background image
חשוב לדעת

מי מתאים? מטופלים המעוניינים בהליך מהיר
כמה עולה? תלוי בכמות השתלים
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- קבועות לעשרות שנים

אול און 4

חשוב לדעת

מי מתאים? מטופלים המעוניינים בהליך מהיר
כמה עולה? תלוי בכמות השתלים
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- קבועות לעשרות שנים

אם חסרות לכם מספר שיניים בכל לסת או שכל השיניים בפה, ייתכן ותרצו לשקול הליך שנקרא שתלים בשיטת ״הכל על 4״ או אול און 4 (All on 4). עלות שיקום פה מלא באמצעות שתלים דנטליים עשויה להיות גבוהה במיוחד, לכן אם אתם מחפשים דרכים לחסוך בהוצאה, המדריך הבא הוא עבורכם. שיקום על גבי שתלים בשיטת אול און 4 עולה פחות לעומת שיקום פה מלא על גבי שתלים כיוון שנדרשים הרבה פחות שתלים לעומת שיטות מסורתיות. במאמר זה נסקור את השאלות שוודאי יש לכם לגבי שיטת אול און 4.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מהי שיטת אול און 4?

שיטת אול און 4 היא סימן היכר רשום תחת חברת Nobel Biocare, בטכניקה זו משקמים משנן חסר באמצעות פחות שתלים לעומת השיטה המסורתית. לטכניקה זו יש שלושה מאפיינים:

  1. מספר מועט של 4 שתלים בכל לסת - בשיקום פה מלא על גבי שתלים בשיטה המסורתית נדרשים 8-10 שתלים בלסת, בשיטה זו משתמשים רק ב- 4 שתלים, לעיתים נדרשים 5-6 שתלים בלסת העליונה בשל צפיפות עצם נמוכה.
  2. השתלים האחוריים ממוקמים בזווית ליצרית חוזק אופטימלי - במקום שהשתלים יוחדרו בצורה אנכית, השתלים האחוריים מושתלים בזווית של 30-45 מעלות. זוויות זו מפחיתה את הצורך בהשתלת עצם, ואפילו מטופלים שסבלו מאובדן עצם עשויים להיות מתאימים לשתלים בשיטת אול און 4 מבלי להידרש לתהליך היקר והארוך של השתלת עצם.
  3. היכולת להתאים שתלים ביום אחד - מאפיין זה גרם לרבים לכנות שיטה זו “שתלים ביום אחד” או “חיוך ביום אחד”. זהו שיפור דרסטי לעומת השיטה המסורתית שבה יכול לקחת שישה חודשים או יותר להשלמת התהליך, כולל תהליך החלמה ארוך בכל שלב.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


יתרונות וחסרונות של שיטת אול און 4

יתרונות - שיטה זו בעלת מספר יתרונות לעומת שיטות מסורתיות של שתלים או תותבות נשלפות, כולל: טיפול וזמן החלמה קצר, שתלים ממוקמים באותו היום של העקירה, תמיכה יציבה וטובה לכתרים או גשרים, שיקום קבוע במקום, אין צורך להסירו כדי לנקות, לא מחליק או יוצא מהפה כמו תותבות נשלפות, מתאים למטופלים עם אובדן עצם, זול יותר לעומת שיטות מסורתיות שדורשות 8-10 שתלים בכל לסת.

חסרונות - כמובן שלשיטה זו יש גם בעיות, בין היתר: התוצאות עשויות להיות פחות טובות לעומת שתלים דנטליים מסורתיים, חלק מהאנשים חווים בעיות של יריקה או שריקה בעת דיבור, חלק מרופאי השיניים רואים בשיטה זו קיצור דרך להשלמת שיניים בצורה נאותה, אם שתל אחד נכשל זה עשוי לסכן או ליצור בעיות לכלל השיקום, השיקום משלים גם את החניכיים ועשויים להרגיש שהשיקום תופס נפח גדול מדי בפה.


אול און 4 לעומת תותבות

שתלים בשיטת אול און 4 לעיתים מכונים בטעות גם “תותבות על 4”. ככל הנראה כיוון שהשיטה המסורתית להשלמת קשת שלמה חסרה היא באמצעות תותבות נשלפות הכוללות בסיס אקרילי בצבע החניכיים ושיניים מחומר רזיני (חומרי דבק) או חרסינה.

שיקום פה מלא על גבי שתלים מרגיש טבעי בהרבה לעומת שיניים תותבות מסורתיות. תותבות מונחות על גבי החניכיים ומוחזקות במקומם באמצעות ואקום בלבד או בתוספת דבק דנטלי. תותבות שמותאמות בצורה טובה לא אמורות להזדקק לדבק. אולם העצם התומכת נספגת ומתכווצת עם הזמן, בייחוד כאשר אין שיניים שישמרו על העצם בעמדתה, דבר אשר מוביל לשינויים בצורת העצם ולכן התותבות משתחררות. משמעות הדבר היא שיש להחליף תותבות כל מספר שנים כדי להימנע מאי נוחות ובעיות באכילה.

תותבות נשלפות מיוצרות בהתאמה מיוחדת לפה של כל מטופל. תותבת בלסת עליונה מכסה גם את גג הפה (החיך), ואילו תותבת תחתונה היא בצורת פרסה כדי לאפשר מקום ללשון. כדי לנקות את התותבות חייבים להסיר אותם מהפה ואף מסירים תותבות בדרך כלל גם למשך הלילה.

לעומת זאת בשיטת אול און 4 השיקום קבוע במקומו ואמור לפעול כמו שיניים טבעיות מבחינת מראה, לעיסה ונוחות. אין סיכוי שהשיקום יתנתק מהמקום בעת דיבור או אכילה. על אף שהשיקום כולל שיניים שאחוזות בחניכיים מלאכותיות, זה מכסה רק חלק מהחניכיים האמיתיות בהשוואה לתותבת. המעבר מוחבא הרחק מאחורי ומתחת לשפתיים כך שהוא לא יבלוט בעת חיוך. לשיניים תותבות יש יתרון מובהק מבחינת מחיר על פני כל סוג של שתלים, אך יש להחליפן כל 5 שנים בממוצע.

ישנה שיטה המהווה שיטת ביניים בין תותבות נשלפות לשיקום על גבי שתלים בשיטת אול און 4 הנקראת תותבות על גבי מחברים ומכונה תותבות “snap on”. במקרה של תותבות “snap on” הן בדרך כלל דורשות פחות מ- 4 שתלים, דבר המעניק פחות ביטחון ויציבות לשיקום לעומת שיטת אול און 4 אך יותר לעומת תותבות. תותבות “snap on” מוסרות כל לילה כמו תותבות רגילות.


אול און 4

שיטת אול און 4 לעומת שתלים רגילים

בשיקום פה מלא על גבי שתלים, ישנו שילוב של כתרים בודדים וגשרים נתמכי שתלים. שתלים מאפשרים למספר שיניים להיתמך בשתל אחד בכל קצה, לעומת שתל פר כתר. לכן שיטה זו דורשת כ- 8-10 שתלים לשיקום לסת שלמה.

שתי הטכניקות מערבות קידוח בעצם הלסת, אך שיטת אול און 4 דורשת פחות שתלים. מה שהופך את התהליך למהיר יותר ונוח יותר למטופל. נוסף על כך All on 4 זולה יותר באופן משמעותי, כיוון שנדרשים פחות זמן וחומרים. מלבד העלות הנמוכה יותר, היתרון הגדול של שיטת אול און 4 היא קיצור משך הטיפול. תותבות ניתן להניח מיידית על גבי השתלים, לעומת המתנה של שישה חודשים או יותר עד להחלמה בשיטה המסורתית. בדרך כלל תותבות זמניות ממוקמות ביום הניתוח, ותותבות קבועות נמסרות מספר חודשים לאחר מכן.


כיצד מתבצע התהליך?

ייעוץ ראשוני - השלב הראשון של הפרוצדורה מתחיל בייעוץ עם רופא שיניים. במהלך הייעוץ הרופא יבדוק את חלל הפה ואת הדמיית ה-CT. הדמיית ה-CT מאפשרת לרופא להעריך את התאמתכם להשתלות שיניים. רופא השיניים יבחן את כמות וצפיפות העצם כדי להעריך היכן בדיוק יוחדרו השתלים. רופא השיניים צריך לדון איתכם על החלופות הטיפוליות לפני שתתחייבו לכל טיפול שהוא. אם אתם מועמדים מתאימים והחלטת לבחור בשיטה זו, השלב הבא הוא מידות מטבע. מידות אלו נשלחות למעבדה לצורך הכנת גשר דנטלי שנראה ומרגיש כמו שיניים טבעיות.

ניתוח - אם אתם זקוקים לעקירת שיניים בטרם החדרת שתלים, בדרך כלל זה ניתן לביצוע עוד באותו היום בשיטה שנקראת העמסה מיידית של שתלים לאחר עקירות. הרופא יציע לך סדציה כדי לסייע לך להירגע במהלך הפרוצדורה. בדרך כלל תהיו מאולחשים כך שלא תרגישו כל כאב. אך אם אתם מעדיפים הרדמה כללית, שאלו את רופא השיניים שלכם לגבי אופציה זו.

לאחר שנעקרו השיניים הנותרות, הפה ינוקה ותסולק רקמה שניזוקה וחיידקים. לאחר מכן רופא השיניים יקדח שני חורים בקדמת הלסת כדי להחדיר את השתלים הקדמיים. שני חורים מאחורה, אחד בכל צד שיספקו תמיכה לקצה האחורי של הגשר. ברגע שהשתלים במקומם, הפה מנוקה שוב ומבצעים תפרים היכן שנדרש. משתמשים לרוב בתפרים שנספגים לבד לאחר שבוע - שבועיים.

ביום הטיפול או יום לאחריו יותאמו לכם שיניים חדשות. רופא השיניים ייצור “תותבת על” (תותבת הנתמכת על גבי שתלים או שורשי שיניים) זמנית, שתוחלף בשיקום קבוע לאחר מספר חודשים. לרוב, התותבת הזמנית מבוצעת מרזין שהוא חומר קל יותר אך פחות עמיד, ולכן מפעיל פחות לחץ על השתלים בזמן שהם מחלימים.

תחזוקה - מטופלים בדרך כלל חווים פצעים, נפיחות ואי נוחות כללית מספר ימים לאחר הניתוח. ייתכן ותרצו לקחת מספר ימי מחלה כדי להחלים ולהסתגל לשיניים החדשות. לאחר ביצוע שתלים בשיטת אול און 4 ייתכן ויעבור זמן מה עד שתוכלו לאכול תפוחי עץ. רופא השיניים יסביר לכם על מאכלים שלא ניתן לאכול בחודשים שלאחר הטיפול. בחודשים הראשונים ככל הנראה תדבקו במאכלים רכים שלא יפריעו לתהליך חיבור העצם אל השתלים. כמו כן יומלץ לכם להימנע מעישון ואימון גופני משמעותי לזמן מה. את השתלים צריכים לנקות בדיוק כמו שמנקים שיניים טבעיות, באמצעות צחצוח פעמיים ביום. מומלץ גם להעביר חוט דנטלי. נוסף על כך, ייתכן ותרצו להשקיע במכשיר הנקרא “סילונית” שמתאים לניקוי סביב שתלים.

ביקורת אחרונה והתאמות - כחצי שנה עד 9 חודשים לאחר הניתוח, השתלים מוכנים לקבלת “תותבת על” קבועה. תותבת זו עשויה בדרך כלל מחרסינה או מחומר עמיד ואיכותי אחר. אם תקפידו על תחזוקה נאותה שיקום זה יחזיק 20 שנה ויותר. תצטרכו לחזור לביקורות קבועות ותחזוקה אצל רופא השיניים.


ביקורות ומחקרים על שיטת אול און 4

ייתכן ואתם תוהים אם שיטת אול און 4 היא בטוחה? או כמה זמן שיטה זו תחזיק מעמד? כיוון שמדובר בטכנולוגיה חדשה יחסית, מחקרים קיימים חקרו רק 10 שנים אחורה את שיעור השרידות. התוצאות הן מבטיחות וישנה שרידות של 99.2% של השיקום למשך 10 שנים. יש סיבות טובות להאמין ששתלים אלו יכולים לשרוד 15, 20 שנה ואף יותר בהינתן ואתם מקפידים על הנחיות התחזוקה שנתן לכם רופא השיניים.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!