background image
חשוב לדעת

מי מתאים? מטופלים המעוניינים בהליך ללא כאב
כמה עולה? בהתאם לטיפולי השיניים
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- קבועות לעשרות שנים

גז צחוק למבוגרים

חשוב לדעת

מי מתאים? מטופלים המעוניינים בהליך ללא כאב
כמה עולה? בהתאם לטיפולי השיניים
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- קבועות לעשרות שנים

גז צחוק הוא סם נהדר שהופך את רוב האנשים ללבביים ורגועים ואפילו מעט מרחפים. סדציה נשאפת או נייטרוס הם חלק מהשמות הרבים שיש לטכניקת סדציה זו. מדובר בהליך שמאוד נתון לשליטה, מעלים את המינון בהדרגה כל פעם עד שתחושו בנוח. לאחר כ- 5 דקות של נשימת הגז, תחושו חמימות וערפול מתפשט בגופכם.

גז צחוק שמשמש רופאי שיניים בימים אלו הוא תרכובת של חנקן וחמצן - N20. חנקן טהור (משמש לעיתים כסם שעשוע) יכול לשמש בביטחון כאשר הוא נשאף זמן קצר בלבד, לכן משלבים עימו חמצן. כתלות בריכוז ובמשך הזמן שהגז נשאף, ניתן להשיג ארבע דרגות של סדציה:

  1. תחושת עקצוץ, בייחוד ברגליים ובידיים, ותחושת ויברציה שחולפת במהרה
  2. תחושת חמימות
  3. תחושה של אופוריה או ריחוף
  4. רמה עמוקה של סדציה, ישנונית, קושי לפתוח את העיניים או לדבר. מצב זה מצביע על כך שהריכוז הינו גבוה מידי, ולכן אנו רואים את תופעות הלוואי הללו.

בשימוש בסדציה נשאפת, רופא השיניים ירצה שתישאר בשלושת הדרגות הראשונות.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה במגוון טיפולי שיניים בהרדמה כללית, סדציה עמוקה, גז צחוק ועוד, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מנגנון הפעולה והאופן שבו הגז ניתן

למרבה ההפתעה, המנגנון המדויק שבו גז צחוק פועל עדיין לא ידוע (ככל הנראה ישנם מספר מנגנונים שונים). אולם, נצפה ש- N2O יכול לדכא כמעט את כל צורות החישה - בייחוד, שמיעה מגע וכאב. נוסף על כך הוא מפחית חרדה דנטלית. היכולת להתרכז ולבצע פעילויות אינטליגנטיות מושפעת בצורה מינימלית וכך גם הזיכרון.

הציוד המשמש לשאיפת גז צחוק בטיפולי שיניים למבוגרים וילדים הוא דיי פשוט. הוא כולל אספקת גז דחוס ומערכת המעבירה את הגז אל המטופל. רופא השיניים יכול לשנות את הריכוז של N2O- O2 לכמויות הרצויות. הכמות הרצויה מוזנת דרך צינור אל מסיכה המונחת על האף. כל שהמטופל נדרש לעשות הוא לנשום באופן רגיל דרך האף. ישנה סוג של מסיכה כפולה, שמחוברת למכונת ואקום אשר שואבת את עודף הגז, כדי שהרופא לא ישאף אותו. ישנם שני צינורות אשר יוצאים ונכנסים. הגז היוצא מחובר למכונת ואקום ואילו הגז הנכנס למכשור הסדציה. אל החלק הפנימי של המסכה מתחבר צינור המחדיר את הגזים דרך שסתום חד כיווני, והגז הנפלט מן המטופל נאסף דרך צינור באמצעות מכונת ואקום.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה במגוון טיפולי שיניים בהרדמה כללית, סדציה עמוקה, גז צחוק ועוד, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


ניסיון רע בשנים עברו עם גז צחוק

כיום רוב רופאי השיניים שמשתמשים בגז צחוק מודעים לכך שיש להגביר את טיטר (האפשרות לשחרר טיפין טיפין את הגז למתרפא) גז הצחוק בהדרגה, כיוון שכל אחד מגיב בדרך ייחודית, והסבילות של כל אחד היא שונה ועשויה להשתנות מיום ליום. בעבר זה לא תמיד היה כך, שנים רבות רופאי שיניים השתמשו בגז צחוק עם מעט מאוד הכשרה (שלא הייתה נפוצה כל כך בעבר). כתוצאה מכך מבוגרים רבים קיבלו יותר מדי סדציה וסבלו מבחילות, סחרחורות וורטיגו במהלך טיפול שיניים.

ברפואה בייחוד בזמן לידה משתמשים בשילוב של 50% חמצן ו- 50% גז צחוק, זה מוכר כ- Entonox - 50% חנקן נוטה להיות הרבה מדי עבור רוב המטופלים וגם גורם לבחילות. השילוב שניתן לרוב למטופלים בעת טיפול שיניים בגז צחוק הוא של 30% חנקן ו- 70% חמצן.

אל תתבלבלו בין סחרחורת להרגשה של קלות דעת שחלק מהאנשים חווים במשך 60-90 השניות הראשונות, תחושה זו תחלוף ככל שהריכוז יעלה. כמובן שאם אתם חווים תופעות לוואי לא רצויות, יש ליידע את רופא השיניים שיכול להתאים את מינון גז הצחוק - ההשפעות של השינוי הן כמעט מיידיות.


יתרונות וחסרונות של סדציה נשאפת

הרדמה נשאפת משפיעה מהר מאוד - מגיעה למוח תוך 20 שניות, וההשפעה המרגיעה והמדכאת כאב מתפתחת תוך 2-3 דקות.

רופא השיניים יכול לשלוט, ולהעמיק או להפחית את רמת הסדציה באופן כמעט מיידי (בניגוד לסדציה ורידית, שקל להעמיקה, אך קשה להפחיתה).

טכניקות אחרות של סדציה הן בעלות זמן פעולה קבוע (כיוון שלכדורים אן מתן ורידי של תרופות יש זמן חיים ספציפי), לעומת זאת גז צחוק יכול להינתן בדיוק למשך הזמן שבו הוא נדרש.

אין אפקט של “חמרמורת”- השפעת הגז מסולקת מהגוף תוך 3-5 דקות החל מהרגע שמפסיקים את הפעולה ולכן ניתן לנהוג בבטחה הביתה ללא ליווי.

עם סדציה נשאפת, ניתן לתת אינקרמנטים עד שמושגת ההשפעה הרצויה. זה מונע אפשרות של תאונת מינון יתר.

עבור פרוצדורות מסוימות הכוללות את החניכיים ולא את השיניים, ניתן לעיתים להשתמש בגז צחוק במקום הרדמה מקומית, כיוון שגז צחוק משמש כמשכך כאבים של רקמות רכות כמו חניכיים. אולם פעולות שיכוך הכאב של גז צחוק שונות מאדם לאדם ולא ניתן להסתמך עליהן.

מתן של גז צחוק אינו מצריך שימוש במחטים. אנשים רבים בעלי פובייה ממחטים, טיפולי שיניים בגז צחוק יכולה לסייע להרגיע מבוגרים וילדים לפני מתן סדציה ורידית. הרמה העמוקה של סדציה הניתנת דרך הוריד תאפשר לתת לאנשים עם פובייה ממחטים אלחוש מקומי.

סדציה נשאפת היא מאוד בטוחה. יש לה מעט מאוד השפעות לוואי, ואין לה תופעות שליליות על הלב, ריאות, כבד, כליות או מוח.

הרדמה נשאפת נמצאה כיעילה מאוד בהפחתה או צמצום למינימום של רפלקס הקאה.

חלק מהאנשים חשים לא בנוח עם ההשפעות של גז צחוק (כיוון שחוו ניסיון רע בעבר או שהם מפחדים לאבד שליטה).

חלק מהאנשים לא יושפעו על אף רמות גבוהות של הזרמת גז צחוק.

אם אתם לא יכולים לנשום מהאף (כיוון שאתם בעלי נשימת פה או שאתם מצוננים או עם אף סתום) לא ניתן להשתמש בגז צחוק.

אם אתם קלסטרופוביים, אתם עשויים לחוות פאניקה אם משהו מונח על אפכם, כך שייתכן ואתם לא מתאימים לגז צחוק.

עלות הציוד של המערכת היא גבוהה וייתכן ותצטרכו לשאת חלק מעלות זאת.


גז צחוק למבוגרים

קונטרה-אינדיקציות לטיפולי שיניים בגז צחוק

אין יותר מידי קונטרה-אינדיקציות (התוויות נגד או הוראות נגד ההליך שמונעים מהמטופל לעבור טיפול כלשהו או ליטול תרופה כלשהי) לטיפולי שיניים בגז צחוק, למעט אמפיזמה (Emphysema) שנקראת גם בשם נפחת הריאות, מצב בו מתרחש ניפוח יתר של חללי האוויר בריאות, ובעיות חזה אקוטיות.

ניתן לתת גז צחוק בבטחה במהלך הטרימסטר הראשון בהריון.

אם אתם סובלים ממחסור של ויטמין B12 ומקבלים זריקות, ייתכן שלא תוכלו לעבור טיפול שיניים בגז צחוק כיוון שהגז הופך את הויטמין ללא פעיל בזרם הדם ולכן הגוף לא יוכל להשתמש בו. זה תקף רק לאנשים עם בעיות ספיגה של B12, רוב האנשים סופגים את הויטמין מהתזונה, ויש להם אספקה טובה שלו בכבד.

לא ניתן להיות אלרגיים ל- N2O. נוסף על כך גז צחוק הוא בטוח לשימוש אם אתם סובלים מאפילפסיה, מחלות לב, סוכרת ומחלות הקשורות לאספקת הדם במוח. הוא משמש דיי בהצלחה לאנשים עם מחלות נשימתיות, אך זה תלוי באופי המחלה, ויש להתייעץ עם רופא השיניים.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!