background image
חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים עם מחסור בשיניים
כמה עולה? תלוי בכמות השתלים
זמן החלמה- מהיר יחסית
שרידות- עשרות שנים

שתלים דנטליים

חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים עם מחסור בשיניים
כמה עולה? תלוי בכמות השתלים
זמן החלמה- מהיר יחסית
שרידות- עשרות שנים

שתלים דנטליים הם שורשי שיניים מלאכותיים התומכים בשיקום המחליף שן או שיניים חסרות, ומסייעים למנוע או לעצור אובדן עצם. שתלים דנטליים נחשבים לחלק מרפואת שיניים משקמת אך גם כרפואת שיניים קוסמטית. אנשים אשר איבדו את שיניהם עשויים להימנע מלחייך או לקיים שיחות חולין. נוסף על כך, ייתכן והם יחוו לעיסה לא רגילה, אובדן שן עשוי להשפיע באופן שלילי על הרגלי אכילה ולגרום לבעיות משניות כגון תת-תזונה. על ידי החלפת שורשי השיניים החסרות, שתלים דנטליים מספקים חוזק ויציבות הדרושים לאכילת המאכלים האהובים מבלי לחוות קשיים בלעיסה. נוסף על כך שתלים דנטליים מגרים ושומרים על עצם הלסת ומונעים אובדן עצם, אשר שומר על מבנה הפנים. אובדן שיניים המצריך השתלות שיניים מתרחש בשל: עששת, כישלון טיפול שורש, מחלת חניכיים (פריודונטיטיס), חבלה, שחיקה ובלייה מוגזמת ופגמים מולדים.

כדי לקבוע אם שתלים דנטליים מתאימים עבורך, קבעו ייעוץ עם רופא השיניים, כירורג פה ולסת או פריודונט ו/ או מומחה לשיקום אם נדרש. בעת הייעוץ הרופא יבחן את חלל הפה, השיניים והחניכיים ויעריך את צפיפות וכמות העצם. רוב הסיכויים שהבדיקה תערב צילומי רנטגן והדמיית CT. כדי לקבוע שיש מספיק עצם כדי למקם שתלים והיכן בדיוק למקמם.

בהתבסס על מצב הרקמות האוראליות, רמת ההיגיינה האוראלית והרגלים נוספים, רופא השיניים יקבע את תכנית הטיפול המתאימה עבורכם. חלק מהמטופלים שאין להם עצם או רקמת חניכיים מספקת עשויים להזדקק להשתלת חניכיים או עצם או שימוש בשתלים דנטליים בעלי קוטר קטן (מיני שתלים). כתלות בסיטואציה הספציפית, רופא השיניים יעריך כמה זמן יארוך התהליך וכמה פגישות ידרשו כדי שתדעו למה לצפות בכל שלב. כמו כן במהלך הייעוץ יעלו אופציות אלחוש וסדציה בעת הצורך. המחיר המשוער של התהליך ידון בפגישה זו. עלויות עשויות להשתנות משמעותית כתלות בטיפול הנדרש.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


סוגי שתלים דנטליים

יותר מ- 60 חברות מייצרות שתלים דנטליים או חומרים המשמשים לשיקום על גבי שתלים. כתוצאה מכך, לרופא השיניים יש מגוון אופציות כדי לפתור את הצרכים של הספציפיים של כל מטופל. אולם, דעו שאם אתם עוברים השתלה אצל רופא אחד, אך הולכים לרופא אחר לצורך שיקום ייתכן ולרופא השני לא יהיו הכלים או הנסיון המתאים עם החומרים בהם בחר להשתמש הרופא הראשון! שתלים דנטליים מחולקים לקטגוריות בהתבסס על סוג הפרוצדורה שהתרחשה: שלב אחד או שני שלבים.

השתלה דו-שלבית - תהליך זה כולל ניתוח להחדרת השתל בעצם הלסת וסגירת רקמת החניכיים מעל השתל. לאחר מספר חודשי החלמה ניתוח קטן מבוצע על מנת לחשוף את השתל ולחבר אליו מאחזת (בסיס) ועליה כתר זמני.

שתלים אנדואוסטלים - שתלים אנדואוסטליים הם הסוג הכי נפוץ המשמש בתהליך השתלה דו-שלבית. שתלים דנטליים אלו ממוקמים כאלטרנטיבה לשיקום באמצעות גשר דנטלי או תותבת. שתלים אלו כוללים סוגים מתברגים, צילינדריים או שתלים עם להבים.

השתלה בשלב אחד - השתלה בשלב אחד כוללת ניתוח להחדרת שתלים אל עצם הלסת כאשר החלק העליון אינו מכוסה ברקמת חניכיים, אלא נמצא בגובה החניכיים, אל החלק העליון של השתל מחברים כיפת ריפוי נראית לעין. במקרה זה לאחר מספר חודשים ניתן לחבר מאחזת ועליה כתר זמני מבלי להידרש לניתוח חשיפה על מנת לחשוף את ראש השתל.

שתלים סאב פריאוסטלים - שתלים אלו ממוקמים מתחת לחניכיים על גבי עצם הלסת. שימוש בשתלים אלו כיום הוא נדיר. שתלים אלו שימשו בעיקר לתמיכה בתותבת מקרים של מטופלים עם גובה עצם לא מספק.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


ציפויים וקונקטורים של שתלים דנטליים

ציפוי שתלים דנטליים - על אף שרוב השתלים מיוצרים מטיטניום, פני השטח המשפיעים על אינטגרציה לטווח ארוך ויציבות הטיפול עשויים להשתנות. פני שטח יותר פורוטיים תורמים ליותר עצם להיות במגע עם פני שטח הטיטניום. פני שטח אחרים כוללים משטחים שעברו התזת חול (סאנדבלסטינג) או צריבה באמצעות חומצה, חספוס פני שטח, יצירת מיקרו חריצים, ציפוי בספריי פלסמה, ציפוי של הידרוקסיאפטיט, או זירקוניה.

קונקטורים (מחברים) - ניתן לסווג שתלים לפי צורת או סוג הראש שלהם. לכל סוגי השתלים צריך לחבר או להבריג מאחזת (בסיס). לצורך מטרה זו ישנם שלושה סוגי חיבורים:

הקס (משושה) פנימי – הקס פנימי הוא פתח בראש השתל אליו המאחזת מתברגת.

הקס (משושה) חיצוני - חיבור זה נמצא על ראש השתל.

הקס מתומן פנימי – חיבור בצורת מתומן עם פתח ראש השתל שאליו מתחברת המאחזת.


גדלים של שתלים

דרך נוספת לקטלג ולסווג שתלים דנטליים היא על בסיס גודלם (נקרא גם פלטפורמה), אשר מכתיב היכן בפה ניתן להשתמש בהם. אולם כל מקרה הוא שונה, וכמות וגודל העצם הקיימת מכתיבה את השימוש בגודל.

פלטפורמה סטנדרטית - שתלים בעלי פלטפורמה סטנדרטית נעים בין קוטר של 3.5 מ”מ לקוטר של 4.2 מ”מ. שתלים אלו הם בדרך כלל קצרים יותר וצרים יותר ומשמשים בדרך כלל להשתלות שיניים בקדמת הפה.

פלטפורמה רחבה - קוטר השתלים בפלטפורמה רחבה נע בין 4.5 מ”מ ל- 6 מ”מ והם משמשים בעיקר באזור האחורי של הפה.

מיני שתלים או שתלים צרים - קוטר שתלים אלו נע בין 2 מ”מ ל- 3.5 מ”מ והם משמשים בעיקר מטופלים שאין להם מספיק עצם כדי למקם שתל גדול יותר, או כאשר צפיפות העצם אינה מספקת. לעיתים הם משמשים לתמיכה בתותבת זמנית בעת ההמתנה לאוסאואינטגרציה של שתלים קונבנציונליים.


כיצד מתקינים שתלים דנטליים?

לפני הטיפול - מחלות בחלל הפה צריכות להיות מטופלות לפני ששוקלים השתלת שיניים. הבעיות הכי נפוצות הן עששת ומחלת חניכיים. אם אתם מעשנים, רופא השיניים (ולא רק הוא) ימליץ לכם להפסיק לעשן, מעשנים נמצאים בסיכון גבוה לכישלון שתלים. עישון יכול להשפיע על תהליך האוסאואינטגרציה - תהליך שבו עצם הלסת מתחברת אל השתל ומעגנת אותו. ברגע שרופא השיניים קבע שפיכם בריא מספיק לטיפול, הטיפול יכול להתחיל.

תהליך החדרת השתל - כיום קשה להבדיל בין שתלים דנטליים לשיניים טבעיות. התרומה למראה מגיעה מהחיבור בין השתל לעצם. השתלה מבוצעת לרוב בפגישה אחת אך דורשת תקופה של אוסאואינטגרציה. האוסאואינטגרציה- התהליך שבו עצם הלסת מתחברת אל השתל ומעגנת אותו. משך הזמן הדרוש לאוסאואינטגרציה (איחוי) נע בין 6 שבועות ל- 6 חודשים כדי שהשתל יעוגן וההחלמה תסתיים. ברגע שהסתיים תהליך ההחלמה והאוסאואינטגרציה הרופא יכול להתחיל בשיקום באמצעות כתר/ גשר. אם לא התרחשה אוסאואינטגרציה השתל יכשל.

השתלה להשלמת שן חסרה יכולה להתרחש בכל עת לאחר גיל ההתבגרות או כאשר העצם סיימה את גדילתה והתפתחותה. מצבים רפואיים מסוימים כגון סוכרת פעילה, סרטן או מחלה פריודונטלית עשויים לדרוש טיפולים נוספים לפני שיהיה ניתן לבצע השתלה.

הכנת עצם הלסת להשתלה: שתל דנטלי לרוב מיוצר מטיטניום, ואליו מתברג השיקום. חור פיילוט בעל קוטר קטן נקדח ברכס המחוסר שיניים על מנת להחדיר את שתל הטיטניום. כדי להימנע מפגיעה במבנים חשובים כגון התעלה של העצב inferior alveolar בלסת התחתונה רופא השיניים צריך להיות מיומן ובעל הכשרה מתאימה כדי לקדוח במקום ובעומק הנכון. במקרים רבים רופאי שיניים משתמשים בסדי הכוונה כירורגים המיוצרים על בסיס ה- CT בעת החדרת השתלים.

מיקום: לאחר שחור הפיילוט הראשוני נקדח במקום המתאים בלסת הוא מורחב באיטיות כדי לאפשר את הנחת השתל. ברגע שהשתל במקומו, מונח בורג כיסוי ורקמת החניכיים מוחזרת למקומה ונתפרת מעל השתל כדי לאפשר לאתר להחלים ולאוסאואינטגרציה להתרחש. לאחר 4-6 חודשים של החלמה רופא השיניים יבצע חשיפה של השתל על מנת לחבר מאחזת (בסיס) עליו יונח השיקום. בחלק מהמקרים המאחזת מותאמת בשלב הראשוני של התהליך. כאשר המאחזת מחוברת ניתן לייצר ולהתאים כתר זמני או סופי. לעיתים כתר סופי יכול להיות מיוצר ומותאם באותו היום שבו המאחזת מותקנת במקום. כתר זמני מהווה תבנית סביבו החניכיים גדלות ומתעצבות בצורה טבעית. התהליך מושלם כאשר הכתר הזמני מוחלף בכתר קבוע.


שתלים דנטליים

התאוששות, מעקבים ותחזוקה

החלמה לאחר שתלים דנטליים תלויה במספר גורמים, אחד מהם תלוי בסוג ההשתלה המבוצעת. אולם באופן כללי, ברגע שהשתל ממוקם, שמירה על הרגלי היגיינה אוראלית קפדניים מסייעת להבטיח אוסאואינטגרציה טובה. אי שימוש בחוט דנטלי וצחצוח באופן יומי תורמת לכישלון הטיפול. זיהום יכול להתרחש אם אזור וסביבת השתל אינם מנוקים באופן מתאים. עישון גם כן תורם לאחוזי כישלון גבוהים ומומלץ להימנע מעישון לאחר השתלה. אם שיקומים זמניים ממוקמים, חשוב לנקות אותם כמו את שאר השיניים הטבעיות בפיכם, על מנת שההחלמה תהיה הכי טובה שניתן.

לאחר תהליך הניתוח הראשוני, תיתכן אי נוחות. נפיחות של החניכיים והפנים עשויה להתרחש, כמו גם דימום מינורי וחבורות באזור ההשתלה. רופא השיניים יספק לכם מרשם למשככי כאבים. במשך 5-7 ימים לאחר השתלת שיניים, מומלץ לדבוק בדיאטה הכוללת מאכלים רכים. אם קיימים תפרים תצטרכו להגיע אל הרופא כדי להסירם, אולם לרוב נעשה שימוש בתפרים הנספגים באופן עצמי ואין צורך להסירם.

החלמה מניתוח החדרת שתלים דנטליים עשויה לארוך עד 6 חודשים, והתאמה של כתרים עשויה לארוך עד כחודשיים. מסגרת הזמנים תלויה ושונה בכל מקרה כתלות בטיפולים הספציפיים. נקבעות פגישות מעקב לאחר ההשתלה כדי לבחון את ההתקדמות. אם מתחזקים שתלים כמו שצריך הם יכולים לשרוד בפה עד סוף חייכם.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!