background image
חשוב לדעת

מתי מתאים? כאשר הכותרת הרוסה
כמה עולה? כמה מאות שקלים
זמן החלמה- אין
שרידות- מעל 7 שנים

⁨כתרים לשיניים⁩

חשוב לדעת

מתי מתאים? כאשר הכותרת הרוסה
כמה עולה? כמה מאות שקלים
זמן החלמה- אין
שרידות- מעל 7 שנים

יש לכם שן הרוסה שצריכה לעבור שיקום על ידי כתר? אינכם מרוצים מהחיוך שלכם ומעוניינים לשפר אותו ללא תהליך פולשני המצריך שתלים דנטליים? הסיבה בגינה אתם צריכים כתרים לשיניים היא אינה חשובה, כך או כך וודאי יש לכם מספר שאלות, המדריך הבא הוא עבורכם. במדריך נסקור את היתרונות והחסרונות של סוגי כתרים שונים, למה לצפות בתהליך הנחת כתר על גבי שן ועוד. בנוסף, נסביר כיצד יש לדאוג ולתחזק את הכתר כדי שיחזיק זמן ארוך ככל הניתן, מהו כתר דיגיטלי שמבצעים היום אחד, איזה כתר נחשב למרצדס של הכתרים וגם הסבר מקיף אודות החומרים שמהם עשויים הכתרים הנפוצים.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל (CEREC) בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מהו כתר דנטלי?

כתר דנטלי מסייע לכסות שיניים שנשברו, נסדקו או נפגעו מעששת. הכתר מיוצר במעבדה בצורת שן והוא מכסה את כותרת השן עליה הוא מונח באופן מוחלט. ישנן מגוון סיבות לצורך בכתרים לשיניים, בין היתר: שחזור שן שנשברה או ניזוקה, חיזוק שן, כאשר לא נותר מספיק חומר שן בשל עששת ולא ניתן לבצע סתימה, כדי לשפר את מראה החיוך, כדי לשקם שן שבעבר טופלה על ידי סתימה גדולה ויש חשש שתישבר וגם על מנת לחזק ולאטום שן לאחר שעברה טיפול שורש.

ניתן לייצר כתרים לשיניים ממגוון חומרים, חלקם בצבע מתכת ואילו אחרים מעוצבים כך שיראו כמו שיניים טבעיות. לפני שהטכנולוגיה הדנטלית של כתרים התפתחה, הדרך היחידה להתמודד עם שן שניזוקה בצורה משמעותית או נפגעה קשות מעששת הייתה על ידי עקירה. הודות לכתרים, לרופאי שיניים יש דרכים להציל שיניים שאיבדו חומר שן רב, ניתן להימנע מעקירתם ולמנוע ממך חיים עם תותבות חלקיות. בניגוד לסתימות (שחזורים) שמתקנות חלק מהשן, כתר משחזר את כל צורת השן. שיניים מוכתרות מתפקדות ומרגישות כמו שן טבעית.

כתר דנטלי מתייחס לכיסוי המכסה שן שהושחזה (הסרת חומר שן כדי לספק מקום מיטיבי לכתר). שיטות נוספות הקיימות לשחזר שיניים הרוסות הן מילואות. מילואות דומות לכתרים אך הם אופציות שמרניות יותר (כיוון שמסירים פחות חומר שן), אך מילואה איננה מתאימה בכל המקרים. בעזרת טכנולוגיות קישור חדשות ניתן לשמר יותר חומר שן כאשר מכינים שן לכתר או מילואה.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל (CEREC) בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


ממה עשויים כתרים לשיניים?

החומרים היותר נפוצים לכתרים דנטליים הם:

כתרים לשיניים מקרמיקות דנטליות - כתרים מקרמיקה (קרמיים) ובעיקר הכוונה לכתרי חרסינה, למשל כתר מחרסינה מלאה - כתר שמיוצר בחריטה מבלוק חרסינה (מכונה גם כתר מונוליטי) או שמיוצר ידנית באמצעות טכנאי שיניים במעבדה שנותן דגש מיוחד על שכבת הצבע ושכבת השקיפות השונה הדרושה לצורך קבלת מראה טבעי, או כתרי זירקוניה שתואמים את צבע השיניים הסמוכות. כתר מזירקוניה מלאה הוא כתר שמיוצר בחריטה מבלוק של זירקוניה (מכונה גם כן כתר מונוליטי). כתר מזירקוניה מלאה נחשב לכתר איכותי במיוחד, הזירקוניה היא לבנה ואטומה ולכן היא איננה מייצרת הילה כהה בקו החניכיים ומשכך היא מונעת את ההשתקפות של שיניים כהות. קיים גם כתר משולב המכונה כתר חרסינה ללא מתכת על כתר זירקוניה, מדובר בכתר שנמצא באופנה בעיקר בשנים האחרונות הבנוי משתי שכבות, חלקו הפנימי של הכתר הוא מזירקוניה והחלק החיצוני שיושב על כיפת הזירקוניה עשוי מחרסינה.

כתרים לשיניים מסוג אימקס - כתרי האי-מקס נחשבים לכתרי המרצדס של עולם הכתרים. מדובר בסוג מיוחד של כתרי חרסינה דחוסה (שייך לקטגוריה למעלה אבל החלטנו לייחד עבורו פסקה נפרדת), עמיד ואסתטי במיוחד. גוון הכתר שמתקבל בסוף התהליך מחקה באופן מושלם את הגוון הטבעי של השן. כתר EMAX מכינים במעבדה מבלוק אחד של ליתיום וקצת קרמיקה שמותאמת באופן מיוחד כדי לעמוד בלחץ גבוה. כתר אימקס נדבק מצויין לשן המושחזת והוא אינו מתאים לביצוע גשרים ולכן ניתן להתקין כתר E-MAX רק על שיניים בודדות. כתר אימקס מאופיין בשרידות גבוה ויותר מכל במראה אסתטי פנטסטי. מחיר כתר האימקס הוא בהתאם, לצערנו עלותו אלפי שקלים בודדים אבל אנחנו מאוד מתחשבים.

כתרים לשיניים מסגסוגות מתכתיות - ההגדרה המילונית של סגסוגת היא ״שילוב של שני יסודות או יותר, כאשר לפחות אחד מהם אמור להיות מתכת, ובנוסף, תוצאת המיזוג שמתקבלת היא בעלת תכונות מתכתיות, אשר מתאפיינת בחיבור מתכתי״. בגזרת הסגסוגות המתכתיות אפשר למצוא זהב, פלטינום, פלדיום ומתכות לא אצילות. צבע הכתרים יכול להיות “לבן” (צבע כסוף) או “צהוב” (צבע זהוב).

כתרי חרסינה מאוחה למתכת - כתר חרסינה מאוחה למתכת היא שילוב של שתי משפחות החומרים המוזכרים לעיל. בכתרים אלו המתכת היא השכבה הפנימית. הם מכונים גם כתרי PFM - porcelain fused metal. עלות הכתר כמה מאות שקלים.

כתרים זמניים - כתרים זמניים מותאמים לשיניים עד להשלמת הכנת הכתר הקבוע, כתר זמני בדרך כלל עשוי מחומרים אקריליים או קומפוזיטים (החומר שבאמצעותו מבצעים סתימה בשיניים או מצפים שיניים). לכתר פלסטי או כתר אקרילי קוראים גם כתר PMMA. כתר זמני הוא כתר זול יחסית שעלותו מאות שקלים בודדים.

כתר טרומי - כתר שיושב על שיניים קבועות ובעיקר מתפקד ככתר זמני. משתמשים בכתר טרומי אצל ילדים בעיקר לתבנית התאמה שמרכיבים על השן הראשונית. לאחר שהשן הראשונית יוצאת, הכתר הטרומי מתנתק ומפנה מקום לשן הצומחת. כתר טרומי מורכב מסגסוגת של מתכות. העלות של כתר טרומי היא זולה מאוד ונאמדת בכ - 200 שקלים.

כתרי שיניים מזהב - כתרי זהב הם אינם זהב טהור למעשה. זהב בצורתו הטהורה הוא רך מידי ולא יכול לעשות את העבודה. לכן, הזהב משולב עם מתכות אחרות כדי לייצר סגסוגת חזקה יותר. אחוז הזהב בסגסוגת נע בין 20 ל- 77 אחוז. זהב הוא מתכת יקרה ולכן כתרי זהב הם יקרים יותר מאשר כתרים העשויים מסגסוגות של מתכות שאינן יקרות. מתכות שאינן יקרות לדוגמא הן ניקל, קובלט וכרומיום שצבען הוא כסוף.


⁨כתרים לשיניים⁩

איך בוחרים את הכתר המתאים?

לכל אחד מהחומרים לעיל יש יתרונות וחסרונות, בחירת הכתר המתאים עבורך תלויה בשיניים המוכתרות, בדרישות האסתטיות שיש לכל אחד ואחת ולרמת השרידות של הכתרים אליה אתה שואף. כמובן שגם למחיר יש פקטור מאוד משמעותי בבחירת הכתר.

כתרים קרמיים - כתרים קרמיים נועדו להתאים לצבע של שינייך הטבעיות. כתרים מחרסינה או כתרים מזירקוניה מיוצרים במעבדה ונבנים שכבה אחרי שכבה. טכניקה זו מייצרת שקיפות מסויימת המדמה מראה של שיניים טבעיות, והיא מה שהופכת את כתרי הזירקוניה ואת כתרי החרסינה לכל כך פופולריים עבור שיניים קדמיות (הכתרים שאותם רואים בזמן החיוך). אצלנו מייצרים כתרים מזירקוניה וגם כתרים מחרסינה במרפאה באמצעות מכונת חריטה מיוחדת ולכן זוהי אופציה נהדרת כיוון שניתן להתאים כתרים ביום אחד ללא הצורך להסתובב עם כתר זמני. לא כל מרפאה יכולה להרשות לעצמה לייצר כתרים במרפאה ולכן הכתרים מיוצרים במעבדה חיצונית. חסרונם של כתרים מחומרים קרמיים הוא שאינם חזקים מספיק, זהו חומר יותר פריך לעומת מתכת ונתון לסדקים וצ׳יפינג (שברים קטנים) במשך הזמן. יחד עם זאת, כאשר הם מיוצרים בצורה נכונה, ניתן לצפות שישרדו לפחות 15 שנה.

כתרי זהב - כתרים מזהב מיוצרים מסגסוגת עמידה יותר בצורה משמעותית. יתרון נוסף של כתרי זהב הוא קומפטביליות עם השיניים, משמע הם לא גורמים נזק או שחיקה לשיניים נגדיות. כתר זהב יכול להחזיק מעמד לאורך כל החיים אם תתחזק ותשמור על היגיינה נאותה. החיסרון הברור של כתרים מתכתיים, הוא שרבים לא רוצים שיניים זהובות או כסופות, גם אם מדובר בשיניים אחוריות.

כתרי PFM - בכתרי PFM, החלק המתכתי מוסתר מתחת לחניכיים והחרסינה מצפה את המתכת, דבר זה מעניק לכתרי החרסינה מאוחה למתכת חלק מהחוזק של כתרי מתכת יחד עם חלק מהאסתטיקה של כתרי חרסינה. אולם כתרים אלו לא נראים לגמרי כמו שיניים טבעיות בשל השכבות ממנה עשוי הכתר. כתרים אלו יכולים להיסדק או לעבור צ׳יפינג (ניתן לתקן צ’יפינג באופן זמני ע”י חומרים קומפוזיטיים או ע”י קיטים לתיקון, אך הפתרון היחיד הקבוע הוא החלפת הכתר בשלמותו) של שכבת החרסינה אך המתכת מתחת תישאר אינטקטית. אם תחוו נסיגת חניכיים, עלול להופיע פס מתכתי כהה ולא אסתטי בגבול שמחבר בין הכתר לחניכיים.


תהליך הכנת שן לכתר

ביקור ראשון הכנה - הכנת שן לכתר כרוכה בהסרת חומר שן של כ 1-2 מ”מ כדי להבטיח התאמה של הכתר ושרידות לאורך זמן. לפני תחילת השחזת השן רופא השיניים יבצע צילומים רנטגניים כדי לוודא שהשן בריאה מספיק ושאכן ״משתלם״ להשקיע בה. הצילומים מבוצעים גם כדי להימנע מסיבוכים. אם הכל תקין הרופא יאלחש את השן באמצעות הרדמה מקומית ולאחר מכן ישחיז אותה. לוקח כשבועיים לייצר כתרים בצורה ובצבע הרצוי אלא אם כן מדובר בייצור כתר דיגיטלי שמיוצר ביום אחד (ראה בהמשך). לעיתים עשויים להזדקק לטיפול שורש אם ישנה עששת עמוקה, סדק או כאב חזק. בנוסף יתכן ויהיה צורך להסיר חלק מרקמת החניכיים כדי ליצור בסיס טוב יותר לכתר. רופא השיניים יסיר עששת וחומרי סתימה קודמים, אם לאחר סילוקם נותר חומר שן מועט יתכן והוא יבנה את השן חזרה עם סתימה. לאחר מכן השחזת השן נעשית בשיפוע קל כך שהחלק העליון של השן צר במעט כדי שהכתר יוכל להחליק למקומו.

בשלב הבא רופא השיניים יקח מידות או יסרוק את הפה באמצעות סורק אינטר-אוראלי (לנו יש במרפאה כמה סורקים יקרים ומעולים שמדייקים את התוצאה ובנוסף מחרטה תלת מימדית, הרווחתם) כך שהכתר המוכן יותאם בצורה מושלמת. למעבדה לוקח כשבועיים שלושה לייצר את הכתר, ולכן רופא השיניים ייצור כתר זמני (מאקריל או קומפוזיט) על מנת למנוע רגישות של השן ואף כדי לסייע לה לתפקד ולהיראות טוב יותר בזמן ההמתנה. צבע הכתר הזמני צריך להיטמע כמה שיותר עם שיניים הטבעיות, יחד עם זאת, ברור כי לחומרים הללו אין את אותם האיכויות של החומרים מהם עשויים כתרים קבועים. הביקור הראשון אורך בין 45 דקות לשעה.

ביקור שני התאמות - ברגע שהכתר הקבוע מוכן, רופא השיניים יזמן אותך להתאמת הכתר. הכתר הזמני מוסר מהשן, ייתכן ורופא השיניים יאלחש את השן כדי להימנע מרגישות. לאחר בדיקה של התאמת הכתר, הרופא ידביק את הכתר בעזרת דבק דנטלי וילחץ את הכתר למקומו על גבי השן. לאחר מכן מסירים עודפי הצמנט (דבק) והתהליך מסתיים. אם יש לכם השגות לגבי צורתו או צבעו של הכתר הקבוע, חשוב לומר את דעתכם לפני ההדבקה הקבועה (אנחנו לא מדביקים את הכתר באופן קבוע, אנחנו מדביקים זמנית בדבקים כמו טמפבונד או otc ורק שהכל בסדר ולאחר מספר שבועות מדביקים היטב עם דבק קבוע) בקשו מרופא השיניים להסתכל ולבחון את הכתר לפני הדבקתו, תשקלו לבחון את הכתר בחוץ באור יום טבעי כך שישקף את התמונה הכי אמיתית. קשה לבצע שינויים לאחר שהכתר מודבק באופן קבוע ותאלצו לחיות עם המצב ולכן חשוב לבצע כל שינוי לפני הדבקה קבועה. משך הביקור השני תלוי בתיקונים הנדרשים לפני הדבקת הכתר, אך בממוצע הטיפול אורך כחצי שעה. תחילה השן המוכתרת תרגיש לכם שונה מהשיניים הטבעיות. אך כל עוד הכתר מותאם היטב ואין הפרעה סגרית אתם תתרגלו אליו תוך מספר ימים.


כתר דיגיטלי ביום אחד

כיום קיימת אופציה ייחודית שיש אותה רק לרופאי שיניים ספורים בישראל המאפשרת לכם להימנע ממספר ביקורים כולל הצורך בהתקנת כתר זמני. באמצעות CEREC תוכלו לקבל כתר קבוע ביום אחד. הטכנולוגיה של CEREC מאפשרת לרופאי שיניים לייצר כתרים במרפאה בתוך כשעה מסריקות של חלל הפה. אין ספק שדרך זו נוחה הרבה יותר עבור מטופלים שוודאי ישמחו לשכוח את שיטת לקיחת המידות הקונבנציונלית. כתרים המיוצרים בטכנולוגיית CEREC הם יחסית חדשים בישראל וישנה הסכמה כוללת של מרבית הרופאים שהכתרים חזקים, אסתטיים ומהווים אופציה טובה לשיניים אחוריות, כיוון שהם אינם מתחרים עם המראה הטבעי המיוצר בעבודת יד של כתרי חרסינה קדמיים. העלות של הכתרים הללו זהה פחות או יותר לכתרים מעבדתיים. אצלנו במרפאה תוכלו ליהנות מהטכנולגיה הנ״ל, אנחנו מיצרים גם כתרים דיגיטליים בשעה אחת במרפאה, תוכלו להיכנס בלי שיניים ולצאת עם כתרים ביום אחד.


שרידות של כתרים בשיניים

למרות שכתרים לשיניים הם פתרון לטווח ארוך עבור שיניים הרוסות, הם לא מחזיקים מעמד לנצח, ישנם חומרים עמידים יותר מאחרים, בזהב לדוגמא אין סכנה של סדקים או צ׳יפינג כמו בחרסינה למשל. צריך לצפות לכך שהכתר יחזיק מעמד בין 5 ל- 15 שנה, אך כתרים רבים מחזיקים מעמד זמן רב יותר. במחקר שבוצע בשנת 2013 בכתרי PFM על בסיס זהב, נמצא ש- 97% שרדו יותר מ- 10 שנים ו- 85% שרדו מעבר ל- 25 שנים. אולם גם כתרי זהב הופכים לבלויים באיזה שהוא שלב.

תצטרכו להחליף את הכתר במקרים הבאים: שבר או סדק (בכתרים קרמיים), הכתר שחוק מאוד (כתר מתכתי) או שגורם לשחיקה מוגברת של שיניים נגדיות (כתרים קרמיים), עששת משנית, השן המוכתרת נתקפה ע”י עששת מתחת לכתר, המראה אינו אסתטי יותר - בייחוד בשיניים קדמיות. כתרי שיניים מזהב הם הכי חזקים, אך הם עשויים להישחק במטופלים ברוקסיסטים הסובלים משחיקת שיניים. ברוקסיזם (שחיקת שיניים) מהווה בעיה עם כתרי חרסינה כיוון שמצב זה יגרום לשחיקה של שיניים נגדיות. אם אתם שוחקים שיניים בלילה, סד לילה יהיה השקעה נבונה עבורכם, גם יגן על הכתרים וגם ישמור על השיניים שלכם. העלות של סד לילה זולה משמעותית לעומת הצורך בהכתרת שיניים מרובות בשל שחיקה.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!