולים מכבי וכללית סמייל. עלות הטיפול בקופות החולים זולה אולם זמינות הרופא המטפל נמוכה מאוד בשל עומס שיש על הקופה והתקצוב שהם מקבלים מהמדינה שלרוב מסתיים בסמוך לסיום הרבעון השלישי דבר אשר גורם לתורים רחוקים מאוד, לעיתים ממתינים יותר מחצי שנה לבדיקה.

סמכים קרמיים (שקופים או בצבע שן) - סמכים אלו מתפקדים באותו אופן כמו סמכים מתכתיים אך בשונה מסמכים מתכתיים החומר ממנו עשויים הסמכים הקרמיים הופך אותם להרבה פחות בולטים לעין. סמכים קרמיים מגיעים בצבע שקוף או בצבע השן כך שהם משתלבים טוב יותר עם השיניים. החוט המקשר בין הסמכים עדיין מתכתי, אך לעיתים ניתן לצפות אותו בצבע שן. החומרים המשמשים לייצור סמכים אלו יקרים יותר, ולכן שיטה זו יקרה יותר בדרך כלל אך היא מהווה פתרון טוב עבור ילדים בעלי מודעות עצמית מוגברת אשר חוששים מהמראה שלהם בעת יישור השיניים.

סמכים לינגואלים (incognito - נסתרים) - סמכים לינגואלים הם סמכים מתכתיים הממוקמים על גבי השיניים בצד הפנימי הפונה אל הלשון. עמדה זו של הסמכים גורמת לכך שקשה מאוד להבחין בהם ולכן היא מהווה פתרון טוב עבור ילדים החוששים מהצקות של ילדים אחרים בשל סמכים ליישור שיניים. יתרון נוסף הוא שכל הכתמה בשל היגיינה לקויה תהיה מוסתרת בצד הפנימי של השיניים. אולם, הטיפול בשיטה זו אורך זמן רב יותר לעומת סמכים הנמצאים בצד החיצוני. נוסף על כל שיטה זו היא יקרה יותר, ולא מתאימה לילדים עם שיניים קטנות במיוחד. יישור שיניים לינגואלי ע״פ הידוע לנו אינו מבוצע בקופות החולים אלה מבוצע באופן פרטי בלבד.

יישור שיניים אינויזליין לילדים ובני נוער - ניתן להשתמש בשיטה זו החל מגיל 11, בהינתן שכל שיני החלב נשרו. שיטה זו מספקת דרך שונה ליישור שיניים. במקום שימוש בסמכים אורתודונטיים על גבי כל שן, ישנה סדרה של קשתיות שקופות (מיישרים) ניתנות להסרה, המזיזות את השיניים לעמדה תקינה. במערכת עבור בני נוער יש אינדיקטור המראה כמה שיתוף פעולה היה וכמה שעות הקשתית נלבשה. יתרונות נוספים של Invisalign עבור ילדים: שיטה זו היא כמעט בלתי נראית, ניתן להסיר את הקשתיות 2-4 שעות ביום, ניתן לצחצח את השיניים כרגיל, העיצוב מאפשר לשיניים חדשות לבקוע, אינדיקטור שמראה אם הקשתית נלבשה זמן מספק. אך כמובן שגם לאינויזליין לילדים יש חסרונות. שיתוף הפעולה עשוי להיות עניין רציני, הורים צריכים להעריך אם לילדם יש את כוח הרצון המספק להשתמש בקשתיות בהתאם להנחיות. נוסף על כך יש עניין של אכילה, צריך להסיר את הקשתיות לפני כל אכילה או שתיה למעט מים, ולנקות את השיניים והקשתית לפני החזרתה לפה. אם לא מקפידים על ההנחיות הללו הקשתית עשויה לעבור הכתמה, והסיכון לעששת עולה. Invisalign teen הוא פתרון נהדר עבור בני נוער בעלי מודעות עצמית מוגברת ודאגה למראה. אינויזליין לילדים יעיל כמו יישור שיניים באמצעות סמכים.


יישור שיניים לילדים

פלטת קיבוע - ריטיינר

מטרת כל סוגי הסמכים השונים היא הזזת השיניים לעמדה חדשה. לעומת זאת, מטרת הריטיינר היא הפוכה - למנוע מהשיניים לזוז לאחר השלמת הטיפול. ילדך יצטרך להשתמש בריטיינר כל לילה, ובהתחלה כנראה גם במהלך היום. אם לא משתמשים בריטיינר קיים סיכוי גבוה שהשיניים יתחילו לזוז מעמדתן התקינה. פעמים רבות נדרש להשתמש בריטיינר לכל החיים על בסיס זמני, אם רוצים שהשיניים ישארו בעמדתם המיושרת.

ישנם שני סוגים עיקריים של ריטיינרים: נשלף או קבוע. לריטיינר נשלף יש מספר סוגים. סוג אחד של ריטיינר נשלף נראה דומה לקשתיות השקופות של Invisalign או לסד לילה. סוג אחר מורכב מפלטת אקריל וחוטי מתכת. ריטיינר קבוע הוא למעשה קיבוע המבוצע על גבי השיניים הקדמיות בצידן האחורי כדי למנוע מהם לזוז. יש להתייעץ עם האורתודנט לגבי השיטה המומלצת עבור ילדך לאחר יישור השיניים.


עלות יישור שיניים לילדים

עלות יישור שיניים לילדים תלויה במספר גורמים כולל שיטת היישור, משך ומורכבות הטיפול הנדרש. כדי לקבל הצעת מחיר יש לעבור בדיקה וייעוץ אצל אורתודנט או רופא שיניים שעבר הסמכות. על אף שכל אורתודנט יכול להתאים סמכים לילדים, ייתכן ותעדיפו לחפש אורתודנט בעל ניסיון עם מטופלים צעירים. זה חשוב שילדך ירגיש בנוח עם האורתודנט או עם רופא השיניים, כך שיוכל לשאול שאלות בחופשיות ולא יחשוש מהביקורים.

דרך מומלצת למציאת אורתודנט היא לקבל המלצות ממכרים. ייתכן וילדך ישמע על המלצות מסיפורים של חברים. כמו כן, המיקום הוא חשוב, כיוון שלא משנה שיטת היישור תהליך יישור שיניים מצריך ביקורים תכופים, ולכן כדי לצמצם למינימום את ההפרעה ליום העבודה שלך וללימודים של ילדך מומלץ לבחור רופא קרוב. שיקול אחרון שיש לקחת בחשבון הוא מחיר, מומלץ לבצע סקר שוק ולקבל כמה הצעות מחיר.


מסקנות

תהליך יישור שיניים בילדים הוא תהליך דיי נפוץ, אך כהורה יש הרבה החלטות שצריך לקבל בנוגע לטיפול. הצעד הראשון הוא להתייעץ עם רופא השיניים או האורתודנט לגבי הצורך ביישור שיניים. ישנן מגוון שיטות שעשויות להתאים והאורתודנט יכול להמליץ ולפרט לגבי כל שיטה. אם ילדכם מטופל באמצעות סמכים מתכתיים או קרמיים תצטרכו לסייע להם לנקות את השיניים והסמכים. ברגע שהטיפול מסתיים תצטרכו לתזכר בעדינות להשתמש בריטיינר לפי ההנחיות. אך כל העבודה הקשה משתלמת ברגע שיש לילדך חיוך מלא ביטחון.

ד״ר ערן שומר הוא ספק מורשה של אינויזליין, עבר הסמכה לשיטת אינויזליין ונחשב לאחד מרופאי השיניים המובילים באזור חיפה, קריות ובכלל בכל אזור הצפון לטיפול באינויזליין במבוגרים וילדים כאחד

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!