background image
חשוב לדעת

מי צריך? כל מי שעבר יישור
כמה עולה רטיינר? מאות שקלים
זמן טיפול- חודשים עד שנים
תוצאות- שמירה על חיוך מושלם

קיבוע בשיניים

חשוב לדעת

מי צריך? כל מי שעבר יישור
כמה עולה רטיינר? מאות שקלים
זמן טיפול- חודשים עד שנים
תוצאות- שמירה על חיוך מושלם

בסיום תהליך יישור שיניים תרצו להשתמש בריטיינר - פלטת קיבוע כדי שהשיניים ישמרו בעמדתן החדשה. ריטיינר הינו דבר שייעודו לשמור על משהו אחר במקום, וזה בדיוק מה שריטיינר יעשה עבור שינייך. קיבוע בשיניים שקוף או קיבוע שיניים מתכתי? העלות משתנה בין הסוגים. ישנם שני סוגים עיקריים של ריטיינרים שרופאי השיניים ממליצים עליהם: קבוע (מוכר גם כקיבוע מודבק) או נשלף כמו פלטות Essix או Hawley. נוסף על כך יש גם ריטיינרים ששמים לצורך יישור שיניים.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים יישור שיניים בעיקר באמצעות קשתיות שקופות מבית אינויזליין הנחשבת למובילה בעולם. אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני (סורק אינטרא אוראלי שנמצא במרפאה) שתאפשר לך לראות כיצד יראו השיניים שלך בסוף התהליך והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, כחלק מתחילת ההליך תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מהו ריטיינר (קיבוע בשיניים)?

ריטיינר דנטלי הוא מכשיר המונח מעל או מאחורי השיניים שלך כדי לשמור עליהן בעמדתן. בדרך כלל משתמשים בריטיינרים לאחר הסרת סמכים מהשיניים. ריטיינרים יכולים להיות מיוצרים מפלסטיק שקוף, חוט מתכת או שילוב של השניים. הריטיינרים השונים מתפקדים בדרכים מעט שונות אך הם משמשים לאותה מטרה.

קיבוע בשיניים הוא האמצעי הטוב ביותר ששומר על השיניים ישרות לאחר טיפול אורתודנטי. בוא נהיה כנים, יישור שיניים הוא לא דבר שאתם עושים בשביל הכיף, עבדתם קשה וכנראה סבלתם מאי נוחות כדי להשיג חיוך שתהיו מרוצים ממנו. הדבר האחרון שאתם רוצים הוא ששיניכם יתחילו לזוז לעמדתן הקודמת. פה נכנס חשיבות השימוש בריטיינר בשיניים.

לאחר סיום יישור השיניים, באופן טבעי לאחר זמן מה השיניים מתחילות לזוז לעמדתן הקודמת. נוסף על כך זה נפוץ שהשיניים זזות ככל שמתבגרים ושיני הבינה צומחות. שימוש בריטיינר מסייע לשמר את השיניים בעמדתן המיושרת והתקינה. הן ריטיינרים נשלפים והן קבועים יכולים לסייע לשמור על השיניים ישרות שנים קדימה כל עוד משתמשים בהם בהתאם להמלצת רופא השיניים. ניתן להשתמש בריטיינר עבור הלסת העליונה, התחתונה או שתיהן כתלות בלסת שעברה יישור שיניים.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים יישור שיניים בעיקר באמצעות קשתיות שקופות מבית אינויזליין הנחשבת למובילה בעולם. אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני (סורק אינטרא אוראלי שנמצא במרפאה) שתאפשר לך לראות כיצד יראו השיניים שלך בסוף התהליך והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, כחלק מתחילת ההליך תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


קיבוע בשיניים

יישור שיניים באמצעות ריטיינר

סמכים מיועדים להזיז שיניים לעמדה ישרה וטובה יותר ולשפר את הבריאות הדנטלית. ניתן ליישר שיניים באמצעות סמכים קבועים על גבי השיניים או באמצעות פלטות שקופות (מיישרים) כמו Invisalign. יישור שיניים אורך בין 6 חודשים ל 3 שנים כתלות במקרה. ריטיינרים מקבעים לאחר יישור שיניים ובדרך כלל הם מיועדים לשמור על השיניים ישרות ולא כדי להזיז שיניים. ישנם סוגים שונים של ריטיינרים: קבועים או נשלפים, מפלסטיק או ממתכת, אבל לכולם יש את אותה המטרה - לשמור שהשיניים לא יעברו עקמומיות.

חלק מהריטיינרים יכולים ליישר שיניים אם התיקון הנדרש הוא קל. לדוגמא אם עברתם יישור שיניים בעבר והשיניים החלו לזוז, רופא השיניים יוכל לייעץ לכם, ולקבוע האם זו אופציה מתאימה עבורכם. ישנם ריטיינרים עם קפיצים שיכולים לסייע לתנועות פשוטות של השיניים. ריטיינרים אלו דומים לפלטות Hawley אך יש להם חלקים נוספים שמזיזים קלות שן אחת או יותר כדי למנוע צפיפות או סיבוב של שיניים. ישנם ריטיינרים מפלסטיק שקוף שדומים לקשתיות ליישור שיניים.

ישנן מטרות נוספות מלבד שמירה על תוצאות יישור שיניים, שבגינם רופא השיניים ימליץ על שימוש בריטיינרים, בין היתר: הפסקת הרגל של דחיפת לשון, מניעת מציצת אצבע וגם כדי למנוע שחיקת שיניים כתוצאה מברוקסיזם.


סוגי קיבוע בשיניים

פלטת קיבוע Hawley - לפלטת הואלי קוראים גם ריטיינר מתכתי, והיא מתאימה הן ללסת העליונה והן לתחתונה. זוהי פלטה נשלפת, ויש להסירה בעת אכילה ושתיית משקאות ממותקים. פלטת Hawley מורכבת מלוחית אקריל הנשענת על גבי החיך והחניכיים וווים מתכתיים על גבי חלק מהשיניים. לעיתים רופאי השיניים יכולים להוסיף צבע ולקשט את הפלטה בדוגמאות. זוהי אחת האופציות הכי זולות לקיבוע והיא שורדת שנים רבות אם מקפידים על תחזוקה נכונה. אחד החסרונות של פלטת Hawley היא שהיא בולטת לעין, בייחוד אם מתקינים אותה בלסת העליונה, אך ברגע שעוברים להשתמש בפלטת קיבוע Hawley רק בלילה זה לא כזה עניין. כפי שהוזכר קודם, לעיתים ניתן להוסיף קפיצים לפלטה כדי לבצע תנועה קטנה של יישור שיניים.

פלטת קיבוע Essix - אם אתם רוצים אופציה שקופה נשלפת, פלטת Essix עשויה להיות אפשרות טובה עבורכם. פלטת Essix מכסה את השיניים לגמרי ויושבת מעל קו החניכיים. חלק מהאנשים מעדיפים את האופציה הזו כיוון שהיא פחות בולטת לעומת ווים מתכתיים. מחירה דומה לפלטת Hawley אך פלטת Essix לא מחזיקה מעמד אותו פרק זמן. תצטרכו להסיר את הפלטה בעת אכילה, וכדי לנקות אותה. פלטת Essix עשויה לעבור הכתמה עם הזמן, אך ניתן למנוע זאת באמצעות ניקוי ייעודי.

קיבוע מסוג Vivera - רייטנר פלסטיק מסוג ויורה מיוצר על ידי החברה שמייצרת את הפלטות השקופות של Invisalign. ריטיינר זה מיוצר מחומר חזק במיוחד כך שהוא פחות נוטה להישבר לעומת התקני פלסטיק אחרים. כדי ליצור עבורך ריטיינר מסוג Vivera, נדרשת סריקה של הפה שלך, כך שאם אינכם אוהבים את התחושה של לקיחת מידות, זוהי אופציה טובה עבורכם. אין צורך לעבור יישור שיניים באמצעות אינויזליין כדי להשתמש בריטיינר זה אבל רצוי לעבור יישור שקוף עם פלטות שקופות איכותיות.

ריטיינר קבוע - ריטיינר קבוע הוא למעשה קיבוע המודבק על השיניים ומונע מהשיניים הקדמיות לזוז. קיבוע זה ממוקם לינגואלית (בצד הפנימי הקרוב ללשון של השיניים), על גבי שישיית שיניים קדמיות, לרוב רק כקיבוע בלסת התחתונה, למרות שלחלק מהאנשים יש גם קיבוע עליון. חוט מתכת חזק מודבק אל הצד הפנימי של השיניים כדי לשמור על תוצאת יישור השיניים. אתם עשויים למצוא את עצמכם מחליפים את הקיבוע כל 3-10 שנים. קיבועים אלו עולים מעט יותר מפלטות קיבוע נשלפות, אך היותו מוסתר לגמרי הוא יתרון גדול לדעת רבים. על אף שאין סיכוי לאבד קיבוע קבוע, היותו קבוע מקשה על שמירה על היגיינה נאותה והעברת חוט דנטלי.


משך השימוש בריטיינר לאחר יישור שיניים?

השימוש בפלטת קיבוע בשיניים הוא לטווח ארוך. השיניים יזוזו באיטיות במהלך החיים, בייחוד אם עברתם יישור שיניים לפני ששיני הבינה בקעו. זה דיי נפוץ שאנשים שמים לב ששיניהם זזו שנים לאחר סיום הטיפול האורתודנטי. כדי להבטיח ששיניכם יישארו ישרות, תתכוננו להשתמש בריטיינר לשארית חייכם. אם יש לכם ריטיינר נשלף, ככל הנראה תידרשו להשתמש בו כמעט כל הזמן בחצי שנה הראשונה, למעט אכילה כמובן. לאחר מכן תוכלו להשתמש בריטיינר רק בלילה. רופא השיניים שלך ינחה אותך כמה זמן אתה נדרש להשתמש בריטיינר כל יום בהתאם לטיפול שעברת. מטבעו של הריטיינר הקבוע הוא הישארות במקום כל הזמן. לא צריך לדאוג לשים אותו, החיסרון היחיד שיש קושי להקפיד יותר על היגיינה.


איך לנקות את הריטיינר?

ניקוי הריטיינר חשוב כמו ניקוי השיניים. אחרת חיידקים ושאריות מזון נתקעים ומעודדים יצירת פלאק והצטברות חיידקים שמעלה את הסיכון לעששת, מחלת חניכיים ויצירת ריח רע. נוסף על כך, ריטיינרים שקופים משנים צבע אם לא מנקים אותם בהתאם. ריטיינרים נשלפים וקבועים דורשים תחזוקה שונה. רופא השיניים יסביר לכם על דרכי הניקוי המיוחדות. השתמשו במנקה ייעודי כדי למנוע מהריטיינר לתפוס ריח רע או כתמים.

ד״ר ערן שומר הוא ספק מורשה של אינויזליין, עבר הסמכה לשיטת אינויזליין ונחשב לאחד מרופאי השיניים המובילים באזור חיפה, קריות ובכלל בכל אזור הצפון.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!