background image
חשוב לדעת

מתי מתאים? כאשר הכותרת הרוסה
כמה עולה? כמה מאות שקלים
זמן החלמה- אין
שרידות- מעל 7 שנים

כתר חרסינה

חשוב לדעת

מתי מתאים? כאשר הכותרת הרוסה
כמה עולה? כמה מאות שקלים
זמן החלמה- אין
שרידות- מעל 7 שנים

כתרי PFM (כתרי חרסינה מאוחה למתכת ובאנגלית Porcelain fused metal) הם אופציה נגישה יותר מבחינה כלכלית לעומת כתרי כל-חרסינה. כתרי PFM הם פחות אסתטיים לעומת כתרי כל-חרסינה אך הם עדיין מהווים פתרון טוב, בייחוד עבור אזורים אחוריים. כתרים אלו הם למעשה שילוב של מתכת וחרסינה, הבסיס הינו מתכת ומעליו יש שכבת חרסינה. שכבת המתכת הינה סגסוגת של מתכות, זוהי שכבה חזקה בעלת התאמה מצוינת לשיניים. משתמשים בסגסוגת של מתכות בעלת טמפרטורת התכה גבוהה כיוון שלצורך חיבור שכבת החרסינה למתכת נדרש לטמפרטורות גבוהות מאוד ולא רוצים ששכבת המתכת תימס. שכבת החרסינה היא עבה ועמידה בכוחות לעיסה, בנוסף היא מספקת את הפן האסתטי בכתרים אלו.

לצורך התאמת הכתר על גבי השן, נדרשת הכנה של השן. הכנת השן נעשית באמצעות השחזת השן – בעצם מסירים חומר שן כדי לספק מקום להניח כתר על גבי השן. ניתן להתאים את צבע כתרי החרסינה PFM לשיניים הסמוכות. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון שלעיתים החרסינה המצפה עשויה להישבר או להתנתק מהכתר. בנוסף, פעמים רבות במשך הזמן ישנה נסיגת חניכיים ואז נחשף לעין פס מתכתי בשוליים של הכתר סמוך לחניכיים. לכן כתר חרסינה מסוג PFM מתאים יותר לשיניים אחוריות.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל (CEREC) בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


סוגים של כתרי חרסינה PFM

בכתרי חרסינה מסוג PFM, שכבת הבסיס המתכתי הינה סגסוגת של מתכות. ישנן סגסוגות שונות המשמשות ליצירת כתרי חרסינה מאוחה למתכת.

כתרי חרסינה מאוחה למתכות בסיס - השימוש במתכות בסיס ברפואת שיניים הוא נפוץ. אולם, חלק מהאנשים עשויים לפתח אלרגיות למתכות אלו ובעיקר לניקל. במקרים של אלרגיה למתכות בסיס יש להשתמש במתכות אצילות.

כתרי חרסינה מאוחה לסגסוגת טיטניום - סגסוגת טיטניום היא בעלת תכונות של מתכות אצילות בדומה לזהב. כיוון שטיטניום הוא חומר בעל יתרונות רבים הוא משמש לשתלים. כתרי חרסינה מאוחה לסגסוגת טיטניום הם טובים יותר לעומת סגסוגת של מתכות בסיס.

כתרי חרסינה מאוחה לסגסוגת זהב - התכונות של סגסוגות זהב הן המיטביות, הן חזקות, עמידות ואינן גורמות לאלרגיה. ככל שכמות המתכות האצילות בסגסוגת עולה, כך עולה המחיר אך גם התכונות משתפרות. הרכב הסגסוגת משתנה בהתאם לסוג השיחזור והצרכים. ברוב המקרים בכתרי חרסינה מאוחה לסגסוגת זהב, זהב מהווה 40%, מתכות אצילות אחרות מהוות 20% ושאר ההרכב הינו מתכות בסיס. כתר כזה הינו כתר חרסינה מאוחה לכמות גבוהה של מתכות אצילות.

ישנם מקרים בהם אחוז המתכות האצילות מגיע ל- 25% והשאר מתכות בסיס, כתר כזה הינו כתר חרסינה מאוחה למתכות אצילות. נוסף על כך, ישנם מקרים בהם יש כתרי חריסנה מאוחה למתכות בסיס, אך עדיין תיתכן כמות קטנה של מתכות אצילות בכתרים אלו. רופא השיניים שלך יידע להתאים את כתר מתאים לנסיבות האישיות של המקרה שלך.

ככלל, זהב אינו עובר קורוזיה ולא גורם לאלרגיות, והוא חומר עמיד. יתרון נוסף שיש לבסיס זהב הוא האפשרות ליצור כתר בעל עובי דק מאוד (שעדיין יהיה חזק), משמע יש צורך בפחות הסרה של חומר שן לצורך התאמת כתר. יתרון נוסף, אם נוצרת נסיגת חניכיים שחושפת את שולי הכתר, צבע המתכת דומה יותר לצבע השיניים והוא אינו מקבל גוון אפרפר.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל (CEREC) בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


יתרונות של כתרי חרסינה מאוחה למתכת

חוזק ועמידות - כתרי חרסינה מאוחה למתכת נמצאים בשימוש כבר 35 שנים והם בעלי שרידות וחוזק גבוהים בשל בסיס המתכת.

מראה - ניתן לבחור גוון שתואם את גוון השיניים הסמוכות, בנוסף, החרסינה היא טרנסלוצנטית (בעלת שקיפות) המסייעת לדמות את הכתר לשן טבעית.

לכתרי PFM יש שרידות ואחוזי הצלחה גבוהים מאוד בטווח הארוך. כתרי PFM הם בעלי חוזק וייציבות שאין שני לה מבין החומרים הקיימים כיום. לכן כתרי PFM עדיין נפוצים כיום בשל שלל יתרונותיהם והשרידות ארוכה. נוסף על כך, במקרים של מטופלים ברוקסיסטים (מטופלים אשר שוחקים או מהדקים שיניים) בסיס המתכת תורם לחוזק הכתר ומסייע לכתר לעמוד בכוחות המוגברים המופעלים עליו.


חסרונות של כתרי חרסינה מאוחה למתכת

הסרת חומר שן נרחבת לצורך התאמת כתר PFM - כיוון שנדרש מקום לכתר בעל שתי שכבות- מתכת דקה וחרסינה עבה, נדרש להסיר חומר שן רב כדי לפנות מקום לכתר על גבי השן. ככלל מומלץ לשמור על כמה שיותר חומר שן, כיוון שזה מאריך את משך החיים של השן. כתלות בסגסוגת של המתכת, ניתן להסיר יותר או פחות חומר שן.

סיכון מוגבר לדלקת חניכיים - כתרי PFM מעלים את הסיכון להיווצרות דלקת חניכיים, יותר בהשוואה לסוגי כתרים אחרים. אולם כתרי PFM על בסיס זהב הם טובים יותר לחניכיים. דלקת חניכיים התחלתית נוטה לבוא לידי ביטוי באמצעות אודם, נפיחות ודימום.

נזק לשיניים נגדיות - חרסינה נוטה לשחוק את חומר השן של שיניים נגדיות לאורך זמן. בייחוד אם המטופל מפעיל כוחות גדולים (בעיקר מטופלים ברוקסיסטיים).

אסתטיקה פחותה - כתרי PFM הם אסתטיים, אך רמת האסתטיקה שלהם פחותה בהשוואה לכתרי כל-חרסינה שהתאמתם לשיניים הטבעיות היא מצויינת. נוסף על כך, עם השנים יש נסיגת חניכיים אשר חושפת פס מתכתי אפרפר בכתרי PFM.

סיכון לשברים או צ’יפינג - שכבת החרסינה עשויה להתנתק במקרים מסוימים לדוגמא: לעיסת מאכלים קשים מאוד.

עלות - כתלות בסגסוגת הנבחרת העלות משתנה, במקרה של בחירת כתר עשיר בסגסוגות אצילות (איכותי יותר) העלות גבוהה יותר. יחד עם זאת, יש לזכור שהשרידות של כתרי PFM היא ארוכה, ואתם חוסכים על החלפות מרובות של הכתר בטווח הרחוק.


כתר חרסינה

תהליך הכנת כתרי PFM

תהליך ההכנה לכתרי PFM דומה לתהליך ההכנה של סוגי כתרים אחרים. דבר ראשון רופא השיניים יבדוק את חלל הפה ויבצע צילומים בהתאם לצורך, לאחר מכן הרופא יאלחש מקומית את אזור השן המיועדת לקבלת כתר. הכנת השן כוללת את השחזתה והסרת חומר שן, בסיום ההכנה נלקחות מידות באמצעות חומרי מטבע אשר נשלחים למעבדה לצורך יצירת הכתר. המתכות המשמשות ליצירת כתרי PFM הן בעלות טמפרטורת התכה גבוהה מאוד (לצורך תהליך האיחוי עם החרסינה) ולכן הן אינן משנות את צבען או התאמתם לשן לאחר אכילה או שתייה של אוכל חם מאוד. שכבת החרסינה יכולה להיות במספר תצורות שונות:

חרסינה מלאה - חרסינה המכסה את כל המשטחים.

ציפוי חרסינה חלקי - המכסה את המשטח הקדמי- הבוקאלי (הפונה כלפי חוץ) של השן. שאר משטחי הכתר נותרים מתכתיים ללא כיסוי חרסינה.


עלות כתרי חרסינה מאוחה למתכת

טווח המחירים הוא רחב ומושפע מגורמים רבים בין היתר: מיקום מרפאת השיניים, ניסיון הרופא, מיקום וגודל השן ועוד. נוסף על כך במקרים של כתרי חרסינה מאוחה למתכת, הסגסוגות השונות אשר משמשות לשכבת המתכת משפיעות גם כן על המחיר, מתכות אצילות יקרות יותר לעומת מתכות בסיס. כתרי PFM על בסיס סגסוגת זהב נחשב לאיכות הכי גבוהה אך הם גם הכי יקרים. בנוסף יש לקחת בחשבון שחלק מהאנשים עשויים להיות אלרגים למתכות בסיס מסוימות ברוב הפעמים לניקל. רופא שיניים כללי יכול להתאים כתר PFM בצורה מושלמת, אך הכי מומלץ לבצע כתרים אצל מומחה בשיקום. יש לקחת בחשבון שעלות הטיפול אצל רופא שיניים מומחה ככל הנראה תהיה גבוהה יותר.


סוגי כתרים אחרים

במקרים בהם נדרש לשקם שן קדמית באזור אסתטי משתמשים לרוב בכתרי כל-חרסינה בשל הטרנסלוצנטיות שלהם אשר משווה להם מראה טבעי הדומה לשיניים הטבעיות בפיך. ישנם מגוון סוגים של כתרי כל -חרסינה בין היתר אלו כוללים כתרי אימקס (Emax) וכתרי זירקוניה. עבור שיניים אחוריות לעומת זאת כתרי PFM מהווים אופציה טובה, נגישה יותר כלכלית ובעלת חוזק ושרידות גבוהים.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!