background image
חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים הזקוקים לחיוך חדש
כמה עולה? בין 500 ל- 3,200 ש״ח
זמן טיפול- לרוב שני מפגשים
תוצאות- חיוך מושלם באחריות

ציפוי שיניים⁩

חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים הזקוקים לחיוך חדש
כמה עולה? בין 500 ל- 3,200 ש״ח
זמן טיפול- לרוב שני מפגשים
תוצאות- חיוך מושלם באחריות

אם אתם סובלים משיניים לא סימטריות, מוכתמות, שבורות, סדוקות, רווחים בין השיניים או שיניים שאינן ישרות הממר הבא הוא בשבילך. ציפוי שיניים הוא כיסוי דק המחובר אל האזור הקדמי של שינייך. הפופולריות של ציפוי שיניים גוברת בישראל הודות לעלותם הנגישה ביחס לפתרונות שיקומיים. ציפויי שיניים יכולים להתבצע מחומר קומפוזיטי או מחרסינה, לכל סוג יש יתרונות וחסרונות. נסקור בהמשך המאמר בפירוט את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהשיטות. לא משנה באיזה סוג ציפוי שיניים בחרתם, תהליך התאמתם הוא בדרך כלל מהיר ונטול כאב.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים שיפור חיוך בעיקר באמצעות מילואות או ציפויי חרסינה איכותיים מסוג למינייט ולומינירס. אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני (סורק אינטרא אוראלי שנמצא במרפאה) שתאפשר לך לראות כיצד יראו השיניים שלך בסוף התהליך והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, מבצע מיוחד על ציפויי חרסינה, הנחה משמעותית שלא נוכל לחשוף באתר האינטרנט שלנו בשל הוראות משרד הבריאות והאגף לבריאות השן. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מה זה ציפוי שיניים?

הגדרה אחת לציפויי שיניים לפי המילון הרפואי הינה: כיסוי עשוי חרסינה או פלסטיק המודבק אל שן שאינה מושלמת מבחינה אסתטית. ציפוי שיניים שנראה טבעי ועמיד עשוי מחרסינה מכונה בשמות שונים כגון: ציפוי שיניים למינייט או ציפוי ויניר פורצלן. קיים גם ציפוי חרסינה לשיניים המכונה בשם אחר שנקרא לומינירס - ציפויי חרסינה לשיניים נחשבים ליקרים לעומת ציפוי קומפוזיט.

מטרת ציפוי שיניים היא שיפור נראות השיניים, יותר מאשר תיקון נזקים בעקבות חבלה או עששת. פעמים רבות יש להסיר כמות קטנה של חומר שן כדי להכין מקום על גבי השן לקבלת הציפוי. ציפויי שיניים מדביקים על שן אחת או על כמות גדולה של שיניים, לרוב הדבקת הציפויים נעשית בממוצע על 6 השיניים הקדמיות בלסת העליונה אולם בשנים האחרונות יותר ויותר לקוחות מצפים 8 שיניים קדמיות בכל לסת! הציפויים מיוצרים כך שיתאימו לשיניים הקיימות בפיך ולצבען כך שיראו טבעי לגמרי. ציפוי חרסינה לשיניים שורד בין 5-20 שנים או יותר כתלות בסוג החומר. כל סוגי ציפויי השיניים עשויים מחומרים חזקים ולא אמורות להיות הגבלות על מזון או שתייה ברגע שהם מותאמים היטב לשיניים.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, מבצעים שיפור חיוך בעיקר באמצעות מילואות או ציפויי חרסינה איכותיים מסוג למינייט ולומינירס. אצלנו כל מטופל עובר הדמיה ממוחשבת במכשור חדשני (סורק אינטרא אוראלי שנמצא במרפאה) שתאפשר לך לראות כיצד יראו השיניים שלך בסוף התהליך והכל במחירים ללא תחרות! והחודש, מבצע מיוחד על ציפויי חרסינה, הנחה משמעותית שלא נוכל לחשוף באתר האינטרנט שלנו בשל הוראות משרד הבריאות והאגף לבריאות השן. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


שימושים של ציפויי שיניים

הידעת? כרבע מן המבוגרים בעלי הכנסה נמוכה נמנעים מאירועים חברתיים כיוון שהם חסרי ביטחון בחיוך שלהם. אף אדם לא צריך להרגיש רע לגבי החיוך שלו. ציפוי שיניים הוא אחד הדברים שאנשים יכולים לעשות כדי להחזיר את הביטחון העצמי בחיוך שלהם. ציפוי שיניים יכול להשיג מספר תוצאות כגון:

כיסוי של שיניים אשר שינו את צבען (שיניים צהובות) - לעיתים השיניים מצהיבות כתוצאה מסגנון חיים לדוגמא עישון, וצבענים נוספים הקיימים ביין קפה וכדומה. שינוי צבע של שן יכול להתרחש גם מסיבות רפואיות כמו נטילת אנטיביוטיקה בריכוז גבוה בילדות, חבלות שגורמות לנמק שן (שן שחורה) ועוד. הלבנת שיניים מסורתית (לייזר, אור כחול או אפילו בשיטת הסדים) לא תביא לתוצאות המקוות בחלק מהמקרים, לחלופין מטופלים עשויים לחוות רגישות גבוהה בשיניים שתמנע מהם להמשיך בתהליך ההלבנה.

שינוי צורה של שיניים - שיניים יכולות להיות קטנות או קצרות באופן טבעי. באמצעות ציפוי חרסינה לשיניים ניתן להקנות לשיניים צורה חדשה שתתאים לצורת חיוכך.

תיקון שברים וסדקים בשיניים - מטופלים בעלי מודעות עצמית מוגברת לחיוך, בשל שבר קטן של חומר שן שאינו בעייתי מבחינה רפואית, ניתן לפתור בעזרת ציפויי חרסינה לשיניים.

יישור שיניים עקומות וסגירת רווחים - אנשים רבים רוצים ליישר שיניים עקומות וללא פרופורציה מבלי להשתמש בקוביות בשיניים, במקרים כאלו כדאי לשקול ציפוי שיניים. ניתן להשתמש בציפויי שיניים לסגור מרווחים או להסוות עמדת שיניים שאינן ישרות. ציפויי שיניים אינם מומלצים למטופלים צעירים כיוון שמסירים מעט אמייל מהשן ודבר זה אינו הפיך, עבור מטופלים צעירים מומלץ טיפול אורתודונטי.

תיקון נזקים שנוצרו בשל ברוקסיזם - חלק מהמטופלים סבלו בעבר מברוקסיזם (שחיקת שיניים) אשר ייתכן וגרם לשחיקה של האמייל בשיניהם. הדבקת ציפויי חרסינה לשיניים במקרים אלו משחזרת את האסתטיקה אך גם מגנה על השיניים השחוקות מפני רגישות לקור וחום.


איך ציפויי שיניים עובדים?

רופא השיניים ינקוט בגישה טיפולית שונה כתלות בתוצאה הרצויה והחומר הנבחר שבאמצעותו ההליך. אם שינוי קל בצבע השן הוא מה שאתה חפץ בו התהליך הוא בדרך כלל פשוט ויושלם תוך שניים- שלושה שלבים. טיפולים יותר מורכבים כמו כיסוי שיניים שאינן ישרות או שיניים עם שברים קטנים עשוי לדרוש תכנון יותר מקיף ובדיקות מקדימות כדי לדאוג לתוצאה הרצויה. רופא השיניים ייצור הדמייה שתדמה את הצורה עד שימצא פתרון שהמטופל מרוצה ממנו.

ציפויי חרסינה מיוצרים על ידי טכנאי מיומן, דבר הכרוך בזמן ועלויות נוספות משמעותיות. לעומתם, ציפויי קומפוזיט נבנים ומעוצבים תוך כדי הנחתם על ידי רופאי השיניים ולא דורשים עבודת מעבדה. רופא השיניים צריך להסביר את כל שלבי התהליך והתוצאה שתתקבל עוד לפני התחלת הטיפול. למרות שתהליך ציפוי שיניים אורך זמן ועולה כסף אבל הוא עדיין פחות פולשני, יותר מהיר ופחות יקר לעומת שתל או כתר.

לאחר הייעוץ הראשוני יבוצע תיאום ציפיות. רופא השיניים יבצע צילומים קליניים ויקח מטבעים של שינייך. יתכן ויבוצעו גם צילומי רנטגן כדי להעריך את מצבן של השיניים. ייבחר צבע שתואם את השיניים הסמוכות. רופא השיניים יבחן גם אם קיימות מחלות חניכיים, באם קיימות הן צריכות להיות מטופלות בטרם תחילת הטיפול. הכנת השיניים כרוכה בדרך כלל בהסרת שכבה דקה של אמייל כדי להתאים את השן לגובה וגודל הציפוי שיוצמד אליה. בחלק מסוגי הציפויים אין צורך להסיר אמייל. תהליך זה לא אמור לכאוב כיוון שאין באמייל השן עצבים. אולם יתכן ורופא השיניים יאלחש מקומית את השן כאמצעי זהירות.

אם המטרה הסופית היא שיניים לבנות ואינך מבצע ציפוי בכל השיניים, ייתכן ותצטרך לבצע ניקוי שיניים והלבנה של השיניים הסמוכות לפני תחילת הטיפול. אם ציפויי השיניים מותאמים לשיניים לאחר הלבנה, תצטרך לחדש את ההלבנה בקביעות, אחרת השיניים הטבעיות יראו צהובות בהשוואה לציפויים. התוצאות המתקבלות הן מפעימות, פעמים רבות חל מהפך מוחלט בחיוכו של אדם. בעת יעוץ אצל רופא השיניים, אל תשכחו לבקש לראות תמונות לפני ואחרי של מטופלים קודמים, זוהי דרך טובה להעריך את העבודה של הרופא בייחוד עד כמה העבודה נראית טבעית.


ציפוי שיניים⁩

שיטות מרכזיות לציפוי שיניים

ציפוי שיניים קומפוזיט (שרף מרוכב) - ציפויי קומפוזיט מבוצעים לרוב בפגישה אחת. רופא השיניים מחספס את פני שטח השן ע”י חומצה ולאחר מכן מניח חומר קישור על גבי השן. השלב הבא הוא הנחת חומר קומפוזיטי בשכבות ויצירת צורת השן הרצויה בהדרגה. החומר הקומפוזיטי מוקשה בכל שלב באמצעות מנורה מיוחדת. ברגע שהרופא והמטופל מרוצים מהצבע והצורה של הציפוי, המשטח מלוטש כך שיראה וירגיש כמו שן טבעית. חומרים קומפוזיטים הם זולים משמעותית לעומת חרסינה, אך האסתטיקה המתקבלת בתמורה היא פחות טובה. שרידותם היא פחות ארוכה, ובעלת תוחלת חיים ממוצעת של כ- 5 שנים. לאחר 5 שנים החומר עשוי להישבר או להיות מוכתם.

ציפויי קומפוזיט יכולים להוות פתרון זמני עד לחיסכון עבור ציפויי חרסינה, במקרים כאלו הם יכונו ציפויים זמניים אפילו אם הם יהיו בפה מספר חודשים ואף שנים. במקרים מסוימים ניתן לבצע ציפוי שיניים קומפוזיט מבלי להסיר אמייל מהשן, במיוחד כאשר המטופלים רוצים לתקן שן שצורתה קטנה. מבחינת אנשים רבים זהו יתרון כיוון שאז הטיפול הוא הפיך לגמרי. התוצאה הסופית תלויה רבות ביכולות האסתטיות של רופא השיניים. עלות ציפוי של שן אחת הוא סביב ה - 500 שקלים.

ציפויי חרסינה - טכנאי שיניים מייצר את ציפויי החרסינה לגודל והצורה המושלמת. תהליך של ציפויי חרסינה הוא ארוך יותר. כיוון שכל ציפוי מיוצר בנפרד במעבדה. תהליך זה אורך בין שבוע לשלושה שבועות. לאחר הכנת השן רופא השיניים ייקח מטבע. המטבע נועד לוודא שהציפוי יותאם באופן מושלם אל השן. חומר מטבע זה מאפשר גם יצירת הדמיה מוקדמת אם נדרש של התוצאה הסופית. ייתכן ותקבלו ציפויים זמניים בזמן ההמתנה לציפויים הקבועים. ברגע שציפויי החרסינה מוכנים תגיע למרפאה. רופא השיניים ינקה ביסודיות את השיניים, יחספס את השיניים ואת הציפויים באמצעות חומצה ואז ישתמש בדבק דנטלי חזק כדי להניח את הציפויים במקומם. התאמה ויצירה של ציפויים לשיניים היא אומנות מדוייקת שעשויה לקחת כשעה שעתיים כתלות במספר השיניים המטופלות.

במצב אידיאלי משתמשים בסכר גומי כדי לבודד את השיניים המטופלות. סכר גומי מאפשר משטח עבודה יבש, כל לחות או רטיבות עשויה להפריע לקישור החומרים. ציפויי השיניים הכי עמידים באופן מובהק הם ציפויי חרסינה או ציפויים מחומר קרמי. למרות היותם דקים ביותר, הם צפויים לשרוד כ- 10עד 20 שנים. ציפויי זירקוניה יכולים לספק חוזק נוסף לשיניים עם נזקים קלים שאינם דורשים תיקון על ידי כתר. אחד היתרונות הבולטים של ציפויי חרסינה לשיניים הוא השגת חיוך יותר טבעי. החרסינה היא עמידה להכתמה ובעלת שקיפות ולכן מדמה בקירוב חומר שן טבעי.

החיסרון העיקרי של חרסינה עבור רוב האנשים הוא העלות שעלולה להגיע לכדי אלפי שקלים בודדים. עבור אנשים מסוימים הסיבה לא לבצע ציפויי חרסינה היא הצורך בהסרת חומר שן, כיוון שלאחר מכן שיניים אלו לא יכולות להיוותר ללא כיסוי, משמע מתחייבים לשארית החיים לשיניים עם ציפוי שיניים או כיסוי אחר.

ציפוי שיניים דיגיטלי - ישנן חברות שונות של ציפויי שיניים עם יתרונות מיוחדים. ציפויי שיניים דיגיטליים אינם מיוצרים ביד אך הם מותאמים בדיוק אל השן על ידי טכנולוגיה מתקדמת המבוססת על סריקת פה המטופל. ניתן להמתין עד לייצור הציפויים במרפאה, משמע ניתן ליצור ציפויים מותאמים בפגישה אחת אולם הם נראים פחות טבעיים לעומת ציפויים מעבדתיים. עלותם דומה לציפויי חרסינה על אף שאין עלויות מעבדה, כיוון שהציוד הדיגיטלי מאוד יקר.


שמירה על החיוך החדש

החניכיים יידחקו מעט בעת המדידות וההתאמות כך שתיתכן רגישות למספר ימים. ברגע שהחניכיים חוזרות לתלם יש להקפיד על היגיינה אוראלית שגרתית. אין צורך לחשוש מכך שהציפוי יפול אם תצחצחו או תעבירו חוט דנטלי - הציפויים מחוברים בחוזקה. אנו ממליצים על הצעדים הבאים כדי לשמור על החיוך החדש: הקפד על שימוש יום יומי במברשת שיניים, דאג להחליף אותה בעיתוי הנדרש, העבר חוט דנטלי כל יום, השתמש במי פה, דאג לבקר בקביעות במרפאת השיניים לצורך הסרת אבנית.

במקרים של ציפויים קומפוזיטים אשר מוכתמים ביתר קלות - דאג להקפיד על צחצוח לאחר אוכל או שתייה בעלי פוטנציאל הכתמה. הפסק לעשן – עישון יכול לגרום לכתמים. כמובן אל תשכח לצחצח ולהקפיד על היגיינה של כלל השיניים. אורך החיים של הציפויים קשור ישירות לתחזוקה שלהם ושל שינייך.


ציפויים לעומת כתרים ושתלים

ציפוי שיניים הוא פתרון מצוין לשיפור בעיות אסתטיות אך הוא אינו פתרון משקם לשיניים עם עששת או נזק לחומר שן. כתר על גבי שן הוא בדרך כלל הפתרון הכי טוב לשן שאיבדה חומר שן רב. כתר מכסה את כל הכותרת, לא רק בחלקה הקדמי והוא משמש כשכבה מגנה מפני נזק נוסף. שיניים הרוסות לגמרי צריכות להיעקר, במקרים כאלו ניתן למלא את אזור השן החסרה ע”י שתל או גשר דנטלי. שתל מתפקד כמו שורש, הוא מוכנס אל עצם הלסת ולכן הוא הדרך הטובה ביותר להימנע מאובדן עצם בטווח הרחוק בעקבות שן חסרה. אולם זו האופציה הפרוסטטית הכי יקרה.

אם אתם רוצים לערוך מהפך בחיוכם ציפויי שיניים הם אופציה. תצטרכו לבחור בין ציפויי חרסינה (למינייט או לומינירס) לציפויי קומפוזיט לפי תקציבכם, המטרה שאתם רוצים להשיג, והזמן שאתם מעוניינים שהטיפול ישרוד. יש לקחת בחשבון שרוב סוגי הציפויים דורשים הסרה של חלק מאמייל השן בהכנה. משמע השיניים משתנות באופן קבוע ובלתי הפיך. אופציות נוספות ופחות אגרסיביות לשיפור אסתטיקת החיוך יכולה להתבצע באמצעות סמכים, הלבנת שיניים וגם סתימות כגון סתימות לבנות או סתימות יקרות ואיכותיות הרבה יותר מסוג מילואה.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!