background image
חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים עם עששת מתקדמת
כמה עולה? תלוי במספר תעלות השורש
זמן החלמה- מהיר יחסית
שרידות השן- מספר שנים

טיפול שורש בשן

חשוב לדעת

מי מתאים? אנשים עם עששת מתקדמת
כמה עולה? תלוי במספר תעלות השורש
זמן החלמה- מהיר יחסית
שרידות השן- מספר שנים

בכל אחד משורשי השיניים קיימת מערכת של תעלות שורש. אם מערכת תעלות השורש מזדהמת, תזדקקו לטיפול שורש כדי לסלק את החיידקים ולהציל את השן. התחום ברפואת שיניים העוסק בטיפולי שורש נקרא אנדודונטיה. במאמר זה נסקור את הגורמים לטיפול שורש, מתי נדרש לטיפול שורש, כמה תעלות שורש יש לכל שן, כיצד ההליך מבוצע, מבנה השן וגם דרכים להציל את השן מעקירה ואובדן שיניים.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים טיפולי שורש בטכנולוגיה המתקדמת בישראל במחירים ללא תחרות! אצלנו תוכלו לעבור צילום פנורמי להערכת מצב השיניים בלסת בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מהו טיפול שורש?

טיפול שורש כולל קדיחת חלל בשן, דרכו מתבצעת הסרת עששת עמוקה מתעלות השורש. טיפול שורש נועד כדי לנקות את הזיהום מתוך השן. הזיהום יכול לנבוע מ: עששת לא מטופלת, כתרים או סתימות לקויים, שן סדוקה או שבורה, צורך בטיפול שורש חוזר, נזק מטראומה – כגון תאונה או חבלה.

ברגע שתעלות השורש מטופלות - מנוקות ונאטמות באמצעות סתימת שורש, ניתן לשמר את השן. שיניים שעברו טיפולי שורש נוטות להיות שבריריות יותר משיניים בריאות. לכן ייתכן ורופא השיניים שלכם ימליץ על הכנת כתר לשן כדי להימנע מנזק עתידי.

לכל שן יש בין 1-3 שורשים, על אף שלעיתים יש גם 4 שורשים. באופן כללי ככל שהשן גדולה יותר כך היא יכולה לספוג כוח לעיסה רב יותר, וזקוקה ליותר שורשים כדי להחזיקה במקומה. כיוון שבכל שורש יכולה להיות תעלת שורש אחת או יותר, זה עשוי לקחת מספר שעות לנקות ולאטום שן אחת. חשוב שרופא השיניים ייקח את הזמן בעת טיפול על כל תעלה באופן זהיר, כיוון שאם יוותרו שאריות זיהום, הסיכויים לסיבוכים גדלים.

רצינו שתדעו

ברשת מרפאות השיניים הפרטיות השומר, בניהולו של ד״ר ערן שומר, המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה, מבצעים טיפולי שורש בטכנולוגיה המתקדמת בישראל במחירים ללא תחרות! אצלנו תוכלו לעבור צילום פנורמי להערכת מצב השיניים בלסת בשווי 200 שקלים ללא עלות וללא התחייבות. מהרו להירשם לפגישת ייעוץ בחינם.


מבנה השן והחשיפה לזיהום

כותרת השן היא החלק של השן אשר בולט מעל קו החניכיים, האזור של השן הנמצא בגבול החניכיים נקרא צוואר השן ומתחתיו, מתחת לחניכיים מצוי שורש השן. שורש השן יכול להיות ארוך פי 2 מכותרת השן. לכל שן יש שורש אחד או יותר המכיל את מוך השן. החלק הלבן הקשיח המצפה את כותרת השן מבחוץ נקרא אמייל. זהו החלק שצריך להגן עליו מחיידקים באמצעות צחצוח והעברת חוט דנטלי באופן יומי. הצטברות של חיידקים על גבי השיניים כתוצאה מהיגיינה לקויה עשויה להוביל לעששת.

אם השן מתפוררת אפילו בחלק קטן של האמייל זה חושף את שאר השן לזיהום. ברגע שהחיידקים מתחילים לאכול את המוך הרך, זה יכול להתפשט במהרה לאורך השורשים באמצעות מערכת תעלות השורש. מכאן הזיהום עשוי להגיע לעצם והחניכיים הסובבות ולגרום לנזק שאינו בר תיקון. זיהומים לא מטופלים בתעלות השורש עשויים להוביל לאבצס אוראלי.


מתי נדרש טיפול שורש?

אם אתם מבקרים אצל רופא השיניים בקביעות, רופא השיניים אמור לאבחן ולטפל בעששת בשיניכים לפני שזו מגיעה לתעלות השורש. אולם אם לא ביקרתם אצל רופא השיניים כבר זמן רב, אתם עשויים לגלות שהזיהום כבר התפשט ותזדקקו לטיפול שורש כדי להציל את השן. אל תתעלמו מכאבי שיניים- הם יכולים להצביע על זיהום. סימנים ראשונים שעשויים להצביע על כך שאתם זקוקים לטיפול שורש: השן שלכם רגישה למאכלים או שתייה קר / חם, כאבים בלעיסה, שן ניידת ועוד. אם תתעלמו מסימפטומים אלו, הם עשויים לחלוף עם הזמן. אולם זה לא אומר שהזיהום נעלם, אלא שהעצבים במוך השן הושמדו ולכן הם כבר לא יכולים להרגיש. בסופו של דבר הסימפטומים יחזרו, בשילוב אחד מהסימנים הבאים שמצביעים על כך שהזיהום התפשט רחוק יותר: חניכיים נפוחות סביב השן המזוהמת, נפיחות בפנים, הפרשת מוגלה מהשן או החניכיים ושינוי צבע של השן.

ביקור אצל רופא השיניים ברגע שאתם חווים כאב שיניים, ימנע מהזיהום להתפשט ולהחמיר. הזיהום לא ירפא את עצמו, וככל שייקח לכם יותר זמן לקבל טיפול, כך הסיכוי שטיפול השורש יהיה יעיל פוחת. כמו כן, לא ניתן להסתמך על אנטיביוטיקה לטפל בזיהום בתעלות השורש ללא טיפול דנטלי נוסף. ייתכן ותקבלו אנטיביוטיקה במהלך הטיפול הדנטלי, אך היא לא תספיק לבדה כדי להרוג את החיידקים בשן.

אם הכאב מחמיר בפתאומיות, קחו משככי כאבים וגשו לקבלת עזרה ראשונה. ייתכן ולא תעברו טיפול שורש בחירום, אך יתנו לכם משככי כאבים חזקים יותר עד לקבלת הטיפול לו אתם זקוקים.


האם אני זקוק לטיפול שורש או עקירה?

המטרה העיקרית של רופא הישניים היא שמירה על שיניכם הטבעיות עד כמה שניתן, ולא עקירתם. כאשר שן נעקרת זה משפיע על הדרך בה אתם אוכלים, ויוצר עומס מוגבר על השיניים הסמוכות. צילומי רנטגן יראו עד כמה הזיהום התפשט. אם הזיהום התפשט בצורה נרחבת וכמות חומר השן הנותרת אינה מספיקה כדי לתמוך בכתר, ייתכן ועקירה היא האופציה היחידה.

רופא השיניים יתחיל בצילום רטנגן של האזור המושפע לקביעת היקף הזיהום. מצילומים אלו ניתן יהיה לבחון את כמות תעלות השורש של השן והיכן הן ממוקמות, וכמה טיפולים יידרשו. הרופא יוכל לתכנן את תהליך הטיפול ויעדכן אתכם, כך שתדעו למה לצפות.

דעו שאם השן המזוהמת הינה שן בינה, ברור המקרים תאלצו לעקור את השן ולא לעבור טיפול שורש. אם השן לא בקעה באופן מלא לדוגמא או שהיא בעמדה שקשה לנקות אותה, רופא השיניים ימליץ על עקירה. אם הטיפול הנדרש הוא מסובך במיוחד, רופא השיניים יפנה אתכם לביצוע טיפול שורש אצל מומחה לטיפולי שורש - אנדודונט.


טיפול שורש בשן

כיצד מבוצע טיפול שורש?

ישנם ארבעה שלבים עיקריים בטיפול שורש כדי לשחזר שן שיש בה זיהום עמוק. בדרך כלל נדרשות שתי פגישות ולעיתים אף יותר. מספר הביקורים תלוי בשן המטופלת וברמת המורכבות של תעלות השורש. צילומי רנטגן יתנו לרופא השיניים הערכה של משך הביקורים. אולם רופא השיניים לא יכול לדעת בבירור כמה מסובך יהיה הטיפול לפני שהוא ניגש לתעלות השורש. הטיפול בשיניים קדמיות נוטה להיות פשוט יותר, כיוום שהגישה לתעלות היא ישרה והתעלות בדרך כלל רחבות וישרות יותר. לכן טיפול שורש בשן קדמית הוא בדרך כלל מהיר יותר לעומת שן אחורית.

הכנה לטיפול שורש - לאחר ביצוע צילום רנטגן הרופא יאלחש את השן עם חומר הרדמה מקומית, זה מרדים את האזור כך שאתם לא אמורים לחוש שום כאב. זוהי פרקטיקה טובה אם רופא השיניים מניח סכר גומי בעת ביצוע טיפול שורש. סכר גומי הוא יריעת גומי המותאמת סביב שן אחת ומבודדת אותה מיתר חלל הפה. הנחת סכר גומי משיגה 3 מטרות:

  1. הגנה על פנים השן מפני חיידקים מהרוק.

  2. ניתן לבלוע כרגיל לאורך הטיפול.

  3. אם רופא השיניים מפיל כלי או שיש פסולת שנופלת לפה, אין סיכון שתבלע או תשאף את זה.

ניתן לבצע טיפול שורש ללא הנחת סגר גומי, אך אנדודונט מקצועי ראוי שישתמש בסכר גומי בעת טיפול שורש. בבחירת רופא לביצוע טיפול שורש, בחרו רופא שמשתמש בסכר גומי כדי לשמור על השן סטרילית.

פתיחת השן - באמצעות מקדח רופא השיניים יוצר חלל בחלק העליון של השן בשיניים אחוריות או בגב השן בשיניים קדמיות דרכו הוא יוכל לגשת ללשכת המוך ותעלות השורש. לאחר מכן משתמשים בפוצרים קטנים כדי לנקות את המוך הנמקי ואת הרקמה העצבית מתוך תעלות השורש. תעלות השורש הן פעמים רבות מאוד דקות ומעוקלות ולכן זה עשוי לקחת זמן לרופא השיניים לאתר את כל התעלות ולוודא שסולקה כל הרקמה המזוהמת. פעמים רבות הרופא יעזר במיקרוסקופ מיוחד (עולה הרבה מאוד כסף ולא כל רופא מחזיק ציוד יקר ערך שכזה) שמסייע להם להאיר ולראות בצורה ברורה יותר את פנים השן. אם יש לכם אבצס בקצה השן - הוא ינוקז בשלב זה. הצורה הצרה של תעלות השורש מקשה לסתום אותן כמו שצריך, ולכן הרופא ישתמש בפוצרים קטנים להרחיבן ולהכינן לסתימת השורש. תהליך זה עשוי לקחת מספר שעות עבור שן עם מספר שורשים ותעלות.

ניקוי - השלב הבא הוא ניקוי פנים השן ביסודיות באמצעות מים ותמיסה אנטיבקטריאלית (ייתכן ושלב זה יעשה מספר פעמים תוך כדי השימוש בפוצרים גם כן). רופא השיניים ישתמש במזרק כדי להזרים את נוזל החיטוי לשן ואז ישאב אותו חזרה. חוזרים על תהליך זה מספר פעמים כדי להבטיח שהאזור סטרילי לגמרי. אם הטיפול שלך מסובך מדי בכדי להשלימו בפגישה אחת, רופא השיניים ימלא את התעלות בחומר חבישה המכיל תרופות שיהרגו את החיידקים הנותרים. לאחר מכן הוא ימלא את השן בסתימה זמנית כדי להגן על השן בין הישיבות. הסתימה הזמנית תוסר כאשר תחזרו להשלמת הטיפול.

סתימת שורש - ברגע שכל התעלות נוקו והורחבו, זה הזמן למלא אותן. בדרך כלל זה נעשה באמצעות חומר תרמופלסטי, שכאשר הוא מחומם הוא מתרכך ובכך מותאם בדיוק לצורת התעלה. רופא השיניים מכניס מספר קונוסים דקים לתעלה ואז מפעיל עליהם לחץ תחת חום כדי לוודא מילוי של התעלה. זה חשוב שחומר הסתימה ימלא לגמרי את החלל בתעלת השורש, אחרת הסיכוי לזיהום חוזר גדל. ברגע שתעלות השורש נאטמו, ממלאים את יתר החלל בחומר הדומה לחומר סתימה רגיל. זה מספק איטום נוסף ומגן על תעלת השורש מפני חיידקים. ייתכן ומעל יותאם כתר על גבי השן כדי לחזק אותה.

הכתרה (אופציונלי) - כיוון שהשן היא שבירה יותר לאחר טיפול שורש, יתכן ורופא השיניים שלכם ימליץ להכתיר את השן לאחר טיפול שורש. כתר הוא כיסוי מגן לשן המיוצר ממתכת או חרסינה. כתר מכסה את השן כולה ומגן עליה מפני נזק נוסף. כדי להתאים כתר לשן, יש צורך להסיר חלק מאמייל השן. ברגע שהכתר מודבק הוא ירגיש ויתפקד כמו שן טבעית. הכתרת השן כרוכה בתשלום נוסף כמובן. ייתכן ורופא השיניים שלך ירצה לחכות מספר שבועות לפני תחילת הכנת השן לכתר, רק כדי לוודא שטיפול השורש הצליח.


טיפול שורש שאלות ותשובות

ש. האם טיפול שורש כואב?

ת. מטופלים רבים חוששים מהכאב של טיפול שורש ולכן דוחים את הטיפול כי הם חוששים שזה יכאב להם. למרבה המזל טכניקת האלחוש שבה משתמשים רופאי שיניים בימים אלו מאפשרת אי נוחות מינימלית אם בכלל בזמן טיפול. זה לא אמור להרגיש אחרת מסתימה רגילה, אך צפו לכך שזה ייקח זמן רב יותר. עבור מטופלים שחוו כאב משמעותי לפני טיפול השורש, טיפול שורש מספק הקלה ניכרת. מטופלים רבים סובלים מאי נוחות רבה בלסת כתוצאה מפתיחת פה נרחבת במשך זמן ממושך יותר מאשר בשן המטופלת. רופא השיניים יאלחש את השן לפני תחילת הטיפול. כתלות באורך הטיפול הוא יוסיף הרדמה בעת הצורך. שאלו את רופא השיניים כיצד לסמן לו אם אתם מתחילים לחוש כאב במהלך הטיפול. פעמים רבות תצטרכו להרים יד וליידע את הרופא שאתם חשים אי-נוחות. אם אתם לחוצים במיוחד מטיפול שורש, ייתכן ותוכלו לקבל סדציה IV בעת הטיפול. לעיתים ניתן גם לעבור טיפול שורש בהרדמה כללית.

ש. כאב לאחר טיפול שורש

ת. טיפול שורש לא אמור לכאוב, אך השן המטופלת עשויה להיות רגישה או שתהיה נפיחות במשך מספר ימים. במשך זמן זה תוכלו לקחת משככי כאבים כדי להקל על הכאב ואי הנוחות. ייתכן ויהיה לכם נוח יותר לאכול מאכלים רכים עד שפיכם ירגיש כרגיל. אם אתם חווים כאב מתמשך לאחר לקיחת משככי כאבים, או שמים לב לתופעות לוואי אחרות, צרו קשר עם רופא השיניים מיד. זה בדרך כלל סימן לכך שטיפול השורש נכשל ונדרשת פרוצדורה דנטלית נוספת.

ש. מהם הסיבוכים ואיזה בעיות מתעוררות במהלך טיפול שורש?

ת .על אף שיעורי ההצלחה הגבוהים בטיפולי שורש, מטופלים רבים חווים בעיות. סיבוכים של טיפולי שורש יכולים להתרחש מספר ימים לאחר טיפול שורש ואף מספר שנים לאחר הטיפול. טיפול שורש שנכשל יכול להיות כתוצאה מ: רופא השיניים פספס תעלה בטיפול השורש הראשוני, תעלה שלא טופלה במלואה- למשל קצה שלא טופל, רקמה שנותרה בשן, שבר שורש ודלף חיידקי. אם משהו מהסיבוכים הללו מתעורר, רופא השיניים או האנדודונט יעריך את השן והאם טיפול שורש חוזר (חידוש) יכול להתבצע. התהליך דיי דומה לטיפול שורש רגיל, על אף שהוא מסובך יותר כיוון שקיים חומר סתימת שורש מלאכותי בתעלות. שתל דנטלי יכול להחליף שן שבה יש טיפול שורש שנכשל. במקרים רבים האלטרנטיבה לחידוש טיפול שורש היא עקירה. מטופלים שלא רוצים לעבור חידוש טיפול שורש עשויים לבחור בעקירת השן והשלמתה באמצעות גשר דנטלי או שתל. אם טיפול שורש נכשל בגלל זיהום חוזר בקצה השורש, ייתכן וניתן לבצע ניתוח אנדודונטי. ניתוח זו כולל חתך קטן בחניכיים כדי לאפשר גישה ישירה אל קצה השורש. זה מאפשר לחומר סתימת השורש מהטיפול הקודם להיוותר במקומו.

אם אתם מודאגים שטיפול השורש שלכם נכשל, צרו קשר איתנו בהקדם. ככל שהמצב מטופל יותר מוקדם, כך יש פחות הזדמנות לחיידקים לייצר יותר נזק. זכרו, ביקורות תכופות אצל רופא שיניים והקפדה על היגיינה אוראלית טובה יפחיתו את הסיכוי שלכם לזיהום חוזר מלכתחילה.

pointer arrow

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן!