background image
חשוב לדעת

מי מתאים? מבוגרים הסובלים משיניים עקומות
כמה עולה? בין 6,900 ל- 18,000
זמן טיפול- 6 חודשים עד שנה וחצי
תוצאות- חיוך מושלם באחריות

יישור שיניים למבוגרים⁩

חשוב לדעת

מי מתאים? מבוגרים הסובלים משיניים עקומות
כמה עולה? בין 6,900 ל- 18,000
זמן טיפול- 6 חודשים עד שנה וחצי
תוצאות- חיוך מושלם באחריות

אם השיניים עקומות ו/או מסובבות, צפופות, עם מרווחים גדולים בין שן אחת לשניה, אם את/ה סובלים ממנשך לקוי (סגר צלבי, הפוך, קדמי ועוד) ואם אינך מרוצה מהחיוך שלך זה טבעי לרצות לתקן את הבעיה. יישור שיניים לא רק משפר את מבנה הפנים והחיוך הוא גם מסייע להיגיינה אוראלית. הזמן האידיאלי ליישור שיניים הוא בגיל צעיר, אך סמכים למבוגרים הופכים לנפוצים יותר כיוון שיותר ויותר אנשים מגיעים להחלטה ליישר שיניים בשלב מאוחר יותר בחיים.

העלות הממוצעת של יישור שיניים עשויה להיות גבוהה, אך התועלת שווה את זה. כיום קיימות בשוק מגוון טכנולוגיות ליישור שיניים למבוגרים שהן יותר יעילות ופחות נראות. ריבוי השיטות עלול להוות אתגר בבחירת השיטה המתאימה עבורך. אם אתם שוקלים לעבור יישור שיניים או שיש לכם ילד / מתבגר אשר צריך טיפול אורתודונטי המדריך הזה הוא בשבילך. בהמשך תוכלו לקרוא במפורט על כל השיטות שקיימות ליישור שיניים למבוגרים.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים יישור שיניים בעיקר באמצעות קשתיות שקופות מבית אינויזליין הנחשבת למובילה בעולם. אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני (סורק אינטרא אוראלי שנמצא במרפאה) שתאפשר לך לראות כיצד יראו השיניים שלך בסוף התהליך והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, כחלק מתחילת ההליך תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מהם הגורמים להתקנת גשר בשיניים?

ישנם מספר סוגים של סמכים באורתודונטיה המודרנית, אנחנו נסקור אותם בפירוט בהמשך. כל סוג עובד בצורה מעט שונה אבל המטרה העיקרית של סמכים היא לתקן בעיות דנטליות של שיניים עקומות. ישנן מגוון סיבות מדוע רופא השיניים או האורתודנט ימליצו על יישור שיניים: שיניים שאינן ישרות, שיניים צפופות או שיניים בולטות שמצריכות יישור, רווחים בין שיניים שיש לסגור, מלאוקלוזיה - לדוגמא מנשך פתוח או מנשך הפוך, כלומר השיניים התחתונות לא פוגשות את השיניים העליונות בצורה מתאימה באופן שזה משפיע על המנשך. שיניים שאינן מיושרות בשל פגם מולד (למשל שפה וחיך שסועים).

אתם עשויים לגלות שמחיר הסמכים שווה את ההשקעה, כיוון שאם פגמים אלו נותרים לא מטופלים הם עשויים להוביל בין היתר ל: קושי באכילה, קושי לבצע היגיינה אורלית נאותה שעשויה להוביל לבעיות דנטליות נוספות, סיכון מוגבר לנזק בשיניים בולטות, כאבי ראש ממתח על הלסת והשרירים, מגבלות בדיבור, השפעת מראה השיניים על הביטחון העצמי.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים יישור שיניים בעיקר באמצעות קשתיות שקופות מבית אינויזליין הנחשבת למובילה בעולם. אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני (סורק אינטרא אוראלי שנמצא במרפאה) שתאפשר לך לראות כיצד יראו השיניים שלך בסוף התהליך והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, כחלק מתחילת ההליך תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


יישור שיניים שקוף ונסתר למבוגרים

קשתיות שקופות למבוגרים הן אלטרנטיבה שונה לגמרי מסמכים מתכתיים. משתמשים בסדרת קשתיות שקופות שמותאמות לשיניים ומכווינות אותן לעמדה מתוקנת במשך זמן. מחליפים קשתית אחת לשבועיים ועד שהשיניים מגיעות למקום הרצוי בהתאם לתוכנית הטיפול שנקבע מבעוד מועד. המונח הרשמי הוא קשתית (סד) שקופה אך לרוב הם מכונים בטעות Invisalign (אינויזליין הוא מותג בפני עצמו ולא שיטת טיפול) או סמכים ניתנים להסרה. קשתיות שקופות הפכו למאוד פופולריות למבוגרים בעיקר בשנים האחרונות. הזמן הממוצע הדרוש לטיפול הוא 12-18 חודשים אך הוא יכול להיות קצר או ארוך יותר תלוי בדרגת התיקון הדרושה. אם דרוש תיקון קלההליך עשוי להסתיים תוך 3 חודשים עם חלק מן החברות.

לאחר סיום הטיפול מומלץ לישון עם פלטה מקבעת כל לילה על מנת למנוע מהשיניים לחזור לעמדתן הקודמת. קשתיות שקופות ניתנות להסרה משמע ניתן לצחצח ולהעביר חוט דנטלי בצורה רגילה והסיכון לעששת ומחלת חניכיים הוא קטן. בניגוד לסמכים קבועים אין צורך לדאוג לתורי חירום בשל שבר של חוט. צריך ללבוש את הקשתיות 20-22 שעות ביום. השעתיים עד ארבע השעות ללא הקשתיות הן עבור אכילה, שתייה וניקוי, כיוון שהן מוסרות לאכילת או שתיית כל דבר שאינו מים.

תופעת לוואי חיובית של השימוש בשיטה הוא שיפור בהרגלי האכילה ופחות נשנושים. בקצרה, יישור שיניים שקוף הוא יעיל ונוח, שמאוד קשה לאחרים להבחין בו. מה שהופך את הסוג הזה להכי טוב עבור מבוגרים ובני נוער רבים.

ההליך מתחיל בייעוץ, לאחר מכן אם אתה מועמד מתאים ליישור שיניים שקוף רופא השיניים ייצור תבניות או מטבע דיגיטלי של שינייך. אלו ישלחו למעבדה שתתכנן את הטיפול ותייצר את הקשתיות. ברגע שהקשתיות מוכנות תגיע אל רופא השיניים לקבלן ויהיו פגישות התאמה בהתאם לצורך. במצבים בהם צריך לטפל בבעיית סגר חמורה שתיים מן השיטות הפופולאריות הן Invisalign ו- ClearCorrect. ההבדל העיקרי בין שתי החברות הוא החומר בו הן משתמשות, הן יכולות לטפל ב- 90% מן הבעיות האורתודונטיות כולל עמדת לסתות לא מתאימה ושיניים עקומות.

אחד מהיתרונות של שיטת אינויזליין היא שישנן כמה אפשרויות לדוגמא מערכת Invisalign teen שכוללת אינדיקטור שמראה לרופא השיניים או האורתודנט אם הרכבת את הקשתיות בהתאם להוראות. זוהי גם אלטרנטיבה נוחה לצורך שימוש במכשיר מסוג twin block לקידום הלסת קדימה כאשר צריך לבצע תיקון במנשך.


סמכים לינגואליים (יישור שיניים פנימי למבוגרים)

אופציה נוספת עבור מבוגרים (פחות מתאים לבני נוער) שרוצים יישור שיניים בלתי נראה היא סמכים לינגואליים. באופן טכני הסמכים אינם נסתרים אך כיוון שהם מותאמים מאחורי השיניים ופונים פנימה הם כמעט בלי ניתנים לאבחנה מבחוץ. לאחת השיטות המובילות ליישור שיניים פנימי קוראים Incognito - שזה למעשה שם של חברה שמייצרת סמכים לינגואלים. הסמכים יכולים להיות מותאמים למשטח הפנימי של השיניים בצורה סטנדרטית או שהם מותאמים במיוחד לצורה של כל שן באופן אינדיבידואלי. האופציה האחרונה המוזכרת הינה יקרה יותר. ניתן להבחין בסמכים הללו כאשר הפה פתוח באופן רחב, אך הם בולטים כמעט לעין.

למרות היתרונות הברורים של סמכים לינגואליים יש כמה חסרונות שהופכים אותם לשיטה פחות פופולרית. ראשית הם קשים לניקוי כיוון שהם ממוקמים באזור שאנו לא רגילים לנקות באופן יסודי. בנוסף, מיקומם של הסמכים גורם לכך שהתאמות ומעקבים לוקחים זמן ארוך יותר. שנית, סמכים נסתרים פנימיים יכולים להשפיע בצורה חמורה יותר על הדיבור לעומת סמכים הממוקמים חיצונית לשיניים. רוב המטופלים ע”י סמכים אורתודונטיים חווים שינויים, אך בשיטה של סמכים לינגואליים זה עשוי להיות בולט יותר או לקחת יותר זמן להסתגל. בנוסף הם פחות נוחים משיטות אחרות כיוון שהסמכים והחוטים סמוכים ללשון. דבר אחרון, הטיפול הוא יקר יותר משיטות מסורתיות.


סמכים קרמיים למבוגרים

הסמכים הקרמיים מיוצרים מחומרים שקופים או בצבע וטקסטורה של שן מה שגורם להם להיות פחות בולטים לעומת סמכים מתכתיים, בנוסף החוט המקשר בין הסמכים גם כן יכול להיות בצבע שן. הסמכים הללו עבור מבוגרים הם יותר מעודנים. כיוון שהם עובדים באותה שיטה של סמכים מסורתיים הם יעילים באותה מידה, אך הם גם נושאים את אותו פוטנציאל לחוסר נוחות.

החיסרון העיקרי של סמכים לבנים הוא שהגומיות האלסטיות ששמים עליהם מוכתמות בקלות אם הן לא מנוקות באופן מתאים. נוסף לכך, החומרים שבהם עושים שימוש ביישור שיניים קרמי יקרים יותר ממתכת. עבור רבים, סמכים קרמיים למבוגרים מהווים איזון טוב בין מחיר, מהירות ומראה. סמכים שקופים אינם נראים מרחוק והם פחות מושכים את תשומת הלב מקרוב. מהירות הטיפול דומה לטיפול בקשתיות שקופות כמו אינויזליין.


סמכים נקשרים (ננעלים) עצמית למבוגרים

בהיבט של מראה חיצוני סמכים אלו הם דומים לשיטות קונבנציונאלית של סמכים וחוט אורתודונטי. אולם הטכנולוגיה המודרנית מייתרת את הצורך בגומיות אלסטיות וקשרים מתכתיים כדי ליישר את החוט למקום. סמכים הנקשרים עצמית הם נוחים מבחינת תקציב. לחברות מסוימות כמו Damon יש אופציה גם של סמכים שקופים למטופלים שיותר דואגים למראה שלהם.

השימוש בסמכים נקשרים עצמית של Damon בשילוב עם טכנולוגיה של חוט מאוקטב ע”י חום משמעותו שהשיניים יכולות להיות מיושרות יחסית בעדינות. עם סמכים מסורתיים מטופלים חווים לרוב כאב ואי נוחות לאחר כל פגישת התאמה ואילו עם סמכים ננעלים יש כל הזמן התאמה איטית ויציבה.

היעדר גומיות גורם להם להיות יותר היגיניים. סמכים ננעלים מעוצבים באופן שתופס פחות אוכל לעומת השיטה המסורתית והטיפול באמצעותם מהיר יותר מסמכים מסורתיים כיוון שהם יעילים יותר בהזזת שיניים. מצריכים פחות ביקורות אצל האורתודנט והם נגישים מבחינה כלכלית למבוגרים בעלי הכנסה נמוכה יותר.


יישור שיניים למבוגרים⁩

יישור שיניים מתכתי ומסורתי למבוגרים

אפילו סמכים מתכתיים רגילים עברו דרך ארוכה ממראה של ״מלתעות״ שיתכן והוריכם חוו כשהיו בבית הספר. הם הפכו לקלים יותר, קטנים יותר ופחות בולטים ככל שהטכנולוגיה השתפרה. יישור שיניים מתכתי למבוגרים עולה פחות. הסמכים מיוצרים מפלדת אל-חלד ברמה גבוהה ומחוברים אחד לשני ע”י חוט שמוכנס לכל סמך. גומיות קטנות או קשרים מתכתיים מבטחים את החוט במקום. ע”י הידוק החוט במקומות מסוימים האורתודנט מתמרן את תנועת השיניים למקום הרצוי. לעיתים משתמשים בגומיות גדולות כדי לחבר שיניים מסוימות מלמטה למעלה כדי למשוך אותן בכיוונים מסוימים. לעיתים יש צורך במכשור כמו רסן כדי לסייע לטיפול.

התאמת הסמכים לוקחת כשעה שעתיים ותהליך ההתאמה אינו כואב אך השיניים עשויות להיות רגישות אחרי ההתאמה הראשונית ולאחר כל התאמה נוספת. חלק מהמטופלים צריכים להשתמש בשומרי מקום לפני הסמכים, כדי ליצור מקום לטבעת שמחליפה שן טוחנת שתחזיק את הקוביות במקום. הטיפול בשיטה הקונבנציונלית לוקח כ- 18-24 חודשים. בזמן הזה יש סיכון מוגבר לעששת וחשוב להקפיד על היגיינה אורלית של השיניים והקוביות. עבור בני נוער וחלק מן המבוגרים אחד הבונוסים של השיטה היא היכולת לעצב את הסמכים ע”י בחירת צבע הגומיות על כל סמך. גומיות צבעוניות מאפשרות לך לבטא הצהרה אופנתית בזמן יישור שיניים.


השיטה שרוב המבוגרים בוחרים בה

רוב המבוגרים מעדיפים להימנע ממראה “מסילת הרכבת” שסמכים מתכתיים מעניקים. סמכים קרמיים הם פחות בולטים מסמכים מתכתיים מרחוק, אך הם יכולים להיות לא נוחים באותה מידה. סמכים לינגואליים הם “בלתי נראים” אך יש להם תג מחיר גבוה במיוחד. קשתיות נשלפות ושקופות ליישור שיניים בדרך כלל מספקות את האופציה הכי נוחה, גם מבחינה כלכלית ולדעתנו היא גם הטכניקה היעילה ביותר ליישור שיניים אם אתם לא רוצים שתהליך היישור יבלוט לעין. בארצות הברית התשובה לשאלה מאוד ברורה, רוב רובם של המבוגרים בוחרים לעבור יישור שיניים שקוף ונשלף, גם בישראל התשובה ברורה למרות שאין מחקר שמאשר את הנ״ל.

ד״ר ערן שומר הוא ספק מורשה של אינויזליין, עבר הסמכה לשיטת אינויזליין ונחשב לאחד מרופאי השיניים המובילים באזור חיפה, קריות ובכלל בכל אזור הצפון.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!