background image
חשוב לדעת

מתי מתאים? כאשר הכותרת הרוסה
כמה עולה? כמה מאות שקלים
זמן החלמה- אין
שרידות- מעל 7 שנים

כתר זירקוניה

חשוב לדעת

מתי מתאים? כאשר הכותרת הרוסה
כמה עולה? כמה מאות שקלים
זמן החלמה- אין
שרידות- מעל 7 שנים

כתרים דנטליים הם כיסוי המונח על גבי שן או שתל. כתרים דנטליים נועדו להגן על שיניים מוחלשות (בשל חוסר חומר שן נרחב) או לתקן ולשפר צורה לקויה של שיניים. נוסף על כך, כתרים דנטליים יכולים לשמש במקרים שנדרש למסך שינויי צבע קשים או הכתמות קשות בשן או לספק פתרון והגנה על שיניים שחוקות במיוחד. גשר דנטלי הוא בעצם מספר כתרים מחוברים יחדיו, פעמים רבות גשר דנטלי מונח על גבי שתי שיניים להשלמת שן חסרה בין שתי השיניים המאחזות עליהן מונח הגשר.

ישנם מספר רב של חומרים שמהם ניתן לייצר כתרים דנטליים, בין היתר חרסינה וחומרים קרמיים, מתכת, חרסינה מאוחה למתכת, זירקוניה, חרסינה מאוחה לזירקוניה ועוד.

בשנת 1980 כתרי חרסינה מאוחה למתכת (PFM- porcelain fused metal) היו החומר הכי נפוץ לכתרים דנטליים, PFM נחשב לסטנדרט שנים רבות. כתרים אלו עדיין נפוצים כיום, כיוון שאלו כתרים חזקים ויציבים אשר הראו עמידות במבחן הזמן. חסרונם הוא האסתטיקה שלהם, כיוון שעל אף שהחרסינה הינה בצבע השן, המתכת שתחתיה עשויה להשתקף ולהשפיע על המראה או להיחשף בשוליים עם השנים בעקבות נסיגת חניכיים. השתקפות המתכת גורמת לצבע להיות עמום ומשווה מראה של שיניים לא בריאות אפרפרות. לכן, כיום משתמשים בכתרי PFM בעיקר לשיניים אחוריות.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל (CEREC) בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


כתרים מקרמיקה זכוכיתית

ב- 1980 נכנסו למשחק חומרים חדשים. חומרים אלו שיוו מראה טבעי ואסתטי יותר לעומת כתרי PFM אך הם היו פחות חזקים. כתרים אלו הם מאוד שבריריים ולכן על אף היותם אסתטיים הם לא שורדים לאורך זמן. חומרים אלו משמשים בעיקר בשיניים קדמיות.

ב- 1990 חלה התקדמות בכתרים הקרמיים. התקדמות זו היא ברובה הודות לטכנולוגיית ה CEREC - Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics שמאפשרת תכנון וייצור כתרים דנטליים במרפאה, מה שמאפשר ביצוע כתרים ביום אחד.

בשנות ה- 2000 עם ההתקדמות הטכנולוגית נוצרו כלים חדשים המאפשרים עבודה עם זירקוניה, הזירקוניה נעשתה פופולרית לייצור כתרים. זירקוניה היא תחמוצת של זירקוניום (יסוד מתכתי), מה שהופך אותה לחומר קרמי המשלב את היתרונות של חוזק בדומה לכתרים על בסיס מתכת יחד עם אסתטיקה כיוון שהינם בצבע השן. כיוון שזירקוניה היא חומר שכולו קרמי היא ביוקומפטבילית. זירקוניה היא בעלת שרידות גבוהה. בשנים האחרונות כתרי זירקוניה נהיו פופולריים יותר בשל היתרונות אותם החומר מציע.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל (CEREC) בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


סוגי כתרי זירקוניה

ישנם דורות שונים של כתרי זירקוניה בעלי קשיחות ורמת שקיפות- טרנסלוצנטיות שונות. ככל שהחומר טרנסלוצנטי יותר החוזק יורד ולהפך. ניתן לייצר כתר זירקוניה באמצעות מערכות CEREC, ולבצע תכנון וייצור בעזרת המחשב ומכונת כרסום (מכונה CAD/CAM- computer aided design/manufacturer). הדור הראשון של הזירקוניה שימש לייצור שלד של כתר אליו היו מאחים ציפוי חרסינה (PFZ). הדור השני של זירקוניה הוא הכי חזק אך הכי פחות טרנסלוצנטי, כתרי זירקוניה דור שתיים מהווים את חומר הבחירה במטופלים ברוקסיסטים (מטופלים הסובלים משחיקת שיניים או הידוק שיניים). כתר זירקוניה דור שלוש נחשב להכי טרנסלוצנטי אך הכי פחות חזק מבין הדורות. כתר זירקוניה דור רביעי הוא בעל טרנסלוצנטיות וחוזק בינוניים.


בחירת רופא מתאים להשלמת שיניים

אין הכשרה פורמלית למילואות מחרסינה או ביצוע השלמת שיניים בבתי ספר לרפואת שיניים, ומספר הקורסים של לימודי המשך הוא מוגבל. כתוצאה מכך, מספר קטן יחסית של רופאי שיניים מבצעים השלמת שיניים מחרסינה באמצעות מילואה. אם אתם רוצים מילואה מחרסינה (או מכל חומר אחר כגון זהב או חומר רזיני), דאגו שרופא השיניים שבחרתם יכול להציע מילואות מחרסינה ו/או מחומרים אחרים בהתאמה אישית.

חלק מרופאי השיניים רוכשים הכשרה בעת עבודה בצמידות עם הטכנאי במעבדה שמוכן לספק פידבק לגבי העיצוב כדי ליצור עיצוב מיטבי. לחלק מרופאי השיניים יש במרפאה טכנולוגיה המאפשרת להם לשלוח תמונות של השן שניזוקה לטכנאי כדי שיוכלו לדון באופציית הטיפול האופטימלית במהלך הייעוץ. טכנאי שיניים עשויים לסייע רבות בקביעת תוכנית הטיפול באמצעות תקשורת בזמן אמת כאשר אתם נמצאים על כסא רופא השיניים.


כתר זירקוניה

יתרונות של כתרי זירקוניה

חוזק - אחד היתרונות הכי גדולים של כתר זירקוניה הוא החוזק והעמידות שלו לכן כתרי זירקוניה מהווים פתרון טוב עבור מטופלים המפעילים כוחות מוגברים למשל ברוקסיסטים (אנשים אשר שוחקים ו/או מהדקים שיניים) או באזורים אחוריים. בשל החוזק של כתר זירקוניה ניתן לבצע הסרת חומר שן פחותה יותר בהכנת השן לכתר זירקוניה לעומת סוגי כתרים אחרים.

שרידות - כתרי זירקוניה מונוליטית (עשויה מקשה אחת) הם עמידים במיוחד. כתר זירקוניה מונוליטי מיוצר בחריטה מבלוק של זירקוניה שהיא לבנה ואטומה ואשר איננה גורמת להילה בקו החניכיים.

ביוקומפטביליות - כתר זירקוניה מתמזג היטב עם החניכיים (חומר ביוקומפטבילי) משמע הגוף אינו יוצר תגובה נגד החומר.

צבע שמחכה את השן הטבעית - זירקוניה הוא חומר התואם את צבע השן. ניתן לצבוע את הזירקוניה.

ציפוי חרסינה לכתרי זירקוניה - ניתן לבצע ציפוי חרסינה לכתרי זירקוניה במקרים בהם נדרשת אסתטיקה משופרת.

שחיקה נמוכה - הזירקוניה עצמה פחות נשחקת והיא גם פחות שוחקת את המשנן הטבעי לעומת חרסינה (אך הזירקוניה חייבת להיות מלוטשת היטב ולא מחוספסת כיוון שאם היא מחוספסת היא תגרום דווקא לשחיקה מוגברת של המשנן הנגדי).

כתר זירקוניה ביום אחד - ניתן ליצור כתרי זירקוניה במערכות דיגיטליות מרפאתיות- CEREC או במעבדה. כלומר ניתן לייצר כתר זירקוניה ביום אחד. במרפאות שיניים רבות ישנן מערכות המאפשרות לרופא השיניים לייצר כתרי זירקוניה במרפאה, במקום לשלוח מטבעים לצורך הכנת הכתר במעבדה. דבר זה מאפשר להכין את השן ולהדביק את הכתר לשן ביום אחד. מערכות טכנולוגיות אלו הקרויות CEREC מאפשרות לתכנן לעצב במחשב את הכתרים ולאחר מכן ליצרם. רופא השיניים משתמש במכונת כרסום לייצור הכתרים מבלוקים של זירקוניה. תהליך זה מייתר את הצורך בשני ביקורים אצל רופא השיניים, אולם לא בכל המרפאות טכנולוגיה זו קיימת. אצלנו ברשת ניתן לבצע כתרי זירקוניה ביום אחד.


חסרונות של כתרי זירקוניה

חומר אטום - על אף שכתרי זירקוניה הם בצבע השן זירקוניה היא חומר אופאקי (אטום) ולכן נראה שונה וקשה להתאימו בצורה מושלמת לשיניים טבעיות. לכן שימוש בכתרי זירקוניה מונוליטית (עשויים מקשה אחת ללא ציפוי חרסינה) אינו נפוץ באזורים אסתטיים כמו אזורים קדמיים. יחד עם זאת תכונה זו פחות חשובה כאשר מדובר בשיניים אחוריות.

כתר זירקוניה בציפוי חרסינה - במקרים בהם נדרשת אסתטיקה גבוהה יותר ניתן לצפות את הזירקוניה האופאקית (אטומה) בשכבת חרסינה. המראה של כתרי זירקוניה עם ציפוי חרסינה הוא אסתטי, ומשתלב באופן טבעי יותר לעומת זירקוניה מונוליטית. החיסרון בסוג זה של כתרים שיש נטייה לחרסינה לעבור צ’יפינג (שברים קטנים) או להתנתק מן הזירקוניה.

עלות כתר זירקוניה - כתרי זירקוניה הם יקרים יותר בדרך כלל לעומת החלופות. כמה עולה כתר זירקוניה? מחיר כתר זירקוניה משתנה בין סוגי הכתרים שצריך לבצע בפה וגם באיזה שן מתקינים כתר זירקוניה. מחיר כתר זירקוניה אצלנו במרפאה יעלה כמה מאות שקלים ולא אלפי שקלים כפי שגובים במקומות אחרים.


תהליך התאמת כתר זירקוניה

רופא השיניים שלכם ימליץ לכם על סוג הכתר המועדף עבורכם בהתאם לנסיבות המקרה, בין היתר: כמות חומר שן שנותרה, מיקום השן בפה ועוד. רופא השיניים יבצע בדיקה וצילומי רנטגן, יתן אלחוש מקומי ואז יבצע הכנה של השן. הכנת השן כוללת את השחזת השן, בפעולה זה מסירים חומר שן כדי לפנות מקום לכתר על גבי השן. לקיחת מטבעים של השן בסיום ההכנה ושליחה למעבדה. במקרים בהם המעבדה מכינה את הכתר יותאם כתר זמני בין הפגישות. כאשר הכתר מוכן המטופל חוזר לפגישה נוספת לצורך התאמות והדבקת הכתר לשן.

כאשר מתקינים כתר ביום אחד במקרה זה רופא השיניים יבדוק את חלל הפה, יבצע צילומי רנטגן, יתן אלחוש מקומי ויכין את השן בדומה להתאמת כתר בשתי פגישות. לאחר מכן תתבצע סריקה של השן, ואז התכנון והכנת הכתר מתבצע כאשר המטופל ממתין. כאשר הכתר מוכן הוא יותאם ויודבק לשן.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!