background image
חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים מחוסרי שיניים
כמה עולה? תלוי בכמות השתלים
זמן החלמה- מהיר יחסית
שרידות- עשרות שנים

תותבת על שתלים

חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים מחוסרי שיניים
כמה עולה? תלוי בכמות השתלים
זמן החלמה- מהיר יחסית
שרידות- עשרות שנים

אם אתם סובלים מחוסר של שיניים בפה, דעו שחשוב מאוד להשלים את השיניים החסרות. ישנן מגוון דרכים להשלים שיניים חסרות, חלקן יותר יקרות וקבועות וחלקן יותר זולות וזמניות. איפשהו בטווח היקר יותר והקבוע יותר נמצאות תותבות על גבי מחברים (מצמדים), המכונות תותבות מסוג “Snap on”. תותבת על גבי מחברים מחייבות השתלת שיניים בכל לסת שבה תותקן התותבת. לאחר מכן התותבות יוחזקו במקומן באמצעות “כפתורים” (מחברים) המחוברים אל השתלים ומתחברים אל התותבת. תוכלו לאכול ולשתות עם התותבות, אך בדרך כלל מסירים את התותבת בלילה. במאמר זה נסקור מספר שיטות באמצעותן מתקינים תותבות על שתלים כולל שיטות כגון דולדר בר ותותבות על תיקתקים מסוג Ball Attachment.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מהן תותבות על שתלים המוחזקות באמצעות מחברים?

תותבות על שתלים המכונות “Snap on” - “כפתורים” הן שיניים מלאכותיות המוחזקות במקומן בפה באמצעות שתלים דנטליים. השימוש בתותבות הללו מצריך מספר מועט של שתלים, לעיתים אפילו שני שתלים בלבד. במקרים רבים אם עצם הלסת שלכם אינה חזקה מספיק עבור שתלים דנטליים סטנדרטיים ניתן להתקין בה מיני שתלים דנטליים במקום.

תותבות “Snap on” נחשבות לחלופה טובה יותר לעומת תותבות סטנדרטיות, המצריכות לעיתים שימוש בדבק השומר אותן במקומן בפה. אולם העובדה כי נדרשת השתלת שיניים כדי לחבר תותבות על גבי מחברים, הופכת את ההליך ליקר יותר מאשר התקנת שיניים תותבות רגילות ולמרות הכל זו עדיין אופציה זולה יותר לעומת שיקום פה מלא על גבי שתלים וגם לעומת השתלת שיניים אול און 4 כך שלמעשה זוהי סוג של אופציית ביניים מבחינת מחיר להשלמת משנן חסר.

קל להתבלבל בין תותבות “Snap on” לעומת תותבות קבועות על שתלים, אך יש מספר הבדלים עיקריים. תותבות קבועות על גבי שתלים מצריכות קיבוע שתלים בלסת ולאחר מכן התאמת התותבות לשתלים. את התותבות הקבועות לא תוכלו להסיר לבד, רק רופא שיניים יוכל להסיר תותבות קבועות אם דרוש תיקון, החלפה או ניקוי. גם שיטת All on 4 היא סוג של שיניים תותבות קבועות (תותבות מוברגות על שתלים). תותבות על שתלים מסוג “Snap on” לעומת זאת, משתמשות גם כן בשתלים לייצוב התותבת, הן לבישות כל היום כולל בעת אכילה, אולם חובה להסירן בלילה ואין צורך ברופא שיעשה זאת.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


תותבות על מחברים לעומת תותבות סטנדרטיות

כאשר אתם שוקלים את האפשרויות הקיימות להשלמת שיניים חסרות והשבת החיוך, תתקלו במגוון אפשרויות וטווחי מחירים. בצד אחד של הספקטרום תמצאו אופציות שהן בעיקר קוסמטיות ובצידו השני תמצאו אופציות שמחקות בקירוב שיניים טבעיות. ככל הנראה תמצאו שהאופציות הקוסמטיות הן בדרך כלל זולות בהרבה לעומת אופציות שהם גם קוסמטיות וגם פונקציונליות. האופציות הקוסמטיות הזולות יותר כוללות פתרונות כמו ציפויי שיניים נשלפים שמתלבשים על גבי השיניים הטבעיות, ומשפרים את מראה החיוך. בצד השני של הספקטרום ישנם שתלים דנטליים - אשר כוללים בורג המוחדר לעצם הלסת התופס את מקומו של שורש השן החסרה. על גבי השתל מונחת מאחזת (בסיס) אליה מתחבר הכתר שמחליף את כותרת השן החסרה.

תותבות על גבי מחברים נופלות איפה שהוא בצד של השתלים בספקטרום, כיוון שהם אומנם לא יציבות וקבועות כמו שיקום פה מלא על גבי שתלים, אך הן נחשבות פתרון הרבה יותר טוב מאשר פתרונות קוסמטיים בלבד. תותבות סטנדרטיות לא מערבות שתלים ומוחזקות במקומן בפה פעמים רבות באמצעות דבק. אם התותבות הן איכותיות הן יסייעו לך בדיבור ובאכילה כמעט נורמלית, כך שהן אופציה טובה יותר מאופציה אסתטית בלבד, אך הן לא טובות כמו הפתרונות הכוללים שתלים.


תותבות על שתלים לעומת תותבות נתמכות שתלים

הן תותבות מוחזקות על גבי שתלים והן תותבות נתמכות שתלים נחשבות לאפשרות טובה יותר לעומת שיניים תותבות נשלפות המצריכות דבק שמקבע אותן למקומן. תותבות המוחזקות על גבי שתלים כוללות תותבות “Snap on” המצריכות שני שתלים (כולל גם מיני שתלים) תורמות לדיבור ואכילה בצורה טבעית יותר, ומסייעות חלקית לעצור את ספיגת העצם שמתרחשת בעת אובדן שיניים.

תותבות נתמכות שתלים בדרך כלל דורשות מספר רב יותר של שתלים, שיספגו חלק גדול יותר מכוח הלעיסה. תותבות נתמכות שתלים טובות יותר במניעת ספיגת עצם לעומת תותבות המוחזקות על גבי שתלים, והן גם יקרות יותר. שיקום מסוג “הכל על 4” הם דוגמא לתותבות נתמכות שתלים.


תותבת על שתלים

יתרונות וחסרונות של תותבות המוחזקות על שתלים

יתרונות: מסייעות להשיב יכולות דיבור ואכילה נאותות, יותר יציבות משיניים תותבות סטנדרטיות, אסתטיקה משופרת לעומת תותבות סטנדרטיות, שתלים מסייעים לעצור הידרדרות של ספיגת עצם הלסת.

חסרונות: - אחת מהחלופות היותר יקרות להשלמת שיניים חסרות, דרוש ניתוח, לא פתרון טוב כמו שיקום בשיטת אול און 4 או שיקום סטנדרטי על גבי שתלים.


כיצד מתקינים תותבות על שתלים

רופא השיניים יקבע אם עצם הלסת שלכם מספיק חזקה כדי לתמוך בשתלים. אם אין מספיק עצם בלסת תזדקקו קודם כל להשתלת עצם, והחניכיים שלכם יידרשו להחלים לפני השלב הבא. לאחר מכן הכירורג או הפריודונט יחדירו שתלים דנטליים לעצם הלסת. ההחלמה אורכת כחודשיים עד שישה חודשים, עד שעצם גדלה סביב השתלים והם מוחזיקם ביציבות במקומם. תוכלו להשתמש בתותבות מיידיות בעת ההמתנה. לעיתים יש צורך בניתוח נוסף כדי לחבר את המחבר לשתלים, המחבר הוא הבסיס עליו תונח התותבת. לאחר ההחלמה מהניתוח, שאורכת כשבוע - שבועיים תוכלו לקבל את התותבות “snap on”. להלן שתי תותבות המוחזקות על שתלים:

תותבת תיקתקים על שתלים (Ball Attachment) - תותבת שמחברים לרוב לשני שתלים דנטליים באמצעות חיבור כדורי (תיק-תק או מצמד כדורי). מתקינים על התותבת מתאם שמתחבר לכדור המחובר על השתל ובאופן הזה התותבת יושבת היטב במקום, אין לחץ על החניכיים וגם התותבת לא מתחלקת מהפה. את התותבות הכדוריות אפשר להוציא באופן עצמאי לצורך ניקוי. פחות משתמשים בתותבת כזו היום.

תותבת מסוג דולדר בר (Bar Reconstruction) - תותבת שמחברים לשניים עד ארבעה שתלים המקושרים בעזרת מוט מתכתי שמהווה סוג של מסילה לתותבת. תותבת שיניים דולדר בר מתאימה למטופלים שצריכים שיקום בלסת התחתונה על מנת שזו תספוג היטב את כוחות הלעיסה של השיניים הטבעיות של הלסת העליונה. תותבת דולדר בר מחזיקה היטב במסילה בצורה נסתרת (בשונה מהלווים שמחזיקים שיניים תותבות אחרות) ולכן רמת האסתטיקה באמצעות תותבת שיניים דולדר בר היא גבוהה מאוד. תותבת דולדר בר על שתלים אפשר להוציא באופן עצמאי לצורך ניקוי.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!