background image
חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים המעוניינים בשיניים לבנות
כמה עולה? מאות שקלים
זמן טיפול- מפגש עד שני מפגשים
תוצאות- חיוך מושלם באחריות

איך מסירים כתמים בשיניים?

חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים המעוניינים בשיניים לבנות
כמה עולה? מאות שקלים
זמן טיפול- מפגש עד שני מפגשים
תוצאות- חיוך מושלם באחריות

החברה כיום עוסקת רבות במראה צעיר ובמודל היופי, התלונה על שיניים מוכתמות או שינוי צבע (דיסקולורציה) היא תלונה דנטלית נפוצה. מלבד אפשרויות ההלבנה המקצועיות, אנשים רבים משתמשים במוצרים יומיומיים במאבקם כנגד הצהבה או הכתמה של השיניים. בין היתר מוצרים אלו כוללים: סטריפים להלבנה ביתית, או סדי הלבנה ביתיים וכן משחות שיניים מלבינות וגם לעיסת מסטיק. אנשים רבים ירחיקו לכת כדי להשיג ולשמר חיוך לבן ומושך.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים טיפולי שיניים אסתטיים בעיקר באמצעות מילואות או ציפויי חרסינה איכותיים, הלבנת שיניים במגוון שיטות כולל בשיטת הלייזר והסדים ובאמצעות טיפולים נוספים במחירים ללא תחרות! והחודש, מבצע מיוחד על הלבנת שיניים, הנחה משמעותית שלא נוכל לחשוף באתר האינטרנט שלנו בשל הוראות משרד הבריאות והאגף לבריאות השן. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


סוגי כתמים בשיניים

צביעה של שיניים מתחלקת לשני סוגים עיקריים, חיצונית ופנימית.

צביעה חיצונית - מתרחשת בשכבה החיצונית של השן הנקראת אמייל השן, כתמים על גבי האמייל יכולים לנוע החל מפסים לבנים (מכונים גם כתמים לבנים בשיניים) ועד לכתמים צהובים או נקודות וחרירים חומים (כתמים חומים על השיניים הקדמיות). צביעה חיצונית או כתמים לבנים / חומים / שחורים יכולה להיות מטופלת ביעילות באמצעות מגוון טכניקות הלבנה ובמידת הצורך גם באמצעות ציפויי חרסינה לשיניים (למינייט או קומפוזיט). עליהן נרחיב בהמשך.

צביעה פנימית - מתרחשת בחלק הפנימי של השן המכונה דנטין, כאשר הדנטין מתכהה המראה המתקבל הוא שן בעלת גוון צהבהב או אפרפר. הטיפול בצביעה פנימית בשיניים לעומת זאת היא עקשנית יותר ועשויה להזדקק לאלטרנטיבות קוסמטיות נוספות כגון ציפויי שיניים.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים טיפולי שיניים אסתטיים בעיקר באמצעות מילואות או ציפויי חרסינה איכותיים, הלבנת שיניים במגוון שיטות כולל בשיטת הלייזר והסדים ובאמצעות טיפולים נוספים במחירים ללא תחרות! והחודש, מבצע מיוחד על הלבנת שיניים, הנחה משמעותית שלא נוכל לחשוף באתר האינטרנט שלנו בשל הוראות משרד הבריאות והאגף לבריאות השן. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מה גורם לכתמים בשיניים?

כדי לטפל ביעילות בצביעה, חשוב לזהות ממה היא נגרמה. סיבות אפשריות לצביעה כוללות:

שתייה ומזון - קפה, תה, קולה, יין ומאכלים מסוימים (לדוגמא דובדבנים או אוכמניות) יכולים לגרום לכתמים וצביעה חיצונית. עישון - טבק יכול לגרום להכתמה ושינויי צבע של שיניים.

היגיינה אורלית לקויה - צחצוח לא מספק ואי העברת חוט דנטלי להסרת פלאק, גורמים לפלאק להצטבר. הפלאק מכיל גורמים אשר מייצרים תוצרים אשר מכתימים את השיניים.

מחלות - ישנן מחלות המשפיעות על אמייל או דנטין השן ובכך משפיעות על צבע השן. מחלות זיהומיות מסוימות של האם בעת הריון עשויות לגרום לצביעות של אמייל השן של התינוק.

תרופות - אנטי היסטמינים, נוגדי דיכאון ותרופות ליתר לחץ דם יכולות לגרום לכתמים בשיניים. שימוש של אישה בהריון באנטיביוטיקה ממשפחת הטטרציקלינים במחצית השנייה של ההריון עשוי לגרום לשינויי צבע באמייל השן של התינוק. בדומה, ילדים צעירים הנוטלים אנטיביוטיקה ממשפחת הטטרציקלינים בעת התפתחות השיניים הקבועות עשויים לחוות צביעה פנימית של השיניים הקבועות.

טיפולים דנטליים - פרוצדורות מסוימות המכילות חומרים דנטלים מסוימים כגון שיחזורי אמלגם (סתימת כסף או סתימה שחורה) עשויים לגרום לגרום להצללה בצבע שחור - אפרפר של השיניים.

זיקנה - ככל שמתבגרים, שכבת האמייל של השיניים נשחקת ונחשפת שכבת הדנטין הצהבהבה. בנוסף לכך במשך השנים, השיניים נוטות לצבור כתמים ואבנית שגורמת להן להיראות כהות ולשנות צבע.

גנטיקה- חלק מהאנשים התברכו בגנטיקה טובה המקנה להם שיניים בהירות בעלות אמייל עבה יותר מאחרים.

סביבה - צריכת פלואוריד מוגזמת ממקורות סביבתיים כגון פלואוריד במי השתייה, או כתוצאה מאפליקציה של פלואוריד, שטיפות פה משחות שיניים ותוספי פלואוריד עשוי לגרום לשינויי צבע.

טיפולים רפואיים - טיפולים מסוימים יכולים להשפיע על צבע שכבת האמייל והדנטין. לדוגמא טיפולים כגון: כימותרפיה וקרינה לראש צוואר.

טראומה - חבלה או פציעה דנטלית אשר פוגעת בעצב או גורמת לסדק או שבר של השן עשויה לגרום לשינויי צבע של השיניים.


איך מסירים כתמים בשיניים?

הסרת כתמים בשיניים בהתאם לגורם

צבע הכתם תלוי בגורם לכתם. מיד נפרט על מספר גורמים כאלו:

הסרת כתמי אנטיביוטיקות ממשפחת הטטרציקלינים - טטרציקלינים הם משפחה של אנטיביוטיקות אשר גורמות לכתמים כחולים-ירוקים או צהובים-חומים לרוב בצורת פסים הוריזונטליים. ציפויי חרסינה לשיניים הם הטיפול הנבחר במקרים אלו.

הסרת כתמים הנובעים מפלואוריד - פלואורוזיס הוא מצב הנובע מצריכת יתר של פלואוריד בשנים בהם השן מתפתחת, שתוצאותיו נעות בין מראה לבן גירי לנקודות חומות, כתמים בצברים או פסים על גבי השיניים. על אף שהכתמים החומים מגיבים היטב להלבנה, הכתמים הלבנים לא מושפעים ממנה על אף שצבע הרקע של השן עשוי להיות מושפע ולהפוך לבהיר יותר כך שהכתמים הלבנים יראו פחות בולטים. לעיתים במקרים בעייתיים יתכן צורך לשלב טכניקות הלבנה בשילוב עם שיחזורים מודבקים או טכניקות אברזיה. לדוגמא מיקרואברזיה לאמייל כוללת שימוש במכשור רוטטורי ומשחה מחוספסת להסרת צביעה פנימית שטחית הנוצרת במקרה של פלואורוזיס ודהקלסיפקציות כתוצאה מטיפול אורתודונטי באמצעות סמכים.

הסרת כתמי מזון, שתייה ועישון - קפה, תה, קולה ויין אדום אשר נצרכים במשך זמן עשויים ליצור כתמים בשיניים שתוצאותיהם הצהבה או שינויי צבע לחום, ירוק או כתום. בדרך כלל ניתן לבצע הסרת כתמים בשיניים באמצעות ניקוי שיננית והרגלי היגיינה בבית, אשר כוללים צחצוח, העברת חוט דנטלי ושטיפת הפה לאחר ארוחות, כולל כמובן צמצום מאכלים ומשקאות שתוארו לעיל. כתמים אלו מגיבים היטב להלבנת שיניים על בסיס מי חמצן. טיפולים ביתיים כוללים: משחות שיניים מלבינות, שטיפות פה, סטריפים ומסטיקים, אשר מומלצים כדי לשמר ולתחזק הלבנת שיניים מקצועית מרפאתית.

הסרת כתמים בשיניים הנובעים מזיקנה - עם הזמן שיניים של אדם תופסות גוון צהבהב- חום. הלבנה מרפאתית היא טיפול אשר יכול להשיג תוצאות משמעותיות. טיפולי תחזוקה נדרשים מעת לעת כדי לשמר את התוצאות לטווח ארוך.

הסרת כתמים בשיניים כתוצאה מגנטיקה - כמו צבע עורכם או צבע עיניכם, שיניכם עשויות להראות חומות או אפורות יותר בשל גנטיקה. הלבנת שיניים לא תשפיע או תשפיע בצורה מועטה ביותר על שיניים שהצבע שלהן שונה באופן טבעי. במקרים אלו, רופא השיניים ימליץ על ציפויי חרסינה או קומופזיטים.

טיפול בכתמים בשיניים הנובעים מהיגיינה אוראלית ירודה או עששת - עששת או היגיינה אוראלית ירודה יכולות לגרום לכתמים לבנים, אפורים חומים, צהובים ואף ירוקים ושחורים על גבי השיניים. מוצרי הלבנת שיניים לא יפתרו כתמים אלו. במקרים שכאלה, רופא השיניים יתקן את הנזק לשן וישחזר אותה באמצעות סתימות, כתרים או ציפוי שיניים.

הסרת כתמים משיחזורים דנטליים - שיחזורים לקויים או מתפוררים עשויים לגרום לכתמים אפורים, חומים, שחורים צהובים או ירוקים. נוסף על כך זה נורמלי שסתימות לבנות עוברות הכתמה עם הזמן. סתימות עשויות מתכת אף אם אינן נראות באופן ישיר, עשויות להשתקף דרך חומר שן טרנסלוצנטי. הלבנה לא תשנה את הצבע של שיחזורים דנטליים קיימים. במקרים אלו רופא השיניים ימליץ על החלפת השיחזור לאחר השלמת הלבנת השיניים.

טראומה ו/או טיפול שורש - אירועים טראומטיים כמו תאונה או נפילה, כמו גם טיפולי שורש, ופגיעה עצבית עשויים להסתיים בהכתמה אפורה או חומה של השן. במקרים אלו הכתמים יווצרו רק על השיניים שהיו מעורבות ישירות בתקרית. בחלק מהמקרים שינויי הצבע מהווה אינדיקציה לכך שהעצב בתוך השן מת. לעיתים, חומרי הלבנה יבהירו מעט שן שהעצב בה נמקי אך הם לא יפתרו את הבעיה, שצריכה להיות מטופלת כדי למנוע כאב חמור או בעיות שיניים. אם השן שלכם נעשית כהה לאחר טיפול שורש, הלבנה חיצונית לא תסייע. במקרים אלו, ניתן לבצע הלבנה פנימית מתוך השן או להתקין כתר או לחילופין לבצע ציפוי לשן כדי למסך את ההכתמה. במקרים בהן השן נשברה או נסדקה בצורה חמורה, ייתכן ורופא השיניים ימליץ לכסות ולהכתיר את השן.


איך מסירים כתמים בשיניים?

אופציות הטיפול לשיניים ששינו את צבען הן מגוונות ותלויות בסיבה לשינוי הצבע. לפני יצירת תוכנית פעולה אינדיבידואלית כנגד שינויי הצבע, צריכה להתבצע הערכת מצב אוראלית מקיפה. בעיות נפוצות כמו עששת או מחלת חניכיים דורשות טיפול לפני שמבצעים טיפולים אסתטיים. אופציות הטיפול כוללות:

  1. הקפידו על היגיינה אוראלית מיטבית באמצעות צחצוח שיניים פעמיים ביום והעברת חוט דנטלי באופן יום-יומי, הקפידו על טיפול שיננית לפחות אחת לחצי שנה, כתלות בהמלצת רופא השיניים שלכם כדי להסיר חיידקים וכתמים מהפה. מברשות שיניים חשמליות יעילות יותר בהסרת כתמים ממשטחי השיניים.

  2. שיחזורי קומפוזיט, כתרים וציפויים - עבור שיניים שעברו שינויי צבע מאסיבי לדוגמא בשל פלואורוזיס, טיפול שורש או צריכת טטרציקלין או תרופות אחרות, רופא השיניים ימליץ על כיסוי פני השטח החיצוני של השן באמצעות קומפוזיט, ציפויי חרסינה או כתרי חרסינה. שיחזורי קומפוזיט עולים כ- 500 שקל לשן ומונחים ישירות ומעוצבים על גבי השן לצבע והצורה הרצויים. ציפויי חרסינה הם קליפת חרסינה דקה המודבקת אל קדמת השיניים ומחירה נע בין 2,500 ל- 3,500 ש״ח לשן (בהתאם לטכניקת הטיפול כגון ציפויי למינייט, לומינירס וכדומה), עלותם של כתרי חרסינה נעה בין 1,000 ל- 3,500 ש״ח לשן בהתאם לסוג הכתר.

  3. הלבנת שיניים - תהליכי הלבנת שיניים מתחלקים לכמה קטגוריות:

  • הלבנה מרפאתית - רופא השיניים יכול להסיר בקלות הכתמות חיצונית וחלק מן ההכתמות הפנימיות הנגרמות לשיניים ממאכלים, שתייה וגורמים נוספים באמצעות ג’ל הלבנה המכיל מי חמצן המונח על גבי אמייל השן. תהליך זה בדרך כלל אורך כשעה ועלותו נעה בין 1,000 ל- 2,000 שקלים. חלק מהכתמים הם עקשנים ויידרשו מספר פגישות או תחזוקה נוספת באמצעות הלבנה ביתית שתסופק על ידי רופא השיניים.
  • הלבנה ביתית מקצועית (הלבנה בסד) - רופאי שיניים רבים מאמינים שערכות הלבנה ביתיות משיגות את התוצאות הכי טובות עם הזמן. אלו מתאימות יותר להסרת כתמים חיצוניים לעומת ערכות הנרכשות בבית מרקחת ללא מרשם. בדרך כלל מתאימים סד אישי לפה ולאחר מכן משתמשים בג’ל הלבנה שריכוזו נמוך מהג’ל בו משתמשים במרפאה. משתמשים בסדים אלו באופן יום יומי לשעה או יותר למשך שבועיים עד ארבע שבועות כתלות בגוון הרצוי. העלויות של הלבנת שיניים בסד הן סביב ה - 1,000 עד 1,500 ש״ח.
  • ערכות הלבנה ביתיות הנרכשות בבית מרקחת ללא מרשם - ערכות אלו מהוות אלטרנטיבה זולה להלבנת שיניים ללא פיקוח של רופא שיניים. ערכות אלו מכילות ריכוז נמוך יותר של חומר הלבנה, וישנן שיטות מגוונות, הכוללות: שטיפות, נוזלים, עטים שאיתם “צובעים את השיניים״, משחות שיניים, מסטיקים ללעיסה וסטריפים (רצועות) להלבנה. משחות שיניים ומסטיקים מסייעים בהסרת כתמים שטחיים. שטיפות פה, סטריפים ועטי הלבנה הם בעלי ריכוז נמוך של מי חמצן ולכן אפקט ההלבנה הוא זניח. העלויות נעות בין 10 שקלים ועד ל - 300 שקל.

מניעה ותחזוקה

בחירות ודרך חיים מסוימות יכולות לסייע במניעת שינויי צבע של שיניים כמו גם לשמר את מצב השיניים בסטטוס לבן לאחר הלבנה. לדוגמא, הימנעות ממאכלים ומשקאות מכתימים. אם אתם שותים קפה או מעשנים, הפחיתו או היגמלו. שטפו את הפה לאחר שתייה או אכילה של משקאות ומאכלים מכתימים לדגומא קפה או יין. צביעות פנימיות אשר נגרמות בשל פגיעה בעצב או כלי דם לעיתים ניתנות למניעה באמצעות טיפול שורש שבו מוסר מוך השן לפני שהוא הופך לכהה בשל נמק.


התייחסויות נוספות

הלבנה משמשת בעיקר למטופלים עם שינוי צבע כללי של השיניים לצהוב, כתום או חום כולל הכתמות בשל כלורהקסידין. הלבנה עשויה לשפר מקרים קלים של הכתמה פנימית בשל טטרציקלינים או פלואורוזיס. הלבנה מרפאתית הקרויה “הלבנה עוצמתית” היא הלבנה המבוצעת במרפאה כאשר יש שימוש במקור אור המשפעל את מי החמצן בריכוז 15-40%, שיטה זו חייבת להתבצע על ידי רופא שיניים. שיטות להלבנה ביתית יכולות להינתן לבד או בשילוב עם הלבנה מרפאתית, ריכוזן נמוך יותר והתהליך הדרגתי יותר.

משחות שיניים מלבינות מכילות אחוז אחד או פחות של מי חמצן והן יעילות באופן מינימלי לשינויי צבע קלים. עבור כתמים כהים יותר התוצאות הכי טובות הם לבצע הלבנה מרפאתית בשילוב עם ערכות הלבנה ביתיות. לרוב נדרשים טיפולי תחזוקה מעת לעת.

חלק מהצביעות החיצוניות ניתנות להסרה באמצעות מכשור אולטראסוני, או מכשור רוטטורי בשילוב עם משחה פרופילקטית אברזיבית או התזת חומר אברזיבי. זכרו ששיטות אלו עשויות לגרום לארוזיה של האמייל ולכן לא מומלץ להשתמש בהן באופן תכוף.

ייעוץ וטיפול על ידי רופא השיניים עשוי להיות הכרחי אם הסיבה להכתמה ושינויי הצבע קשורה למחלה סיסטמית. לעיתים נדרשת עזרה של מגוון מומחים ברפואת השיניים לצורך הטיפול.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!