background image
חשוב לדעת

מי מתאים? מטופלים המעוניינים בהליך מהיר
כמה עולה? ההרדמה מתומחרת לפי שעה
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- קבועות לעשרות שנים

טיפולי שיניים בהרדמה

חשוב לדעת

מי מתאים? מטופלים המעוניינים בהליך מהיר
כמה עולה? ההרדמה מתומחרת לפי שעה
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- קבועות לעשרות שנים

סדציה ברפואת שיניים משמשת ליצירת חוויה רגועה ונטולת חרדה במהלך טיפול שיניים. טיפול שיניים בהרדמה מאפשר לאנשים אשר חוששים מידי מרופא השיניים או בעלי חרדה דנטלית לעבור את הטיפול הדנטלי לו הם זקוקים. לפי איגוד הרופאים המרדימים בישראל Israel Society of Anesthesiologists המאגד בתוכו למעלה מ- 750 רופאים מרדימים ורופאים מקצועיים אחרים, ארגון שנועד להבטיח כי מטופלים חווים טיפולי שיניים בטוחים ונוחים, 30 אחוזים מהאוכלוסיה נמנעים מביקור אצל רופא השיניים בשל פחד. חרדה דנטלית היא יותר מדי נפוצה ומונעת מאנשים לעבור טיפול שיניים שגרתי הכרחי, ויש לכך השלכות בריאותיות, תפקודיות ואסתטיות על כל מערך השיניים וחלל הפה.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מהי הרדמה או סדציה?

סדציה היא תהליך שבו יוצרים מצב של רוגע והקלה באמצעות חומרים סדטיביים. תרופות סדטיביות. תרופות סדטיביות (סמי הרגעה, נוגדי חרדה, גז צחוק וכדומה) יכולות להינתן במגוון דרכים. בעבר סדציה IV- סדציה הניתנת באמצעות הזרקה לוריד בזרוע או ביד הייתה הדרך המקובלת למתן סדציה דנטלית למתרפא. סדציה IV היא יעילה ובטוחה כאשר היא ניתנת באמצעות איש מקצוע המוכשר לכך. יחד עם זאת, כיום תחום הסדציה ברפואת שיניים התפתח ויש דרכים נוספות ליצור חוויה מרגיעה. למטופלים יש אלטרנטיבות הכוללות בין היתר: סדציה IV, סדציה אוראלית (פומית), סדציה נשאפת (גז צחוק) המאפשרת הרדמה ללא מחטים, ולכן מועדפת על רבים.

סדציה אוראלית (לצד טיפולי שיניים בהרדמה מלאה) היא הדרך הכי נפוצה היום ברפואת שיניים כדי להתמודד עם פחדים של מטופלים. הרדמה דרך הפה אינה דורשת מחטים. הדבר הכי טוב הוא שהתרופות יוצרות חוויה נוחה ורוב המטופלים לא זוכרים את הביקור במרפאת השיניים כאילו ישנו במהלכו.

במציאות, רפואת שיניים אוראלית שומרת על המטופל ברמת הכרה מסוימת לצורך בטיחות ושיתוף פעולה. יש לציין שרוב שיטות הסדציה עדיין דורשות הרדמה מקומית בתוך הפה. ההרדמה המקומית חוסמת זמנית אימפולסים של כאב מהשיניים והחניכיים. ההרדמה תתרחש לאחר שהסדציה החלה ואתם חשים בנוח, כך שרוב הסיכויים שלא תזכרו את התחושה של הזריקה. ללא תלות בסוג הסדציה שאותה אתם מקבלים, חשוב להגיע עם מלווה אחראי לתהליך. המלווה צריך להסיע אותך הביתה לאחר השלמת התהליך ולהישאר עימך 2-4 שעות נוספות בבית.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים התאמת כתרים בטכנולוגיה המתקדמת בישראל בתוך שעות בודדות! אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני שקובעת את מיקומם המדויק של השתלים לצורך השיקום העתידי המושלם שעתיד לבוא, להפחתת הכאב בהליך וגם להחלמה מהירה והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, תוכלו לעבור צילום פנורמי בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


טיפולי שיניים בהרדמה

יתרונות של טיפול שיניים בהרדמה

אחד היתרונות העיקריים של טיפולי שיניים בהרדמה, היא שאנשים מרגישים לרוב כאילו הפרוצדורה ארכה מספר דקות בלבד, כאשר למעשה ייתכן והיא ארכה שעות. לכן טיפולים מסובכים כמו מהפך ושינוי רציני של החיוך או שיקומים נרחבים שדורשים לרוב מספר רב של פגישות יכולים להתבצע בפחות פגישות תחת הרדמה. אם אתם מסתייגים מטיפול בחיוך כיוון שאתם חרדים מביצוע טיפולי שיניים מסובכים, טיפולי שיניים בהרדמה (כללית או מלאה, נשאפת, דרך הפה ועוד), נועדו לגרום לכם להרגיש בנוח במהלך התהליך ולהשיג את החיוך שתתגאו בו.


סדציה ומאפיינה ברפואת שיניים

המונח “רפואת שיניים בשינה” המשמש ככינוי לסדציה דנטלית הוא מונח מטעה. למעשה במהלך הפרוצדורה אינכם ישנים, אך השפעת ההרדמה עשויה לגרום לכם להרגיש ישנוניים. טיפול שיניים בהרדמה משאיר אתכם ערים במהלך כל הפרוצדורה אך תחושו רגועים ולא תזכרו הרבה מהתהליך. שימוש בהרדמה כללית אינו נכלל תחת טיפולי שיניים בסדציה.

שיטות ההרדמה המשמשות ברפואת שיניים משתנות בחוזקן ומטרתן. רופא השיניים ימליץ לכם על שיטת ההרדמה שלדעתו תהיה הכי טובה עבורכם על בסיס הטיפולים שיש לבצע, משך הטיפולים ורמת החרדה שלכם. על אף שרופא השיניים יקבע בסופו של דבר איזו סדציה תתבצע, אתם יכולים לבקש הרדמה חזקה יותר אם אתם סובלים מחרדה חמורה.

רמות של סדציה נעות בין קלה ובינונית ועד עמוקה וניתנות באמצעים שונים. ההרדמה היא בטוחה, אך חשוב לדון עם רופא השיניים בנוגע למה כרוך בתהליך ולמה לצפות לפני הפרוצדורה. על מנת להבטיח ששיטת הסדציה המתאימה נבחרת, רופא השיניים יבקש מכם היסטוריה רפואית ורשימת כל התרופות אותם אתם נוטלים כולל תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה.


סוגי הרדמה ברפואת שיניים

טיפולי שיניים בהרדמה קלה - מכונה גם בשם הקשה לביטוי אנקסיוליזיס או סדציה קלה - אנקסיוליזיס מוגדרת כהרדמה קלה או מינימלית להפחתת חרדה. הרדמה נשאפת המוכרת גם כגז צחוק היא אחת השיטות הנפוצות אשר אנשים חרדים מבקשים לפני טיפול שיניים. זוהי הרדמה נשאפת באמצעות מסכה המולבשת מעל האף אשר מספקת תחמוצת חנקנית לפני תחילת הטיפול הדנטלי. תיתכן תחושת עקצוץ או הירדמות, אך תהיה תחושה כללית של נועם. דרך נוספת להפחתת חרדה דנטלית ברמה קלה היא באמצעות כדורים. חשוב שתהיו כנים עם רופא השיניים שלכם לגבי תרופות עבר או תרופות עכשוויות כדי שהרופא שמבצע את ההרדמה יבחר עבורכם תרופות מתאימות.

טיפולי שיניים בהרדמה בינונית - הרדמה בינונית מוגדרת כהפחתה ברמת ההכרה, משמע אתם שומרים על נשימה עצמאית ורפלקסים שמאפשרים לכם לדבר או להגיב לגירוי פיזי. טיפולי שיניים בהרדמה אוראלית או סדציה הכרתית יוצרת סדציה בינונית באמצעות תרופות הניתנות פומית למטופל לפני תחילת הטיפול כדי להפחית את המודעות לכאב, צלילים וריחות. התרופה נלקחת על ידי המטופל לפני הטיפול.

טיפולי שיניים בהרדמה IV - סדציה ורידית יכולה לגרום לחלק מהאנשים להרגיש ישנוניים, בדומה להרדמה אוראלית. ההבדל בין שני סוגי ההרדמות הוא צורת מתן ההרדמה. סדציה ורידית מוזרקת דרך וריד ונחשבת להכי טובה לשימוש עבור טיפולים קצרים. אמנזיה (שכחה) היא תופעת לוואי נפוצה של הרדמה ורידית ואוראלית וגורמת לאנשים לחוש שהפרוצדורה ארכה מספר דקות בלבד.

טיפולי שיניים בהרדמה IM - הרדמה הניתנת לתוך השריר, מערבת הזרקה של תרופות סדטיביות לתוך השריר בזרוע העליונה או ירך עליונה ויכולה להוביל להרדמת המטופל תוך 5 דקות. פחות משתמשים בהרדמה שכזו במהלך טיפולי שיניים והיא כמעט גם לא נפוצה בישראל.

טיפולי שיניים בהרדמה עמוקה - מכונה גם טשטוש עמוק או סדציה עמוקה, לא נכללת תחת סדציה דנטלית, היא מערבת דיכוי של ההכרה כך שהמטופל עשוי שלא לנשום עצמאית ולאבד חלק מהרפלקסים והוא אף אינו מסוגל להגיב לדיבור או גירוי פיזי. הרדמה עמוקה מושגת בדרך כלל באמצעות סדציה IV או באמצעות תרופות המשמשות להרדמה כללית, ההשפעות עשויות להימשך שעות לאחר סיום התהליך.

טיפולי שיניים בהרדמה הרדמה כללית - טיפולי שיניים בהרדמה כללית מתאימים לניתוחים גדולים יותר ומבוצעים באחוז קטן יחסית של האוכלוסיה אשר אינם מועמדים מתאימים להרדמה דנטלית כפי שתואר לעיל. בישראל, יותר ויותר מטופלים בוחרים לעבור טיפולי שיניים בהרדמה מלאה (כללית) המבוצעת ע״י רופא מרדים בחדר ניתוח עם רישיון של משרד הבריאות, כל טיפולי השיניים אותם אנחנו מבצעים ברשת המרפאות שלנו נערכים רק בחדרי ניתוח מורשים המצוידים במיטב המכשור.


בחירת רופא לביצוע טיפול שיניים בהרדמה

טיפולי שיניים בהרדמה צריכים להיות מבוצעים תחת הדרכה של רופא שיניים וצוות מיומן במיוחד בפרוצדורות תחת סדציה. במקרים של סדציה הכרתית לדוגמא הרדמה אוראלית, הכשרה זו אורכת זמן לא מבוטל. האיגודים הרפואיים בישראל דורשים שרופאי שיניים יעברו הכשרה מיוחדת בטכניקות סדציה, ציוד, תרופות ואנליזה של היסטוריה רפואית כדי להבטיח שהם מיומנים בהתאם כדי לבצע סדציה דנטלית.

אם אתם מחשיבים את עצמכם כמטופלים חרדים וחוששים מביקורים דנטליים שגרתיים שלא לדבר על טיפול דנטלי הכרחי, ייתכן ותרצו לשקול חיפוש רופא שיניים המבצע טיפולי שיניים בהרדמה. אתם עשויים למצוא את המידע הבא מועיל עבורכם:

השכלה - שאלו לגבי הכשרת הרופא והצוות והרמה הספציפית של ההשכלה בסדציה דנטלית. מידע מועט נרכש בבתי הספר לרפואת שיניים, אך תוכניות של לימודי המשך מאפשרות השכלה נוספת מיוחדת.

הכשרה מתמשכת - השתתפות בתוכניות של ארגונים מסוימים מאפשרים הכשרה מתמשכת בטכניקות של סדציה דנטלית וטיפולים הקשורים. שאלו אם רופא השיניים שלכם משתתף בתוכניות אלו באופן קבוע.

היסטוריה רפואית ותרופות - הביאו עמכם רשימה של ההיסטוריה הרפואית כולל תרופות ותוספי תזונה שאתם נוטלים, ועברו על הרשימה עם הרופא כדי להבטיח שההרדמה הנבחרת מתאימה למצבכם הספציפי.

השגחה וניטור בקליניקה - הפרקטיקה הבטוחה של הרדמה דנטלית דורשת שימוש בציוד ניטור, כולל מד חמצן, ציוד למתן חמצן ותרופות אנטגוניסטיות במקרה של תגובה שלילית (נדירה) בעת ביצוע ההרדמה.

ברגע שהחלטתם לעבור טיפולי שיניים בהרדמה (נשאפת, אוראלית, ורידית, מלאה / כללית), עליכם לקרוא היטב את טופס ההסכמה מדעת כדי לקבל פרטים נוספים על התהליך, יתרונות והסיכונים הכרוכים בטיפול. רופא שיניים מנוסה אמור לספק טופס מקיף ולפנות זמן כדי לדון איתכם בכל היבט הנוגע לטיפולי שיניים בהרדמה.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!