background image
חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים מחוסרי שיניים
כמה עולה? תלוי בסוג התותבת
זמן החלמה- מהיר יחסית
שרידות- מספר שנים

⁨שיניים תותבות⁩

חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים מחוסרי שיניים
כמה עולה? תלוי בסוג התותבת
זמן החלמה- מהיר יחסית
שרידות- מספר שנים

שיניים תותבות מוכרות לכם כשיניים מלאכותיות, תותבות הן סוג של פרוטזה המשמשת להשלמה של שן אחת, מספר שיניים או קשת שיניים שלמה. התאמת תותבת להשלמת שיניים חסרות מסייעת למטופלים באכילה ודיבור. בנוסף, תותבת חלקית יכולה לשמור על השיניים הנותרות ולמנוע צניחה של הפנים ולשפר את הביטחון העצמי. ישנן מספר סוגים שונים של תותבות המסווגות לפי: כמות השיניים החסרות - חסר קשת שיניים חלקי או מלא, שיניים תותבות קבועות במקומן או תותבות נשלפות, תותבות נמתכות רקמה או שיניים תותבות על גבי שתלים. מבדילים בין התותבות גם לפי החומר ממנו הן מיוצרות. אם אתם מוטרדים מעלויות גבוהות, החדשות הטובות הן ששיניים תותבות הן המכשירים הפרוסטטיים בעלות הכי נגישה.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! אם בכל זאת אתם ממש חייבים תותבות תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! אם בכל זאת אתם ממש חייבים תותבות תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


סוגי שיניים תותבות

עלות התותבת תלויה בסוגה. המונח תותבות מכסה טווח רחב של שיניים מלאכותיות. תותבות יכולות לשמש להשלמת שן חסרה אחת, במקרה זה יונחו ווים על שיניים סמוכות ועד להחלפת קשת שלמה, במצב זה קיים בסיס אקריל ומעליו סט של שיניים.

תותבת שלמה - אם נותרתם ללא שיניים בקשת, בעקבות חבלה, זיהום, מחלת חניכיים חמורה או מצב רפואי, אתם תזדקקו לתותבות שלמות להחלפת השיניים החסרות. במקרה של תותבת שלמה השיניים המלאכותיות מקובעות לפלטה המונחת על החניכיים וגג הפה (החיך) במקרה של הלסת העליונה. הפלטה יכולה להיות מאקריל בצבע חניכיים וחלקה הפנימי עשוי להיות ממתכת. הפלטה מוארכת בצידיה מעבר לקצה הרכס המחוסר שיניים כך שהרכס אינו נחשף בחיוך. כאשר בסיס התותבת מותאם היטב נוצר ואקום טבעי המחזיק את התותבת במקומה. אולם עם הזמן העצם עוברת שינויים בצורתה והפלטה בסופו של דבר הופכת למשוחררת. ניתן להשתמש בדבק להחזקת התותבת באופן זמני כאשר התותבת משתחררת, אך אם חווים השתחררות של התותבת בתדירות גבוהה, זהו ככל הנראה סימן שצריך לחדש או להחליף את התותבת.

תותבת חלקית להוצאה (תח״ל) - בשיניים תותבות חלקיות ישנם ווים המונחים על גבי שיניים נותרות והם נראים לעין. תותבות חלקיות נמצאות בשימוש כאשר קיימות בפה שיניים טבעיות בריאות. השיניים שעליהן יונחו הווים עוברות הכנה כדי ליצור מקום להנחת הוו. הן השיניים המלאכותיות והן החניכיים מותאמים מבחינת צבע אל השיניים והחניכיים בפיך. על אף שהווים מתוכננים להיות בלתי מורגשים ככל הניתן, קיימת אפשרות שהם יראו בעת דיבור, כתלות בעמדתם. הווים יכולים להיות מיוצרים מחומר בצבע השן, אך ווים אלו אינם חזקים כמו ווים מתכתיים.

שיניים תותבות נשלפות - תותבות מסורתיות מיועדות להיות נשלפות. תותבות שלמות צריכות להיות מוסרות במשך הלילה לניקוי. רופא השיניים יוכל להנחות אותך בנוגע לתהליך הניקוי של תותבות. העובדה שהתותבות הן נשלפות, מצביעה על כך שהן עשויות להישלף ממקומן בייחוד בעת אכילת מזונות הדורשים כוח לעיסה מוגבר. לכן רופא השיניים ממליץ בדרך כלל להימנע ממאכלים קשים ודביקים. חלק מהמטופלים בוחרים להשתמש בדבק להחזקת שיניים תותבות באופן בטוח יותר במקומה. דבק זה עשוי לאפשר אכילת מאכלים נוספים אך הנחת הדבק עשויה להיות תהליך מלכלך ומייגע.

תותבות על גבי שתלים - שתלים מהווים דרך רב-גונית להחלפת מספר שיניים חסרות. שתל דנטלי הינו בורג מתכתי אשר מוחדר אל עצם הלסת כדי להוות ייצוב בדומה לשורש של שן. לאחר מכן, כתר מלאכותי / גשר או תותבת מונחים על גבי השתלים. במצבים מסוימים ארבעה שתלים בלבד יכולים לתמוך בתותבת על גבי שתלים. תותבות קבועות אשר מוברגות אל השתלים מפיגות את החשש של מטופלים רבים. חשש משליפת התותבת ממקומה בעיקר בלסת התחתונה, שם אין תמיכה מרובה לתותבת כדי להחזיקה במקומה. שיקום פה מלא על גבי שתלים דורש בדרך כלל 8-10 שתלים והינו האופציה הכי יקרה. לעומת זאת תותבת על גבי שתלים יכולה להיות מונחת על 4-6 שתלים בלסת דבר ההופך אותה לאלטרנטיבה נגישה יותר כלכלית לעומת שיקום פה מלא על גבי שתלים.

תותבת על - תותבת על הינה תותבת המונחת על גבי שתלים או שאריות של שורשי שיניים. תותבת על, מחוברת בעזרת מוט מתכתי אל השתלים או בעזרת מחברים כדוריים המצויים על גבי כל שתל. בחלק מן השיטות התותבת קבועה במקומה ובחלק מן השיטות היא נשלפת בעזרת מערכת “כפתורים” (snap on) וניתן לנקות אותה כמו תותבות מסורתיות. ניתן לקבע תותבת על ידי שני שתלים בלבד אך לא תהיה לכך את אותה השלכה מבחינת חוזק לעיסה כמו במקרה של ארבעה שתלים ומעלה. השימוש בשני שתלים בדרך כלל משמש בשיטת ה “כפתורים” (snap on).

שיניים תותבות זמניות (תותבת מיידית) - החניכיים והרקמה משתנים במהרה לאחר עקירות. אם נעקרו שיניים מזוהמות, ייתכן ורופא השיניים ירצה לחכות מספר שבועות או חודשים בטרם לקיחת מידות ליצירת תותבת. זמן זה דרוש לאחר העקירה ועל מנת שהרקמה תחלים ותתייצב. מטופלים אשר חסרה להם שן באזור בולט לא ירצו להסתובב עם חסר לאורך זמן. לכן ניתן להתאים תותבת זמנית לאחר העקירה. תותבת זו מכונה גם תותבת מיידית.

חומרים לייצור שיניים תותבות - השיניים המלאכותיות עצמן יכולות להיות מיוצרות מאקריל, מתכת מכוסה אקריל או חרסינה. השימוש באקריל הוא הנפוץ ביותר כיום בשל עמידותו. חרסינה יכולה להראות טבעית יותר אך היא יקרה יחסית והיא אף בעלת משקל גבוה יותר לעומת התותבת מאקריל. בסיס התותבת של תותבת שלמה הינו 100% אקריל אולם ייתכן שהתותבת תחוזק גם באמצעות מתכת. לעומת זאת בתותבות חלקיות הבסיס הינו מתכתי וזאת כדי לתת חוזק ועמידות. בתותבות חלקיות החלקים המתכתיים מוסתרים בגג הפה (החיך) או מאחורי השיניים למעט הווים המונחים סביב שיניים קיימות.

שיניים תותבות גמישות - אופציה פופולרית של שיניים מלאכותיות היא תותבות גמישות כמו valplast. תותבות אלו אינן קשיחות כמו תותבות מסורתיות המיוצרות מבסיס אקרילי והן בעלות נפח קטן יותר. בשל כך, קל ללבוש אותם והן פחות מפריעות לדיבור. היתרונות של תותבות גמישות הם: חומר עמיד, חומר רך ועדין עם החניכיים, היעדר ווים מתכתיים נראים לעין, מיוצרת מחומר רזיני שקוף ולכן משתלבות עם צבע החניכיים הטבעי, תותבת דקה ובעלת משקל קל ולכן ההשפעה על הדיבור פחותה. תותבות גמישות הן יקרות יותר לעומת תותבות מסורתיות, אך הן עדיין מהוות אלטרנטיבה זולה יותר לעומת שתלים דנטליים. תותבות גמישות הן תותבות חלקיות בלבד והן אינן מיוצרות עבור תותבות שלמות.


⁨שיניים תותבות⁩

החיים עם תותבות

נוחות - מייצרים שיניים תותבות המותאמות במיוחד לפי מידותיך כך שהן צריכות להיות נוחות. לעיתים לוקח זמן להסתגל אליהן, בייחוד בעת אכילה. יחד עם זאת, יש לזכור כי עצם הלסת והחניכיים משתנים עם הזמן בייחוד בעת חסר שיניים, ואילו צורת התותבת אינה משתנה עם הזמן, כך שהתותבת תהפוך להיות לא נוחה. עדיף ליצור תותבת חדשה מאשר לסבול בשקט. אם התותבת אינה מותאמת במשך זמן רב, עשויים להיווצר פצעי לחץ וזיהומים.

ניקוי ותחזוקה - הסטראוטיפ שעולה לנו לראש כאשר אנו חושבים על שיניים תותבת הוא של שיניים מלאכותיות בכוס מים, הוא לא כדי לנקות אותם אלא כדי לשמור עליהן מהתייבשות במהלך הלילה כדי שלא יאבדו את צורתם. כדי לנקות את התותבת ניתן להניח תמיסת ניקוי במים המותאמת לסוג התותבת שלכם. יש לעקוב אחר הנחיות רופא השיניים לגבי הסרת התותבת ונקיונה. יש לנקות את התותבת כל יום. רופא השיניים יראה לכם כיצד עושים זאת באמצעות מברשת מיוחדת. במקרה של תותבות חלקיות לא בהכרח צריך להסירן כל פעם שמצחצחים שיניים, אך קל יותר להסיר שאריות מזון אם רואים מה עושים. במקרה של תותבות חלקיות כאשר לא מנקים אותן בצורה מתאימה, הסיכון למחלת חניכיים ועששת עולה, בנוסף מתפתח ריח רע בשל חיידקים הנצמדים אל התותבת. כמו כן, ניקוי התותבת מפחית סיכון להכתמתה.

שרידות של תותבות - שלושה סימנים שמשמעותם צריך להחליף את התותבת: שברים או סדקים בתותבת, שחיקה ובלייה כללית כמו ארוזיה או הכתמה ושינויים בצורת הפה כך שהתותבת אינה מותאמת – לרוב תותבות מסורתיות מחזיקות כ- 5 שנים אם הן מתוחזקות בצורה טובה. מומלץ לבקר אצל רופא השיניים ליצירת תותבת חדשה לפני שהתותבת הישנה נעשית משוחררת מידיי או לא נוחה. לעיתים ניתן לבצע ריפוד לתותבת במקום להחליפה.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!