background image
חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים להם מחסור בשיניים
כמה עולה? תלוי במספר השתלים
זמן החלמה- מהיר יחסית
שרידות- על פני עשרות שנים

חוסר שיניים⁩

חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים להם מחסור בשיניים
כמה עולה? תלוי במספר השתלים
זמן החלמה- מהיר יחסית
שרידות- על פני עשרות שנים

אם אתם מחפשים פתרון עבור חוסר שיניים, או את הפתרון הכי זול לתיקון המצב המאמר הבא הוא עבורכם. אצל מבוגרים רבים חוסר שיניים קבועות עשוי לגרום לבעיות אכילה, הפרעות דיבור ולפגוע במראה בין היתר, במיוחד חוסר שן קדמית שבולט מאוד לעין. דעו שאתם לא לבד, מחקרים מראים ש- 178 מיליון אמריקאים סובלים מחוסר של לפחות שן אחת בפה, ולכ- 40 מיליון אמריקאים חסרות כל השיניים בפה. בהתאם ליחס במחקר ניתן לחשב ולהניח כי בישראל יותר מ - 4.5 מיליון אנשים סובלים ממחסור של לפחות שן אחת ולכ- 12 אחוז מכלל האוכלוסיה (כמיליון איש) חסרות כל השיניים בפה! ישנן מספר שיטות להחלפת שן חסרה, חלקן זולות יחסית וחלקן יקרות יותר, לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות ואם תצטרכו להחליט מהם סדרי העדיפויות שלכם מבחינת: עלות, פונקציונאליות, אסתטיקה, שרידות ונוחות.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


האם החלפת שן חסרה היא הכרחית?

להלן חלק מהבעיות שעלולות להתעורר במחסור שיניים: קושי באכילת מאכלים מסוימים, מודעות עצמית מוגברת לגבי המראה בייחוד אם מדובר בשן קדמית חסרה, סיכון מוגבר לנזק בשיניים סמוכות, בעיות דיבור, התעקמות של השיניים, סבירות גבוהה יותר למחלות חניכיים ועששת, ספיגה של עצם הלסת עם הזמן הגורמת לכך שהפנים עשויות להראות שקועות (המצב גרוע יותר כאשר חסרות מספר שיניים). אם השן החסרה היא אחורית ואינה נראית, ייתכן שאתם חשים שזה לא עניין גדול. אולם, ככל שהחוסר קיים זמן ממושך יותר, סביר שיהיו לכך השלכות שליליות על בריאות הפה שלכם. כך שגם אם אינכם מרגישים כעת בעיות בשל חוסר שן, שווה לשקול את האופציות הקיימות להחלפת שיניים חסרות כדי להגן על עצמכם מפני נזק בשלב מאוחר יותר.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


סיבות לחוסר שיניים

חוסר שיניים אצל מבוגרים יכול להתרחש בשל מגוון סיבות. ייתכן ומדובר בתוצאה של תאונה שבה שיניים עפו מן הפה או נחבלו בצורה חמורה כך שאינן בנות שיקום. שן עם עששת או מחלת חניכיים מתקדמת שבה השיניים נושרות או צריכות להיעקר. סיבה נוספת יכולה להיות חוסר שיניים גנטי הקרוי היפודונטיה. היפודונטיה הינה חסר שיניים מולד, בו חסרה שן אחת או יותר מ- 20 שיני החלב או מ- 32 השיניים הקבועות. לרוב, השיניים החסרות הן שיני בינה, במקרה זה החלפת השן החסרה איננה הכרחית. אולם, עבור אלו הסובלים מחסור שיניים קבועות, במקרים רבים החוסר הוא של חותכת צידית או מלתעה שנייה, שיניים אלו יכולות לגרום לבעיות אם הן אינן מוחלפות.


חוסר שיניים⁩

טיפולים בחוסר שיניים

קיים מגוון טיפולים להחלפת שן חסרה בהם: התקנת שתלים דנטליים, גשרים, תותבות, ציפויי שיניים (בחלק מהמקרים), סמכים אורתודנטים ועוד. אם חסרות לכם מספר שיניים בעמדות שנות, יתכן והטיפול יכלול שילוב של חלק מן האופציות המוזכרות לעיל כדי לספק פתרון אופטימלי.

שתלים דנטליים - שתלים להחלפת שן חסרה הם האופציה הכי קרובה לשן אמיתית. כיוון ששתל מתכת מוחדר לעצם הלסת ומתפקד בדומה לשורש שן בחלק מהפונקציות. בנוסף, השתל מתאחה אל העצם ומונע את ספיגתה ושינוי צורת הפנים בעקבות זאת. שתל יכול לתמוך בכתר אחד, אך שני שתלים יכולים לתמוך בגשר של שלוש-ארבע כותרות. זוהי האופציה היקרה ביותר להחלפת שיניים חסרות, אך היא עמידה לטווח ארוך. שתלים אמורים להתנהג ולהרגיש כמו שיניים טבעיות. תצטרכו לתחזק את השתלים הדנטליים היטב כולל צחצוח והעברת חוט דנטלי כל יום, אך הם אינם דורשים ניקוי מיוחד. קראו עוד ובהרחבה על השתלות שיניים.

שיקום על גבי שתלים מסוג אול און 4 - אם חסרות לכם שיניים בלסת אחת או בשתי הלסתות, או שהשיניים הנותרות הן במצב עגום, השתלות שיניים בשיטת אול און 4 יכולות להוות אופציה נגישה כלכלית לשיקום המסורתי על גבי שתלים. ניתן להשתיל ארבעה או שישה שתלים בלבד לכל ללסת ולשקם סט מלא של שיניים חסרות (אופציה זו ידועה גם בשם תותבת על גבי שתלים). All on 4 נחשבת לאופציה יקרה יותר לעומת שיניים תותבות, אך היא שורדת זמן רב יותר ומאפשרת אכילה באופן נורמלי.

גשר דנטלי - גשר דנטלי נתמך על גבי שיניים סמוכות לחוסר השן. מדובר בחיבור של שלושה או ארבעה כתרים יחד. יש להסיר מהשיניים התומכות חומר שן כדי שניתן יהיה להתאים עליהן גשר אשר יוחזק במקומו על ידי דבק. אפשרות נוספת לגשר הינו גשר המודבק בעזרת “כנפיים” לשיניים סמוכות (מכונה גם בשם גשר מרילנד). אפשרות זו עדיפה אם השיניים הסמוכות הן במצב טוב ורוצים להימנע מהסרת חומר שן בריא. גשרים דנטליים הם פתרון המאזן בין מחיר לשרידות. מבחינה אסתטית גשר דנטלי מחרסינה או מזירקוניה נראה כמו שיניים טבעיות. גשר יכול להחליף שן חסרה אחת או שתיים. כך שאם חסרות לכם מספר שיניים ברצף תצטרכו לשקול אופציה חלופית.

שיניים תותבות - באמצעות תותבות אפשר להחליף כל מספר של שיניים חסרות. תותבות הן בדרך כלל הדרך הזולה ביותר להחליף שן חסרה ואפילו קשת של שיניים. לתותבות קוראים גם “שיניים מלאכותיות”, תותבות הן מכשיר נשלף עם שיניים מלאכותיות מחוברות לווים ומסגרת מאקריל. חלק מהאנשים חיים בשמחה עם תותבות, אך אחרים מוצאים אותן לא נוחות וחווים בעיות של שליפת התותבת ממקומה. יתכן ותבחרו בתותבות כאופציה זמנית עד שתחסכו כסף לפתרון קבוע. לקריאה בהרחבה אודות שיניים תותבות.

ציפויי שיניים - ניתן להשתמש בציפויי שיניים לפתור חוסר שיניים אך רק אם מדובר על מרווח קטן שנוצר בין שתי שיניים. ציפויי שיניים עשויים קומפוזיט או חרסינה, יונחו על כל שן משני צידי המרווח כדי למלא אותו. ברוב המקרים ציפויי שיניים הם אינם פתרון מומלץ להשלמת חוסר שן.

סמכים אורתודונטיים - הטיפול בחוסר שן עשוי להצריך טיפול אורתודונטי. אם השן חסרה זמן ממושך ייתכן ושיניים סמוכות החלו לזוז מעמדתן התקינה. סמכים על השיניים הנותרות יסייעו להחזירן לעמדה הנכונה בטרם החלפת השן החסרה.


הפתרונות הכי טובים להחלפת שן חסרה

החלפת שן בודדת - שתלים, גשרים ותותבות הם כולם אופציות להחלפת שיניים. אם אתם יכולים להרשות לעצמכם, שתלים היא האופציה שנראית הכי טבעית ובנוסף היא נותנת פתרון לטווח ארוך להחלפת שן חסרה וזאת מבלי להשפיע על שיניים סמוכות. אולם, גם גשרים ותותבות הן אפשרויות מתאימות להחליף שן חסרה. הפתרונות הללו עשויים שלא לשרוד לטווח ארוך כמו שתלים, אך הן אופציות נגישות יותר כלכלית.

מספר שיניים חסרות - שיניים תותבות הן אופציה זולה להחלפת מספר שיניים חסרות. בייחוד אם נותרו לך רק מספר שיניים בריאות בודדות בפה או שלא נותרו לך בכלל שיניים בפה, תותבת נשלפת יכולה למלא את חוסר השיניים ולאפשר לך לדבר ולאכול באופן נורמלי. גשר על גבי שתלים יכול להחליף 3-4 שיניים חסרות, ואילו שיקום פה מלא על גבי שתלים יכול להחליף קשת שיניים שלמה.

החלפת שן קדמית ושן אחורית - אם חסרה לכם שן קדמית, אסתטיקה היא גורם משמעותי בבחירת הטיפול. אם אתם תוהים אילו אופציות קיימות להחלפת שן קדמית, אז גשרים קרמיים ושתלים יכולים להיטמע יפה עם שינייך הטבעיות. תותבות אקריליות אינם נראות כל כך טבעיות. ניתן לקבל שיני חרסינה בתותבות, אך זה מעלה את מחירן באופן משמעותי. עניין נוסף, בתותבות חלקיות ישנן ווים מתכתיים שבולטים לעין כתלות בעיצובם ומיקומם. לכן מבחינה אסתטית הפתרונות הכי טובים לשיניים קדמיות הם גשרים או שתלים דנטליים. כיוון ששיניים אחוריות הן פחות נראות, תוכלו לשקול תותבות חלקיות או שתלים להחלפתן. כמו כן תותבות אקריליות הן אופציה טובה להחלפת שיניים חסרות אם אתם מעוניינים באופציה נגישה יותר כלכלית.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!