background image
חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים הזקוקים לשחזור שיניים
כמה עולה? בין 700 ל- 3,200 ש״ח
זמן טיפול- שני מפגשים
תוצאות- חיוך מושלם באחריות

⁨רווח בשיניים⁩

חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים הזקוקים לשחזור שיניים
כמה עולה? בין 700 ל- 3,200 ש״ח
זמן טיפול- שני מפגשים
תוצאות- חיוך מושלם באחריות

דיאסטמה היא רווח בין שתי שיניים. שיניים מרווחות נפוצות אצל ילדים ובדרך כלל הן אינן סיבה לדאגה שכן המרווחים נעלמים כאשר השיניים הקבועות בוקעות. חלקנו שמח לחיות עם רווח בשיניים אולם רוב האנשים הסובלים מדיאסטמה בין שתי שיניים או יותר לאחר שכל השיניים הקבועות בקעו מעוניינים לדעת מהן אפשרויות הטיפול עבור רווח בשיניים המוגדר בספרות הרפואית כמאלאוקלוזיה (ליקוי סגר). יחד עם זאת כאמור יש אנשים שירצו לשמור על רווח בשיניים בייחוד אם הוא בין שתי השיניים הקדמיות. ישנן אמונות ותרבויות מסוימות הגורסות שרווחים בין שיניים מביאים פוריות או מזל טוב. במאמר זה נסקור את הגורמים לרווח בין השיניים ובנוסף נפרט את שיטות הטיפול לסגירת המרווחים.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים השלמת שיניים בעיקר באמצעות מילואות או ציפויי חרסינה איכותיים מסוג למינייט ולומינירס. אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני (סורק אינטרא אוראלי שנמצא במרפאה) שתאפשר לך לראות כיצד יראו השיניים שלך בסוף התהליך והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, מבצע מיוחד על ציפויי חרסינה, הנחה משמעותית שלא נוכל לחשוף באתר האינטרנט שלנו בשל הוראות משרד הבריאות והאגף לבריאות השן. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


רווח בשיניים - דיאסטמה

אז מהו רווח בשיניים? ההגדרה הפשוטה לדיאסטמה היא מרווח בין שתי שיניים. מצב זה בולט במיוחד לעין כאשר המרווח הוא בשיניים הקדמיות אולם הוא יכול להתרחש בכל אזור בפה. רווח בשיניים תחתונות קרוי דיאסטמה מנדיבולרית ואילו רווח בשיניים בלסת העליונה קרוי דיאסטמה מקסילרית. ישנם רווחים הקרויים דיאסטמת קו אמצע אם היא מצויה בין שתי השיניים הקדמיות. חלק מהרווחים בולטים יותר מאשר אחרים. לפי הדיווח של העיתון “American Dental Association” לגבי דיאסטמה מקסילרית בקו האמצע השכיחות נעה בין 1.6-25.4% מהאוכלוסייה הכללית.

רווחים בשיני חלב (שיניים נשירות) - רווחים במשנן חלבי הם דיי נורמליים כיוון שהלסת עדיין גדלה והשיניים מתפתחות. כאשר הילדים גדלים ושיני החלב מתחלפות בשיניים קבועות, המרווחים נוטים להיסגר לרוב באופן טבעי. אם עדיין נותרו רווחים לאחר שהשיניים הקבועות בקעו ניתן להתייעץ עם רופא השיניים לגבי פתרון לסגירה ומצמום הרווח. אנשים עם רווחים בין שיניים צריכים לנקוט בצעדים נוספים לשמירה על בריאות הפה אם הם אינם מתכוונים לצמצם את הרווח למניעת עששת ומחלות חניכיים.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים השלמת שיניים בעיקר באמצעות מילואות או ציפויי חרסינה איכותיים מסוג למינייט ולומינירס. אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני (סורק אינטרא אוראלי שנמצא במרפאה) שתאפשר לך לראות כיצד יראו השיניים שלך בסוף התהליך והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, מבצע מיוחד על ציפויי חרסינה, הנחה משמעותית שלא נוכל לחשוף באתר האינטרנט שלנו בשל הוראות משרד הבריאות והאגף לבריאות השן. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


סיבות להיווצרות רווח בשיניים קדמיות

ישנן מגוון סיבות להיווצרות דיאסטמה. הסיבה העיקרית למרווחים בין שיניים היא אי התאמה בין השיניים לגודל הלסת. אם הלסת שלכם גדולה מידי או שהשיניים קטנות מדי יווצרו רווחים כיוון שיש יותר מידי מקום בלסת. גודל הלסת וגודל השיניים יכול להיקבע ע”י גנטיקה, במקרים אלו הדיאסטמה היא מורשת. רווח בשיניים קדמיות יכול להיווצר גם בשל רקמה עודפת הגדלה מעל השיניים. חתיכת העור המקשרת בין השפה לשיניים הקדמיות קרויה פרנום, והיא עשויה להיות גדולה מדי לפעמים. אם הפרנום גדול מידי הוא עשוי ליצור רווח בין שתי השיניים הקדמיות העליונות. סיבות נוספות ליצירת רווח בשיניים בדרך כלל מבוססות על התנהגויות כגון: מציצת אצבע, דחיפת לשון, היגיינה אוראלית לקויה שהובילה למחלת חניכיים.

מציצת אצבע יוצרת באופן טבעי דיאסטמה בקו האמצע היכן שהאצבע מפעילה כוח. דחיפת לשון עשויה לגרום לרווח בלסת התחתונה אם הלשון נדחפת כנגד השיניים התחתונות בעת בליעה. יש לטפל בשני ההרגלים הללו כבר בילדות וזאת כדי להימנע מהשפעות הרסניות ארוכות טווח. אם אתם סובלים ממחלת פריודנטלית (מחלת חניכיים חמורה, המערבת את כל רקמות תמיכת השן), אתם עשויים לאבד שיניים. הזיהום יכול להוביל לאובדן עצם בלסת ולתזוזת שיניים ויצירת רווחים בין השיניים.

גורם נוסף ליצירת רווח בשיניים הוא בעיה בחותכת הצדדית, לעיתים החותכת השנייה (הצידית) - lateral incisor, השן הסמוכה לחותכת המרכזית לא מתפתחת כמו שצריך. מצב זה מכונה Peg lateral. במצב זה השן היא קטנה ומחודדת יותר. כיוון שהשן קטנה יותר עשויים להתפתח רווחים. התקנת כתרים, עקירה והשתלת שתלים דנטליים וציפוי שיניים הן אופציות טיפוליות לתיקון Peg lateral.


⁨רווח בשיניים⁩

סגירת רווח בשיניים

סגירת רווח בשיניים היא אינה תהליך מסובך בדרך כלל, כל עוד המקרה שלך אינו מקרה קיצון. ישנן דרכים מגוונות לסגור את הרווחים בשיניים, מיד נפרט עליהם כאן בהמשך. רופא השיניים שלך יוכל להמליץ ולהסביר לך על השיטה הכי טובה עבורך לסגירת הרווחים בין שינייך, כיוון שכל מקרה הוא שונה אין פתרון יחיד וגם כאן המקום להזכיר לגבי מרכיב נוסף שיש לתת עליו את הדעת - מחיר סגירת רווח בשיניים, ההחלטה איך לסגור את הרווח עולה סכומי כסף לא מבוטלים ולשיטת הטיפול יש השפעה משמעותית על המחיר. להלן טכניקות לסגירה וצמצום רווח בשיניים:

סגירת רווח שיניים באמצעות סמכים - סמכים יכולים לתקן את עמדת השיניים ולסגור דיאסטמות ורווחים בין שיניים. מרווחים גדולים יותר בדרך כלל דורשים טיפול באמצעות סמכים אורתודונטיים, ואילו רווחים קטנים יותר יכולים להיסגר גם בדרכים אחרות. תצטרכו להמתין עד לבקיעת כל השיניים הקבועות לפני סגירת המרווחים בין שיניים באמצעות סמכים. כיוון שהלסת של ילד יכולה לגדול בקצב שונה לעומת השיניים, ושילוב של שיני חלב ושיניים קבועות עשוי לגרום לרווחים בין שיניים. ברגע שהכל סיים להתפתח ועדיין נותרו מרווחים ניתן להתייעץ עם רופא השיניים על אופציה של יישור וסגירת רווחים באמצעות סמכים. יישור שיניים בעזרת סמכים יעלה בין 5,000 ש״ח ל - 15,000 ש״ח בהתאם לסוג הסמכים (מתכתיים, קרמיים, ננעלים, שקופים וכדומה) ובאיזה לסתות צריך לטפל (לסת עליונה בלבד או שתי הלסתות גם יחד). סמכים לינגואלים (יישור שיניים פנימי) יעלו יותר מכפול.

קשתיות שקופות לסגירת רווח בשיניים - מעוניינים לסגור רווח בשיניים ללא סמכים, Invisalign היא השיטה המובילה בעולם ליישור שיניים שעשויה להתאים גם לכם. מדובר בקשתיות שקופות (מיישרים), שיכולות לטפל במקרים קלים עד בינוניים של רווחים בין השיניים. יש להם יתרון אדיר בכך שניתן להסירן לפני כל ארוחה ולצורך ניקוי שיניים לשמירה על היגיינת פה מושלמת במהלך הטיפול. החסרון של שיטת אינויזליין הוא המחיר הגבוה שתאלצו להוציא עבור ההליך. עלות הטיפול לסגירת רווחים קלים עד בינוניים תהיה בין 10,000 ש״ח ועד ל - 18,000 ש״ח לטיפול במרווחים בשתי הלסתות. אצלנו במרפאה נוכל לתת מחירים מיוחדים שכן אנחנו מקבלים מהחברה שמוכרת אינויזליין ״הנחת כמות״.

פתרון לרווחים בין השיניים ללא טיפול אורתודנטי - יישור שיניים הוא אינו הפתרון היחיד לסגירת רווח בשיניים. שתי אופציות נוספות מלבד יישור שיניים על שלל סוגיו הן ציפויי שיניים מחרסינה או סגירה באמצעות מערכת קישור וקומפוזיט. סגירת מרווחים באמצעות ציפויים היא אפשרות טובה לסגירת רווח בודד בין שתי שיניים או מקסימום שני מרווחים, אם ישנם מספר רווחים בין יותר מכמה שיניים אזי יישור שיניים הוא הפתרון המועדף.

סגירת רווח בשיניים ע״י ציפויי חרסינה - ציפוי חרסינה הוא כיסוי דק המותאם מעל שינייך הטבעיות על מנת לשנות את צורתן ו/או צבען. טיפול בדיאסטמה קטנה באמצעות ציפויי חרסינה לשיניים הוא טיפול פשוט יחסית המתאים למבוגרים בלבד. רופא השיניים ידאג שתקבל ציפויים מעט רחבים יותר משינייך הטבעיות. הציפויים נפגשים באמצע המרווח על מנת להסתיר את החלל שקיים בין השיניים. ציפויי חרסינה (בדרך שיטת למינייט מתאימה אולם יש גם רופאים שמבצעים ציפויים מסוג לומינירס שאינם מצריכים ברוב המקרים השחזה או השחזה מינימאלית לכל היותר) דורשים בדרך כלל שני ביקורים (מקסימום שלושה). ביקור אחד להכין את השיניים ולקחת מידות עבור הציפויים, וביקור שני (לאחר שמעבדת השיניים יצרה ושלחה את הציפויים למרפאה) שבו מתאימים ומדביקים את הציפויים לשיניים. ציפויי שיניים מחרסינה יכולים לכסות על מרווחים קטנים בין השיניים הטבעיות, אך במקרים של מרווחים גדולים התוצאה שתתקבל לא תהיה טובה. אתם לא רוצים להסתובב עם שיניים קדמיות שנראות ענקיות. רופא השיניים יוכל לשפוט מה יראה טבעי. אחרי הכל הם בוחנים המון חיוכים שונים כל יום, תסמכו על רופא השיניים שלכם שיספק לכם את הפתרון הכי טוב עבורכם. יתרונות בולטים של השיטה הם: צבע וגוון השיניים עם למינייט דומה לגוון השן הטבעית, שרידות הציפויים ארוכה והם עמידים לשחיקה. החסרונות בציפוי למינייט הם הסרת חומר שן בריא שדרוש כדי להרכיב את הציפוי (השחזת אימייל השן), ובנוסף התאמת הלמינייט רק למרווחים קטנים בלבד. עלות הטיפול נקבעת בהתאם למספר השיניים שמקבלות ציפוי, מחיר כל שן נע בין 2,200 ל- 3,000 ש״ח.

השלמת רווח בשיניים באמצעות קומפוזיט - במקרים של סגירת דיאסטמה באמצעות קומפוזיט (שרף דנטלי), החומר הקומפוזיטי מונח ישירות על גבי השיניים ללא צורך בעבודת מעבדה. רופא השיניים בונה באמצעות קומפוזיט את הצורה הרצויה. מאריכים מעט את צורת השן מכל צד של המרווח באמצעות קומפוזיט. ניתן להשתמש בקומפוזיט לכיסוי של כל השן ואז זה ייקרא ציפוי קומפוזיט. קומפוזיט מהווה גם פתרון נפוץ לשברים קטנים בקצות השיניים. סגירת רווח בקומפוזיט מתבצעת לרוב בפגישה אחת. יתרונות בולטים של סגירת רווח בשיניים באמצעות קומפוזיט הם: טיפול מהיר - במפגש אחד ניתן לסגור רווחים בין כמה שיניים, עלות נמוכה יחסית של 500 ש״ח לשן. החסרונות של קומפוזיט: דרושה תחזוקה, מערכת הקישור מחזיקה מעמד כ- 5 שנים, מתאים למרווחים קטנים בלבד.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!